Künye

Dünya Halleri sitesi, günün ve gündemin yoğunluğunda çoğunlukla gözden kaçan teknoloji ve trendler eksenindeki önemli gelişmeleri mümkün olduğunca teknik ayrıntılardan arınmış, basit bir dille özetlemeye çalışan bir içerik hizmetidir. 2 Kasım 2014 tarihinde M. Serdar Kuzuloğlu’nun blogunda ‘Haftanın Özeti’ adıyla başlayan yayın hayatı, 41. haftadan (9 Ağustos 2015itibaren bu adres altında devam etmektedir.

Her Pazar günü saat 10:00’da yayınlanan Haftanın Özeti serisinde kaynak olarak bağlantı verilen hizmet ve içeriklerin büyük oranda yabancı dilde olmasından dolayı daha geniş  bir kitleye faydalı olabilmek adına özetlere girmeye değer haberlerin bir kısmını Türkçeleştirerek derlemektedir.

Yayın İlkelerimiz

  • Ana akım medyanın ilgisinin dışında kalan konulara öncelik vermeye çalışır.
  • Tuzak başlıklarla kandırmaz.
  • Galeriler, sayfalara bölmeler ya da sayfa yenilemelerle okuyucusunu yormaz, eziyet etmez.
  • Sponsoru dışında reklam (banner) yayınlamaz.
  • Faydalandığı kaynaklara referans (link) verir.
  • Türkçeyi sever, özen gösterir, geliştirmeye çalışır.
  • Karmaşık konuları herkesin anlayabileceği şekilde aktarmaya gayret eder.
  • Okuyucularının katılımına her anlamda açıktır.
  • Küfür ve reklam içermeyen tüm okur yorumlarını koşulsuz yayınlar.

Yayında ve yapımda emeği geçenler

M. Serdar Kuzuloğlu – Yayın Yönetmeni

mserdark-bbp-v2-kare-650x6501995 yılında girdiğim medya sektöründe gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet gibi birçok mecrada düzeltmenlikten köşe yazarlığına birçok farklı görev üstlendim. Bir dönem kurup yönettiğim ajansımda bir dizi içerik sitesi hayata geçirdim. Bu süreç boyunca elimdeki her imkan ve mecrada teknoloji ve trendleri takip ederek ilgililere aktarmaya çalıştım. Dünya Halleri sitesi de sürmekte olan bu çabamın uzantılarından birisi (daha detaylı bilgiler için bloguma bakabilirsiniz).

Semih Sönmez – Editör

1989 yılında Denizli’de doğdum. Eğitimimi Denizli Anadolu Lisesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde tamamladım. Kelime Oyunu adlı bilgi yarışmasına katılıp bölüm birincisi oldum. Ntvmsnbc’de staj yaptıktan sonra çeşitli çeviri ve içerik oluşturma işlerinde görev aldım. Çevirisini yaptığım Wolverine çizgi romanları dijital ortamda yayınlandı. Şu anda Antalya’da yaşıyorum ve 2016’nın Mart ayından bu yana Dünya Halleri için çalışıyorum.

Dilara Ege Dikencik – Editör

Dilara Ege Dikencik1990’da Bursa’da doğdum. Bursa Erkek Lisesi ve İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldum. Beş sene süren profesyonel spor hayatım ve birkaç sene zorlanarak gittiğim şan dersleri hayatıma nasıl şekil vermem gerektiğiyle ilgili çok şey öğretti. İstanbul’a geldiğimden beri birçok farklı işi ucundan deneyimledim ve harika insanlarla tanıştım. Şimdilik öğretim hayatıma yüksek lisansa kadar ara verdim; ‘eğitim’ hayatım ise tam hızıyla devam ediyor.

Bade İnanç – Editör

1995 yılında Giresun’da doğdum. 2013 yılında Hacettepe İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girdim. Üniversite eğitimim boyunca edebiyatın yanı sıra sinema, dağcılık ve antropoloji ile ilgilendim. Eski kültürlere olan ilgimden dolayı arkeoloji alanında gönüllü çeviriler yapıyorum. Temmuz 2017’den bu yana da Dünya Halleri’nde Stajyer Editör olarak görev yapıyorum.

Faydalandığımız kaynaklardan bazıları

BBC, Channel EYE, Register, Daily Dot, Digg, Digital Trends, Cnet, Engadget, Fark, Mashable, Buzzfeed, Webbys, Quibb, Futurity, TechCrunch, Forbes, Time, Bloomberg Businessweek, Fast Company, BetaList, InfoWorld, Fortune, Brand Watch, Adweek, ClickZ, Wired, PC World, ZDnet, Econsultancy, Hacker News, MacRumors, MetaFilter, Motherboard, MIT Technology, New Scientist, The Inquirer, Reddit, Silicon Alley Insider, Technologist, Retailing Today, Finovate, Venturebeat, Gizmag,  Sidebar, ProductHunt, Kickstarter, IndieGoGo, L2 News, SmartBrief, Trendspotting, Trend Hunter, PSFK, Cool Hunting, SecurityFocus, Popular Mechanics, Launching Next, Swissmiss, The Awesomer, IT News, 9to5 Mac, 9to5 Android, The Awesomer, Recode, Singularity Hub, Quora, Techi, Slashdot, Digiday, Medium, Springwise, KurzweilAI, The Kernel, Webrazzi, Teknoyo, Donanım Haber, Gartner yerli ve yabancı onlarca gazete ve her gün yağan yüzlerce yerli / yabancı basın bülteni.

(Emekli Sandığı)

Melek Yüce – Editör

imagePhotoshop. Dreamviewer. Shockwave Flash. HTML. ASP. PHP. Photographer. Director. Editor. Copywriter. Content Hunter & Gatherer. #flowers #hearts #stars #coffee #nutella #antalya #skyporn #goldenhorn #eyeliner #salinger #nomakeup #nofilter