Künye

Dünya Halleri sitesi, günün ve gündemin yoğunluğunda çoğunlukla gözden kaçan teknoloji ve trendler eksenindeki önemli gelişmeleri mümkün olduğunca teknik ayrıntılardan arınmış, basit bir dille özetlemeye çalışan bir içerik hizmetidir. 2 Kasım 2014 tarihinde M. Serdar Kuzuloğlu’nun blogunda ‘Haftanın Özeti’ adıyla başlayan yayın hayatı, 41. haftadan (9 Ağustos 2015itibaren bu adres altında devam etmektedir.

Her Pazar günü saat 10:00’da yayınlanan Haftanın Özeti serisinde kaynak olarak bağlantı verilen hizmet ve içeriklerin büyük oranda yabancı dilde olmasından dolayı daha geniş  bir kitleye faydalı olabilmek adına özetlere girmeye değer haberlerin bir kısmını Türkçeleştirerek derlemektedir.

Yayın İlkelerimiz

  • Ana akım medyanın ilgisinin dışında kalan konulara öncelik vermeye çalışır.
  • Tuzak başlıklarla kandırmaz.
  • Galeriler, sayfalara bölmeler ya da sayfa yenilemelerle okuyucusunu yormaz, eziyet etmez.
  • Sponsoru dışında reklam (banner) yayınlamaz.
  • Faydalandığı kaynaklara referans (link) verir.
  • Türkçeyi sever, özen gösterir, geliştirmeye çalışır.
  • Karmaşık konuları herkesin anlayabileceği şekilde aktarmaya gayret eder.
  • Okuyucularının katılımına her anlamda açıktır.
  • Küfür ve reklam içermeyen tüm okur yorumlarını koşulsuz yayınlar.

Yayında ve yapımda emeği geçenler

M. Serdar Kuzuloğlu – Kurucu

mserdark-bbp-v2-kare-650x6501995 yılında girdiğim medya sektöründe gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet gibi birçok mecrada düzeltmenlikten köşe yazarlığına birçok farklı görev üstlendim. Bir dönem kurup yönettiğim ajansımda bir dizi içerik sitesi hayata geçirdim. Bu süreç boyunca elimdeki her imkan ve mecrada teknoloji ve trendleri takip ederek ilgililere aktarmaya çalıştım. Dünya Halleri sitesi de sürmekte olan bu çabamın uzantılarından birisi (daha detaylı bilgiler için bloguma bakabilirsiniz).

Akın Arslan – Yayın Yönetmeni

Akın ArslanReklamcılık okudum. 10 yılı aşkın bir süre online / offline pazarlama iletişimi, etkinlik, medya alanlarında çalıştım. Bir dönem ‘marka tarafının’ havasını soludum. Çeşitli dergi ve internet sitelerinin editörlüğünü, yayın yönetmenliğini üstlendim. Moda olduğu dönemlerde ‘dijital’ üzerine blog yazarlığına başladım, ite kaka sürdürmeye çalışıyorum. Çeşitli mecralarda ve şehirlerde içerik üretmeye devam ediyorum. Tüm zamanımı sadece dergi arşivi karıştırarak geçirebileceğim güzel günlerin hayaliyle yaşıyorum.

Semih Sönmez – Editör

1989 yılında Denizli’de doğdum. Eğitimimi Denizli Anadolu Lisesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde tamamladım. Kelime Oyunu adlı bilgi yarışmasına katılıp bölüm birincisi oldum. Ntvmsnbc’de staj yaptıktan sonra çeşitli çeviri ve içerik oluşturma işlerinde görev aldım. Çevirisini yaptığım Wolverine çizgi romanları dijital ortamda yayınlandı. Şu anda Antalya’da yaşıyorum ve 2016’nın Mart ayından bu yana Dünya Halleri için çalışıyorum.

Bade İnanç – Editör

1995 yılında Giresun’da doğdum. 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi / İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girdim. Üniversite eğitimim boyunca edebiyatın yanı sıra sinema, dağcılık ve antropoloji ile ilgilendim. Eski kültürlere olan ilgimden dolayı arkeoloji alanında gönüllü çeviriler yapıyorum. Temmuz 2017’den bu yana da Dünya Halleri’nde Editör olarak görev yapıyorum.


Faydalandığımız kaynaklardan bazıları

(Alfabetik sırayla) 9to5 Mac, 9to5 Android, AFP, Aeon, Adweek, Angelist, The Awesomer, Bank Innovation, BBC, BetaList, Bloomberg Businessweek, Brand Watch, Business Insider, Buzzfeed, Channel EYE, ClickZ, Cnet, Cool Hunting, Daily Dot, Daily Fintech, The Daily Memo, DesignBoom, Deezen, Digg, Digiday, Digital Trends, Donanım Haber, Econsultancy, Engadget, Fark, Fast Company, Finovate, Forbes, Fortune, Futurity, Futurism, Future Tens, Gartner, Gizmodo, The Guardian, Hacker News, IDG, InfoWorld, IndieGoGo, IT News, The Inquirer, Inverse, The Kernel, Kickstarter,KurzweilAI, L2 News, Launching Next, MacRumors, Mashable, Medium, MetaFilter, MIT Technology, Motherboard, Nautilus, New Scientist, NextDraft, The New Atlas, The New York Times, Nuzzel, Quibb, Reuters, Open Culture, PC World, Popular Mechanics, Popular Science, ProductHunt, PSFK, Quora, Recode,Reddit, Register, Retailing Today, Science Alert, SecurityFocus, Sidebar, Singularity Hub, Slashdot,SmartBrief, Springwise, Statista, Swissmiss, TechCrunch, Techi, Technologist, Teknoyo, TIME, Trendspotting, Trend Hunter, Venturebeat, Webrazzi, Webbys, Wired, ZDnet, yerli ve yabancı onlarca gazete ve her gün yağan yüzlerce yerli / yabancı basın bülteni.