Haftanın Özeti: 113

19 – 25 Aralık 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet / Girişimler

Dijital Reklam Ajansı Kogital, 2016 yılının Türkiye Dijital Pazar İstatistikleri Raporu’nu yayınladı. Türkiye’de hanelerde bulunan en büyük teknoloji yüzde 96,9’la akıllı telefon oldu. Bireylerin interneti kullanma amacıysa yüzde 82,3 ile sosyal medya paylaşımı.

Yakın dönemde VPN kullanımını engelleyen Türk internet servis sağlayıcılarının Tor ağına erişimi de engellemeye başladı. Şu anda varsayılan ayarlar kullanılarak Türkiye’den Tor sitesine erişmek mümkün değil. Ancak bazı karmaşık düzenlemelerle bu engeli aşabilmek mümkün.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Facebook, 2016’nın ilk yarısındaki içerik engelleme ve bilgi edinme taleplerini kapsayan raporu yayınladı.[/inlinetweet] Raporda gelen taleplerin yüzde 27 oranında arttığı belirtildi. En fazla talep yüzde 56’lık oranla ABD’den geldi. Türkiye’nin 984 bilgi edinme ve 861 içerik engelleme talebinde bulunduğu belirtilen dosyada, gelen taleplerin gerçekten yasalara aykırı durumları aydınlatacağı kesinleştiğinde bilgi paylaşımı yapıldığı; çok geniş içerikli ya da net olmayan taleplere yanıt verilmediği ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Türkiye’de sosyal medya paylaşımları sebebiyle son 6 ayda 3 bin 710 kişi hakkında adli işlem yapıldı.[/inlinetweet] Bunlardan bin 656’sı tutuklandı, bin 203’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kimlikleri tespit edilen 10 bin kişi hakkında soruşturma devam ediyor.

Kriptolu mesajlaşma sağlayan Signal uygulaması Çarşamba günü Mısır’da yasaklandı. Uygulamanın yasaklanmasıyla ilgili mücadele veren ekip, Google’ın bir hizmetini kullanarak engeli aşmayı başardı.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, geçtiğimiz Salı gününden itibaren ülkeye giriş yapan kişilere sınırda verilen dijital forma kişisel bilgilerin yanı sıra sosyal medya hesapları için de bir bölüm ekledi. Bu bölümde kullanıcıların menüden ‘Facebook, Google Plus, Instagram, Youtube ve LinkedIn’ seçeneklerinden birisini seçmesi ve bu site üzerinde kullandığı kullanıcı adını yazması isteniyor. Ziyaretçilerin özel bilgilerinin bulunduğu sosyal medya hesaplarının incelenmesi, mahremiyet savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Yetkililerden uygulamanın zorunlu olmadığı, kimsenin bu bölümü doldurmadığı için sınırdan geri çevrilmeyeceği şeklinde açıklamalar yapıldı.

Hong Kong merkezli Arbor Ventures‘ın 10 milyon Dolar’lık siber güvenlik şirketi EverCompliant‘a yatırım yapması İsrail ile Asya’nın arasındaki buzların eridiğini kanıtlıyor. Sadece bu da değil, EverCompliant ile beraber İsrail’e üçüncüye yatırım yapan şirketin kurucu ve yönetici ortağı Melissa Guzy, yeni şirketin heyetine katıldı. Ayrıca; İsrail menşeli fon toplama şirketi OurCrowd‘un Singapur’da ofis açması, tarafların aralarında yol aldığını gösteriyor. Şirket, Ford ve Sequoia Capital India‘nın yatırımlarıyla bölgedeki ilk girişimini Zoomcar otomobil şirketiyle yaptı.

İnternet erişimini yaygınlaştırma çalışmalarını sürdüren [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Google Hindistan’da 100 tren istasyonunda ücretsiz, kablosuz internet sunuyor.[/inlinetweet] Geçtiğimiz beş yıl boyunca ülkede her ay 5 milyon kişiye ücretsiz internet sunduğunu belirten Google’ın yeni hedefi, 2017’nin sonuna kadar ücretsiz internet noktalarını 400‘e çıkarmak. Bu hizmetleri oldukça olumlu tepkiler alan Google, benzer hizmetleri başka ülkelerde de uygulamak istiyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Wikipedia Vakfı, 2016’da üstünde en çok değişiklik yapılan başlıklarını açıkladı.[/inlinetweet] Buna göre içinde David Bowie, Prince, Muhammad Ali, Fidel Castro ve Leonard Cohen gibi isimlerin bulunduğu ‘2016 yılında ölenler‘ sayfası 18 bin 230 kez düzenlenip bu yılın en çok düzenlenen sayfası oldu. En çok değiştirilen sayfalar arasında ABD’nin seçilmiş Başkanı Donald Trump ve Vincent Van Gogh da bulunuyor.

Ad Fraud Komanda ya da kısaca AFK13 olarak anılan Rus hacker grubunun 6 bin alan adı alıp bu siteleri ünlü markalarla ilişkiliymiş gibi gösterdiği ve bu şekilde reklam geliri elde ettiği ortaya çıktı. Yüksek bedelle reklam aldıkları sitelere, yine kendileri tarafından kullanılan bot ordusunu yönlendiren hackerlar böylece sitelerde videoların izlendiği ve reklamlara tıklandığı izlenimi yaratarak her gün milyonlarca Dolar reklam geliri elde etti. 2015’ten beri varlığını sürdürdüğü tahmin edilen örgütün, sanılandan çok daha geniş bir alana yayılmış olmasından endişe ediliyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un seçim kampanyası boyunca karşı çıktığı ABD’nin seçilmiş Başkanı Donald Trump’ın teknoloji patronlarına özel görüşmesine katılması şirketin göçmen çalışanlarını kızdırdı. Bunun üzerine kurum içi bir açıklama yapan Cook “dünyanın her yerindeki hükümetlerle iyi ilişki içinde olmak zorunda olduklarını” söyledi. Gelen ağam, giden paşam.

Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya uygulama sayısına paralel olarak psikolojik rahatsızlıklara sahip olma oranı da artıyor. En popüler 11 sosyal medya kanalı ‘Facebook, Youtube, Twitter, Instagram, Snapchat, Reddit, Google Plus, Tumblr, Vine, Pinterest ve LinkedIn’ göz önünde bulundurularak yapılan araştırmada, bu kanalların 7’den fazlasını kullanan kişilerin depresyon ve anksiyete hastası olma ihtimalinin, iki ve daha az sosyal medya kanalı kullanan kişilere göre üç kat fazla olduğu belirlendi.

Sahte haberlerin kitle üzerindeki olumsuz etkileri Facebook’u bu tür içeriklerle savaşmaya yöneltti. Salı günü site tarafından yayınlanan blog yazısında artık sahte haberlerin kullanıcı uyarılarıyla tespit edilip engelleneceği açıklandı. Raporlanan içeriklerin takibi ve düzeltilmesi ilgili de Poynter Enstitüsü’nden de profesyonel destek alınacak. Kullanımı oldukça basit tutulan güncelle sayesinde sahte içeriğin ciddi oranda azalması bekleniyor.

Facebook, Android kullanıcılarının sisteme girişini kolaylaştıran ‘Hesap Kiti’ üstünde yeni bir sisteme geçti. Yeni yapıda Facebook hesabınızı telefonunuzla eşleştirmişseniz ‘Facebook Login’ uyumlu diğer sitelerde kullanıcı adı ve şifreye gerek kalmadan sadece telefon numaranızla giriş yapabiliyorsunuz.

Facebook, WhatsApp’ı satın alırken Avrupa Birliği Komisyonu’nu yanıltmakla suçlanıyor. Suçlama WhatsApp’ın Ağustos ayında bazı kullanıcılarının telefon numaralarını Facebook ile paylaşma isteğinden sonra yaşandı. Satın alım işlemleri sırasında böyle bir bilgi alışverişinin kesinlikle olamayacağını belirten Avrupa Birliği, Facebook’a kendini savunması için 31 Ocak’a kadar zaman tanıdı. Facebook eğer suçlu bulunursa cirosunun yüzde birine denk gelen para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Vanity Fair ve Newsweek dergilerinin yazarlarından Kurt Eichenwald, kendisine yollanan bir tweet’in etkisiyle epilepsi (sara) nöbeti geçirdi. Polis raporlarına yansıyan olayda kendisine gönderilen ‘Mesajların sebebiyle nöbet geçirmeyi hak ettin’ yazan ve yanıp sönen renkli ışıklar içeren bir görsele sahip mesaj Eichenwald’ın epilepsi rahatsızlığını tetikledi.

Artık bir haber uygulaması olarak anılmak isteyen Twitter, güncel olayları kullanıcılarına anında iletebilmek için bildirim gönderme yöntemini deniyor. Pek çok haber uygulamasının yaptığını yaparak son dakika haberlerini bildirimlerle ileten Twitter bu uygulamanın test aşamasında olduğunu söylüyor. Son olarak Berlin’de alışveriş yapan kişilerin arasına dalan kamyon ile ilgili bir bildirim gönderen Twitter, daha önce Fidel Castro’nun vefatını da bu yolla bildirmişti.

Diğer yandan Twitter yönetiminde kan kaybı sürüyor. Şirketin üst düzeyinde yaşanan devamlılık sorunu 2016’da zirve yaptı. Öyle ki bu yıl kurumda yaşanan ayrılıkların yüzde 60’ını üst düzey yöneticiler oluşturuyor. İşin tuhaf kısmı yöneticilerin kendilerinin ayrılmayı tercih etmesi.

Japonya’nın en büyük telefon operatörlerinden Softbank, uydular üzerinden internet erişimi dağıtma projesi OneWeb’e 1 milyar Dolar yatırım yaptı. Qualcomm gibi şirketlerden de yatırım alan OneWeb, SoftBank’ın su büyük yatırımıyla artık içinde Google ve Facebook’un da olduğu büyük yarışa girmeye hazır.

SpaceX ve Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, bu hafta attığı tweet’lerle kafaları karıştırdı. Öncelikle, trafikten ne kadar nefret ettiğinden söz ederek yeni bir tünel açma makinesi üretip tüneller kazmaya başlayacağını belirten Musk, ertesi gün attığı tweet’te bunu gerçekten yapacağını ekledi.

https://www.youtube.com/watch?v=ab2VVp1GfmA

Geçtiğimiz yıl her çeyrekte neredeyse iki kat büyüyen Uber, Bloomberg’in raporuna göre bu yılın ikinci çeyreğinde 750 milyon Dolar zarar etti. The Information sitesine göre üçüncü çeyrek zararı da 800 milyon Dolar oldu. Özellikle Çin pazarında harcanan paralardan herhangi bir dönüş alamayan ve en sonunda pazardaki çalışmalarını rakibi Didi Chuxing‘e devreden Uber, bu sayede üçüncü çeyrekteki kayıplarını biraz olsun yavaşlattı. Ayrıca ABD’de kar ettiğini iddia eden Uber’in, San Francisco’daki yönetim merkezinin giderlerini masraflara dahil etmediği ortaya çıktı. Bu rakamlar eklendiğinde bu bölgedeki karlılığın da ortadan kalktığı belirtiliyor.

Google geçtiğimiz haftalarda kendi otonom araçlarını üretmekten vazgeçtiği ve otonom araç alanındaki çalışmalarını, yeni şirketi Waymo üzerinden yürütmeye karar verdiğini açıklamıştı. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Google, Waymo ile otomotiv üreticisinden ziyade hizmet sağlayıcı olmayı planlıyor[/inlinetweet]. Nisan ayında Fiat-Chrysler ile çalışacağı ortaya çıkan Google, Pacifica adlı minivanları kullanmayı planlıyordu. Bu işbirliğinin ilk meyvesi olarak kabul edilen 100 otonom Chrysler Pacifica bu hafta sahneye çıktı. Araçlar 2017’den itibaren yollarda olacak.

Dünyaca ünlü ev ve oda kiralama platformu olan Airbnb havayoluna da el atmaya hazırlanıyor. Bloomberg’e yakın isimsiz kaynaklara göre Airbnb kendine tescilli uçaklarla bir seyahat acentesine evrilebilir. Ya da başka bir ajanstan veri lisanslama yapabilir. CEO Brian Chesky, şirketin geçtiğimiz aylarda çıkardığı yeni uygulaması Trips için yapılan bir konferansta bu konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Apple ve Avrupa Birliği arasındaki ipler gerilmiş durumda. Avrupa Komisyonu, İrlanda yasalarının Apple’a sağladığı vergi avantajının yasadışı olduğuna karar vererek eksik ödenen vergiler için 13.8 milyar Dolar ceza kesmişti. İrlanda Hükumeti suçlamayı reddediyor. Apple ise konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor

Ne olursa olsun yeterli gelmeyen bileşenlerin başında ekran boyu gelir. Duet Display ile farklı cihazlarınızın ekranına taşarak alanınızı genişletebilmeniz mümkün hale geliyor. Eski Apple çalışanlarının elinden çıkan uygulama, tablet veya telefonları taşınabilir, ek ekranlara çeviriyor.

Her yeni yıl yeni hedefler tetikliyor ama onları layıkıyla yapıp yapmadığımız her zaman meçhul. Ajanda hatırlatmaları veya post-it’lere yazılmış notların da pek işe yaradığı söylenemez. Focal Point belirlediğiniz hedefe ulaşmanız için 365 gün boyu sizi her vesileyle o konuya odaklıyor.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

 • “Özellikle Çin pazarında harcanan paralardan herhangi bir dönüş alamayan ve en sonunda pazardaki çalışmalarını rakibi Didi Chuxing‘e devreden Uber, bu sayede üçüncü çeyrekteki kayıplarını biraz olsun yavaşlattı.” ifadesinde anlatım bozukluğu var. “Özellikle Çin pazarında harcanan paralardan herhangi bir dönüş alamayan Uber en sonunda pazardaki çalışmalarını rakibi Didi Chuxing‘e devretti ve bu sayede üçüncü çeyrekteki kayıplarını biraz olsun yavaşlattı.” şeklinde olursa anlatılmak istenen daha doğru ifade edilir diye düşünüyorum. Saygılar.

 • abi bu pagination’lara taktım ben ya. sitenin genel ve güzel tasarımına hiç yakışmıyorlar :(

 • “Duke Üniversitesi araştırmacıları 1970’lerde başlattığı bir çalışmayla o dönem doğan çocukların beyin sağlığı verilerini kaydetmeye başladı. 38 yıl sonra bu bireylerin yaşamları incelendiğinde, grup içinde en düşük yüzde 20’lik beyin sağlığı skoruna sahip olan bireylerin, tüm grubun işlediği suçların yüzde 80’inin faili olduğu görüldü. Bu araştırmayla, çocuklar henüz 3 yaşındayken yapılan bir testin, çocuğun gelecekteki yaşamına dair çok fazla bilgi verebildiği görüldü. Araştırmacılar, doğuştan dezavantajlı olarak hayata başlayan bu bireylere özel yardımda bulunularak, onların topluma kazandırılması gerektiğini belirtiyor.”

  Amir’im bu durum Pareto Prensibine (80/20 kuralı) ‘na uyuyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği