Waymo otonom araç fabrikası kuruyor

Alphabet’in sürücüsüz otomobil şirketi Waymo, Michigan Ekonomik Kalkınma Kurumundan, otonom araç fabrikası kurmak için onay aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alphabet’in sürücüsüz otomobil şirketi Waymo, Michigan Ekonomik Kalkınma Kurumundan, otonom araç fabrikası kurmak için onay aldı. Medium’da yayımlanan bir gönderide Waymo bu fabrikanın, tamamen otonom araçların seri üretimi için kurulan ilk fabrika olacağını söylüyor. Şirket henüz ilk tesisin kurulacağı noktayı tam olarak belirlemedi ancak otonom araçların montajı ve kullanıma sunulması için bu tesiste çalışacak mühendisler, operasyon uzmanları ve filo koordinatörlerini işe alacağını açıkladı.

Bu haber, Kasım ayında General Motors’un maaşlı çalışanlarının yüzde 15’ini işten çıkarması ve beş adet otomobil fabrikasını tamamen kapatması haberinin ardından gelmesi bakımından önemli.

Mevcut araçların otonom versiyonları üretilecek

Waymo’nun üretmeyi planladığı araçlar, Fiat Chrysler’ın minivanları ve Jaguar Land Rover’ın araçlarının otonom sürüş algılayıcıları ve diğer donanımlarla değiştirilmiş versiyonları olacak. Waymo halihazırda Chrysler’ın hibrit Pacifica minivanlarını Arizona eyaletindeki otonom araç çağırma hizmetini geliştirmek için kullanıyor. Şirket dünyanın ilk otonom taksi servisini Aralık ayında kullanıma sundu. Bu hizmet şimdilik sadece Phoenix şehrinin banliyölerinde kullanılabiliyor.

Yeni fabrika, otonom araçlar için büyük bir adım olacak. Özellikle Michigan eyaletinin otomotiv endüstrisi tarihindeki önemi göz önünde bulundurulduğunda, ilk otonom araç fabrikasının da burada kurulması ayrıca anlamlı.

Kaynak: Futurism

Alphabet’in sürücüsüz otomobil şirketi Waymo, Michigan Ekonomik Kalkınma Kurumundan, otonom araç fabrikası kurmak için onay aldı. Medium’da yayımlanan bir gönderide Waymo bu fabrikanın, tamamen otonom araçların seri üretimi için kurulan ilk fabrika olacağını söylüyor. Şirket henüz ilk tesisin kurulacağı noktayı tam olarak belirlemedi ancak otonom araçların montajı ve kullanıma sunulması için bu tesiste çalışacak mühendisler, operasyon uzmanları ve filo koordinatörlerini işe alacağını açıkladı.Yorumunuz: