ABD sınırında sosyal medya kontrolü

ABD yurt dışından ülkeye giriş yapan ziyaretçilere verdiği formlara sosyal medya bilgilerini soran bir bölüm ekledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, geçtiğimiz salı gününden itibaren ülkeye giriş yapan kişilerden sosyal medya bilgilerini sağlamasını talep etmeye başladı. Gelen kişilere sınırda verilen dijital formda, kişisel bilgilerin yanı sıra sosyal medya hesapları için de bir bölmenin bulunduğu görüldü. Bu bölümde kullanıcıların menüden ‘Facebook, Google Plus, Instagram, Youtube ve LinkedIn’ seçeneklerinden birisini seçmesi, yan taraftaki boş kısma ise bu site üzerinde kullandığı kullanıcı adını yazması isteniyor.

Doldurulması mecbur olmayan bu bölümün, ülkeye girişte sıkıntı yaşamak istemeyen ziyaretçiler tarafından yine de doldurulacağı düşünülüyor. Bu durum da özel bilgilerin sebepsiz yere paylaşılmasına sebep olabilir. Düzenleme ilk kez duyurulduğunda tepki gösteren mahremiyet savunucuları, uygulamanın başlamasıyla yeniden seslerini yükseltmeye başladı. Ziyaretçilerin sosyal medya hesaplarının kontrol edilmesinin mahremiyet kurallarına aykırı olduğu ve kötü niyetli kişileri tespit etme konusunda herhangi bir fayda sağlamayacağı belirtiliyor.

Endişeler artıyor

Google, Facebook ve Twitter’ı temsil eden İnternet Birliği (Internet Association) uygulamanın ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına ve yabancıların güvenliğinin tehlikeye atılmasına sebep olacağını savunuyor. Obama yönetiminin, Beyaz Saray’ı terk etmeden önce bu uygulamayı durdurmak için bir çalışma yapmamış olması, bu kesimler tarafından tepkiyle karşılandı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği Washington ofisi yöneticisi Michael W. Macleod-Ball, “Bu bilgilerin nasıl toplandığı, muhafaza edildiği ve aktarıldığı konusunda çok az kural var ve devletin bu bilgileri hangi amaçlarla kullanabileceğini kısıtlayan hiçbir düzenleme yok. Devletin bilgi toplama hakkı bulunuyor ancak bazı grupların uzun süredir dikkat çekmeye çalıştığı mahremiyet endişelerinin göz önünde bulundurulması daha iyi olurdu.” şeklinde konuştu.

“Amaç tehditleri belirlemek”

Özellikle, ABD’ye yapılacak 90 günden az süreli ziyaretlerde vize muafiyeti bulunan 38 ülke vatandaşlarına uygulanması planlanan bu düzenlemenin kimseyi bilgi vermeye zorlamadığının altını çizen bir Gümrük ve Sınır Koruma Birimi sözcüsü, amacın potansiyel tehditleri belirlemek olduğunu ve hiç kimsenin sosyal medya bilgisini sağlamadığı için ülkeye girişinin engellenmeyeceğini belirtti.

Mahremiyet savunucuları özellikle Arap ve Müslüman ziyaretçilerin bilgilerini paylaşmaya zorlanmasından ve ırkçı muamelelere maruz kalmasından endişe ediyor.

Kaynak: Politico

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, geçtiğimiz salı gününden itibaren ülkeye giriş yapan kişilere sınırda verilen dijital forma, kişisel bilgilerin yanı sıra sosyal medya hesapları için de bir bölme ekledi. Bu bölümde kullanıcıların menüden 'Facebook, Google Plus, Instagram, Youtube ve LinkedIn' seçeneklerinden birisini seçmesi ve bu site üzerinde kullandığı kullanıcı adını yazması isteniyor. Ziyaretçilerin özel bilgilerinin bulunduğu sosyal medya hesaplarının incelenmesi, mahremiyet savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Yetkililerden uygulamanın zorunlu olmadığı, kimsenin bu bölümü doldurmadığı için sınırdan geri çevrilmeyeceği şeklinde açıklamalar yapıldı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği