Waymo’nun otonom araçları hazır

Google'ın otonom araç girişimi Waymo'nun 2017'de kullanmayı planladığı 100 adet Chrysler Pacifica minivan kullanıma hazır.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, otonom araç çalışmalarını, yeni şirketi Waymo üzerinden yürütmeye karar verdiğini belirtmişti. Daha önce yapılan bir açıklamada, kendi otonom araçlarını üretmekten vazgeçtiği belirtilen Google, Waymo ile birlikte bir otomobil üreticisinden ziyade bir hizmet sağlayıcı olmayı planlıyor.

Fiat Chrysler (FCA) ile bu alanda birlikte çalışacağını bu yıl açıklayan Google, Chrysler’ın Pacifica modeli minivanlarını Waymo’da kullanmayı planlıyordu. Uzun süredir geliştirilen 100 adet otonom Chrysler Pacifica’nın artık kullanıma hazır olduğu açıklandı. Araçlar 2017’den itibaren yollarda olacak.

“Otomobil değil sürücü geliştiriyoruz”

Waymo CEO’su John Krafcik geçtiğimiz hafta şirketinin daha iyi araçlar geliştirmekle uğraşmayacağını açıklamıştı. Krafcik asıl amaçlarının ‘daha iyi sürücüler geliştirmek’ olduğunu belirtmişti. Waymo bu yüzden FCA ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Krafcik yaptığı açıklamada “Bu yeni minivanlarımızı yollara sürdüğümüzde farklı yaşlara, şekillere ve grup boyutlarına sahip kişilerin tamamıyla otonom sürüş teknolojimizi nasıl deneyimlediğini görmüş olacağız.” şeklinde konuştu. Waymo bir grup Pacifica prototipini bir süredir testlere tabi tutuyordu ancak yeni araçların Waymo’nun otonom sürüş donanımı ile daha sıkı bir entegrasyonu olduğu görülüyor.

Milyonlarca kilometrelik test

Fiat Chrysler sözcüsü Berj Alexanian, “Waymo ve Chrysler arasındaki ortaklık, her iki şirketten mühendislerin aracın elektrik ve kontrol sistemlerini tam otonom sürüş sistemi ile birleştirmek için hızlı bir şekilde çalışmasını gerektirdi.” dedi. Waymo’nun 3,2 milyon kilometrelik otonom sürüş testinin önemli bir kısmı Google’ın otonom sürüş donanımı eklenmiş bir Lexus RX SUV ile gerçekleştirilmişti.

FCA ve Waymo mühendisleri, Pacifica’nın elektrikli, motor, şasi ve yapısal sistemlerini, Waymo’nun otonom sürüş teknolojisiyle uyumlu olacak şekilde düzenledi. Şirketler, FCA’in Michigan ve Arizona’daki test parkurlarında Pacifica prototiplerini deniyordu. Ayrıca Waymo’nun Kaliforniya’daki tesislerinde de denemeler yapıldı. Testlerde 200 saat boyunca zorlu hava şartlarına dayanıklılık da test edildi.

Alexanian “Bir otomobil üreticisinin araç geliştirme sürecinde nelerin olduğunu Waymo ilk elden öğrenmiş oldu.” diyor.  Waymo ve FCA 2017’de başlayacak araç paylaşım servisinde de ortaklık yapabilir. Bu servisin merkezinde, otonom Pacifica’ların olması bekleniyor.

Kaynak: The Verge

Google geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, otonom araç çalışmalarını, yeni şirketi Waymo üzerinden yürütmeye karar verdiğini belirtmişti. Daha önce yapılan bir açıklamada, kendi otonom araçlarını üretmekten vazgeçtiği belirtilen Google, Waymo ile birlikte bir otomobil üreticisinden ziyade bir hizmet sağlayıcı olmayı planlıyor. Fiat Chrysler ile bu alanda birlikte çalışacağını bu yıl açıklayan Google, Chrysler'ın Pacifica modeli minivanlarını Waymo'da kullanmayı planlıyordu. Uzun süredir geliştirilen 100 adet otonom Chrysler Pacifica'nın artık kullanıma hazır olduğu açıklandı. Araçlar 2017'den itibaren yollarda olacak.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği