Künye

Dünya Halleri sitesi, günün ve gündemin yoğunluğunda çoğunlukla gözden kaçan teknoloji ve trendler eksenindeki önemli gelişmeleri mümkün olduğunca teknik ayrıntılardan arınmış, basit bir dille özetlemeye çalışan bir içerik hizmetidir. 2 Kasım 2014 tarihinde M. Serdar Kuzuloğlu’nun blogunda ‘Haftanın Özeti’ adıyla başlayan yayın hayatı, 41. haftadan (9 Ağustos 2015itibaren bu adres altında devam etmektedir.

Pazar günleri saat 10.00’da yayınlanan Haftanın Özeti serisinde kaynak olarak bağlantı verilen hizmet ve içeriklerin büyük oranda yabancı dilde olmasından dolayı daha geniş  bir kitleye faydalı olabilmek adına özetlere girmeye değer haberlerin bir kısmını Türkçeleştirerek derlemektedir.

Yayın İlkelerimiz

  • Ana akım medyanın ilgisi dışında kalan konulara öncelik vermeye çalışırız.
  • Tuzak başlıklarla okurumuzu kandırmayız.
  • Galeriler, sayfalara bölmeler ya da sayfa yenilemelerle okuyucumuzu yormaz, eziyet etmeyiz.
  • Sponsorumuz dışında reklam (banner) yayınlamayız.
  • Faydalandığımız kaynaklara referans (link) veririz.
  • Türkçeyi sever, özen gösterir, geliştirmeye çalışırız.
  • Karmaşık konuları herkesin anlayabileceği şekilde aktarmaya gayret ederiz.
  • Yazıları ve yorumlarıyla okuyucularımızın katılımına her anlamda açığız.
  • Yasadışı içerik, küfür ve reklam içermeyen tüm okur yorumlarını koşulsuz yayınlarız.

Yayın Ekibimiz

M. Serdar Kuzuloglu

1995 yılında girdiğim medya sektöründe gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet gibi birçok mecrada düzeltmenlikten köşe yazarlığına birçok farklı görev üstlendim. Bir dönem kurup yönettiğim ajansımda bir dizi içerik sitesi hayata geçirdim. Bu süreç boyunca elimdeki her imkan ve mecrada teknoloji ve trendleri takip ederek ilgililere aktarmaya çalıştım. Dünya Halleri sitesi de sürmekte olan bu çabamın uzantılarından birisidir.


Semih Sönmez

1989 yılında Denizli'de doğdum. Eğitimimi Denizli Anadolu Lisesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladım. Kelime Oyunu adlı bilgi yarışmasına katılıp bölüm birincisi oldum. Ntvmsnbc'de staj yaptıktan sonra çeşitli çeviri ve içerik oluşturma işlerinde görev aldım. Çevirisini yaptığım Wolverine çizgi romanları dijital ortamda yayınlandı. Şu anda Fethiye'de yaşıyorum ve 2016'nın Mart ayından bu yana Dünya Halleri için çalışıyorum.


Hasan Dalkılıç

Bursa'da 1998 yılında dünyaya geldim. Bursa Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi'nde eğitim gördükten sonra şu an İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünde devam etmekteyim. Teknolojiyi ve girişimciliği takip etmeyi seviyorum. Aralık 2017'den beri Dünya Halleri ekibinde yer almaktayım.


Akın Arslan

Reklamcılık okudum. 10 yılı aşkın bir süre online / offline pazarlama iletişimi, etkinlik, medya alanlarında çalıştım. Bir dönem ‘marka tarafının’ havasını soludum. Çeşitli dergi ve internet sitelerinin editörlüğünü, yayın yönetmenliğini üstlendim. Moda olduğu dönemlerde ‘dijital’ üzerine blog yazarlığına başladım, ite kaka sürdürmeye çalışıyorum. Çeşitli mecralarda ve şehirlerde içerik üretmeye devam ediyorum. Tüm zamanımı sadece dergi arşivi karıştırarak geçirebileceğim güzel günlerin hayaliyle yaşıyorum.


Fahrettin Perçin

1997 yılında Denizli'de doğdum. Hacettepe Üniversitesi'nde İngilizce Öğretmenliği bölümünde okumaktayım. Kendi çapımda Android uygulamaları yazıyorum. Ayrıca ilgimi çeken TED konuşmalarını çeviriyor ve yeni diller öğreniyorum. Ocak 2018'de Dünya Halleri ekibine katıldım.


Emre Duran

Mühendislik eğitimim sonrasında teknoloji ve kültür/sanat takibimi sürdürmeme büyük katkısı olan bu mecrada, değişik konularda içerik üretmek için Mart 2018'de ekibin bir parçası oldum.


Ali ERAYDIN

1984 yılında kutsal Yozgat topraklarında doğdu. Kocatepe Üniversitesi Kimya Bölümü'nden mezun oldu. 10 yıl kadar kamuda çeşitli pozisyonlarda yöneticilik yaptı. Halen öğretmenlik, bir çevrimiçi kimya dergisinde yazarlık-editörlük ve Dünya Halleri için çeviriler yapıyor. Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde biyokimya alanında tiroit hastalıkları üzerine yüksek lisansa devam ediyor. Mesleki ilgileri dışında ilgi alanları arasında yapay zeka (Python programlama ile) ve sosyal antropoloji var. Ankara'da yaşıyor. Evli, mutlu ve çocuklu.


Ecem Bostancı

1998 yılında Muğla'da doğdum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde İstatistik okuyorum ve Matematik bölümü ile çift anadal yapıyorum. Klasik gitar çalmayı, fotoğraf çekmeyi ve teknoloji ile ilgilenmeyi seviyorum. Nisan 2018'den beri Dünya Halleri ekibinin bir parçasıyım.


Fatih Emin Şen

1997 yılında İstanbul’da doğdum.Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde okuyorum.Meraklı ve araştırmacı bir yapım var ve teknoloji ile alakalı meseleler bunların başında geliyor.İlgi alanlarımı ve bilgilerimi insanlara aktarmak amacıyla 2018 yılının Haziran ayında Dünya Halleri ekibine katıldım.


Turan Bakülü

Kızıl saçlı, İTÜ'de Tekstil Mühendisliği okumaya çalışan bir öğrenciyim. 2017'de Kadir Has Spor-İletişim Programı'nı tamamladım. Basketbol, futbol, tenis branşları başta olmak üzere sporun her halini takip etmekten keyif alıyorum. Haziran 2018 itibariyle Dünya Halleri ekibinin bir parçasıyım.


İdil Köksal


Ekrem Köse

1989 yılında doğdum. 2011 yılında Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Otomotiv sektöründe çalışıyorum. Anlamaya çalışmayı ve bilgi edinmeyi seviyorum. Temmuz 2018'den beri Dünyanın Halleri ekibindeyim.


İlker Beykoz

1987 yılında İstanbul'da doğdum. Bilgisayar mühendisiyim. 10 senedir farklı girişimlerde bulunuyorum. Birçoğunda başarısız oldum. Çok şey öğrendim. En önemlisiyle öğrenmeyi öğrenmek oldu. İnsanların daha fazla öğrenmek istemesine vesile olmak için 2018 Ağustos itibariyle Dünyahalleri ekibine katıldım. Gücüm elverdiğince bu uğurda çalışmaya devam edeceğim.


Utku Emre Ergin


Ece Kahraman