Twitter ile tetiklenen epilepsi nöbeti

Muhalif kimliği ile bilinen gazeteci Kurt Eichenwald'a Twitter üzerinden gönderilen bir görsel sara nöbetini tetiklemek için kullanıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vanity Fair ve Newsweek adına çalışan editör Kurt Eichenwald, kendisine gönderilen bir tweet’te bulunan yanıp sönen görüntüler sebebiyle epilepsi (sara) nöbeti geçirdiğini söyledi. Şu anda dondurulmuş olan bir hesaptan gelen “Gönderilerin sebebiyle bir nöbeti hak ediyorsun” başlıklı mesajın gönderilmesinin ardından kısa süre sonra Eichenwald’ın eşi, kocasının bir nöbet geçirdiğini belirten bir tweet attı. Olay polise bildirildi.

Eichenwald daha önceki bir yazısında internet üzerinden nasıl ‘saldırıya uğradığını’ anlatmıştı. Eichenwald olayın üzerine, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, bu durumdan sorumlu olan kimse hakkında yasal işlem başlatacaklarını belirtti.

“Dün gece, hayatımda ikinci kez, epilepsi hastalığımdan haberdar olan birisi bana elektronik flaş gönderdi ve başarılı oldu. diyen Eichenwald, “Umarım bu durum tekrarlanmaz. Eşim çok korktu. Ben ise bu durumu iğrenç buluyorum.” şeklinde konuştu.

Epilepsy Action adlı yardım kuruluşunun yöneticisi Simon Wigglesworth “Bir insanın bir başka kişide nöbeti tetiklemek için böyle bir şey yapmasını dehşet verici buluyoruz. Nöbetler, etkilenen kişiyi rahatsız edici olmasının yanı sıra bazı durumlarda yaralanmalara, hatta ölüme sebep olabilir.” şeklinde konuştu.

Görseller özel olarak hazırlanmış

Wigglesworth, ışığa duyarlı epilepsinin yanıp sönen ya da parlayan ışıklarla tetiklenebildiğini belirtti. Nörofizyoloji ve gelişimsel nöropsikiyatri profesörü Stefano Seri, görselin epilepsiyi tetiklemek için özel olarak hazırlandığını söyledi. Görselin, görüş alanının çoğunu kapsaması gerektiğini belirten Seri, günümüzde kullanılan LED ekranların eski ekranlar kadar tetikleyici olmadığını ama özel olarak üretilmiş görsellerle bu ekranların da epilepsiyi tetiklemek için kullanılabileceğini ifade etti.

Saldırıya maruz kalan Eichenwald, ABD’nin yeni seçilen başkanı Donald Trump’a karşı muhalif tavrıyla biliniyor. Olaydan bir gün önce Eichenwald, Fox News’te katıldığı bir programda sunucuyla Donald Trump konusunda tartışmıştı. Editör ayrıca şikayetlerini Twitter üzerinden de dile getirmişti. Eşinin saldırıyı duyuran tweet’inin ardından bazı Trump taraftarlarının Eichenwald ile alay ettiği görüldü.

“Kaynağını bilmediğiniz görselleri açmayın”

Prof. Seri, epilepsi hastalarını, kaynağını bilmedikleri görselleri açmamaları ve ekrana çok yakın oturmamaları konusunda uyardı. İçinde bulunulan odanın iyi aydınlatılmış olmasının da yanıp sönen ışıkların etkisini azaltacağını belirtti.

Daha önce televizyon dünyasında da bazı programlardaki yanıp sönen ışıkların epilepsiyi tetiklediğine şahit olunmuştu. Örneğin Pokemon’un 1997’de Japonya’da yayınlanan bir bölümü, 600 adet çocuğun hastaneye kaldırılmasına sebep olmuş daha sonra bu bölüm tüm dünyada yayından kaldırılmıştı. 2007’de, 2012 olimpiyatlarını tanıtmak için hazırlanan bir videonun da benzer etkileri olduğu için tanıtım sitesinden kaldırıldığı belirtiliyor.

Kaynak: BBC

Vanity Fair ve Newsweek'te görev alan gazeteci Kurt Eichenwald'a Twitter üzerinden gönderilen bir görsel, gazetecinin epilepsi nöbeti geçirmesine sebep oldu. "Paylaşımların sebebiyle bir nöbeti hak ettin" başlığıyla gönderilen görselin sürekli yanıp söndüğü ve epilepsiyi tetiklemek için özel olarak hazırlandığı belirtildi. Olayın üzerine eşinin çok korktuğunu belirten Eichenwald bu saldırıyı iğrenç bulduğunu ve durumu polise bildirdiğini belirtti. Uzmanlar ışığa duyarlı epilepsi hastalığı bulunan kişilerin kaynağını bilmedikleri görselleri açmaması gerektiğini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği