Gerçek sürücüsüz ilk araç Waymo oldu

Otonom araç projesi Waymo, Ekim ayından beri araçlarını sürücü koltuğunda bir insan olmaksızın Arizona’daki halka açık yollarda kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alphabet Inc.’e bağlı otonom araç projesi Waymo, önemli bir başarıya imza attı. Şirket, Ekim ayının ortalarından beri otonom araçlarını sürücü koltuğunda bir insan olmaksızın Arizona’daki halka açık yollarda kullanıyor. Yakın bir zamanda da sıradan insanların bu sürücüsüz araçları kullanmasına imkan verilecek.

Bu süreçte alınan birtakım güvenlik önlemleri de var tabii. Örneğin; bir Waymo çalışanı şimdilik araçta bulunuyor. Fakat ön tarafta değil de sürücü koltuğunun arkasında oturuyor. Araçlar Arizona’daki bütün yollarda kullanılamıyor. Waymo, araçlar daha fazla bilgi topladıkça ve daha fazla sürüş gerçekleştirdikçe kullanılabildikleri yolların sayısının artacağını söylüyor.

300 metre uzaktaki objeleri üç boyutlu görebiliyor

Waymo, kurulduğu yıldan beri kamuya açık yollarda denemeler yapıyor. Şirketin daha büyük teknoloji ve otomobil şirketlerinden daha uzun süredir otonom araç denemeleri yapması ve Google’ın teknolojilerine de erişimi olması Waymo’yu güçlü bir rakip haline getiriyor. Fakat Waymo bu işte tek başına değil. Şirket Fiat-Chrysler, Lyft ve Avis ile iş birliği içinde çalışıyor. Waymo CEO’su John Krafcik, “Bu araç, bugüne kadar ürettiklerimizin en gelişmişi olma özelliğini taşıyor. Araçtaki her şey tam otonomluğa göre tasarlandı ve üretildi. Kullandığımız güçlü sensörler araca 360 derecelik bir görüş açısı kazandırıyor. Lazerler, 300 metre uzaktaki objeleri bile üç boyutlu şekilde görebiliyor. Radarlar, aracın altını ve etraftaki araçları görebiliyor. Böylece, insan gözünden kaçabilecek hareket eden objeler takip edilebiliyor.” dedi.

Arizona’da otonom araçlarla ilgili fazla kanun yok

Waymo’nun bir sonraki hedefi daha büyük; kullanıcıların Uber ya da Lyft gibi araç paylaşım uygulamalarını kullanarak otonom araçlarda seyahat etmelerini sağlamak. Waymo, araçlarını otonom araçlarla ilgili kanunların neredeyse olmadığı Arizona eyaletinde denediğinden, bu araçlarla ilgili raporların çoğunun tek taraflı olacağını tahmin etmek zor değil. Sık sık otonom araç testleri düzenlenen Kaliforniya’nın aksine Arizona, araçların karıştığı kazaların halka açık şekilde duyurulmasını zorunlu tutmuyor. Waymo yakın zamanda yayımladığı ilk güvenlik raporunda, kamu yollarında yaptığı 5,5 milyon kilometrelik testler ile 4 milyar kilometrelik simülasyon testlerini detaylı şekilde anlatıyor. Otonom araçlar konusunda temkinli şekilde ilerlemeyi seçen birçok şirket ise 2020 yılından önce araçlarda sürücü bulundurmadan yola çıkmayacaklarını söylüyor.

Kaynak: The Verge

Alphabet Inc.’e bağlı otonom araç projesi Waymo, önemli bir başarıya imza attı. Şirket, Ekim ayının ortalarından beri otonom araçlarını sürücü koltuğunda bir insan olmaksızın Arizona’daki halka açık yollarda kullanıyor. Bu süreçte alınan birtakım güvenlik önlemleri de var tabii. Örneğin; bir Waymo çalışanı şimdilik araçta bulunuyor. Fakat ön tarafta değil de sürücü koltuğunun arkasında oturuyor. Araçlar Arizona’daki bütün yollarda kullanılamıyor. Şirketin CEO'su John Krafcik, “Bu araç, bugüne kadar ürettiklerimizin en gelişmişi olma özelliğini taşıyor. Araçtaki her şey tam otonomluğa göre tasarlandı ve üretildi. Kullandığımız güçlü sensörler araca 360 derecelik bir görüş açısı kazandırıyor. Lazerler, 300 metre uzaktaki objeleri bile üç boyutlu şekilde görebiliyor. Radarlar aracın altını ve etraftaki araçları görebiliyor. Böylece, insan gözünden kaçabilecek hareket eden objeler takip edilebiliyor.” dedi. Otonom araçlar konusunda temkinli şekilde ilerlemeyi seçen birçok şirket ise 2020 yılından önce araçlarda sürücü bulundurmadan yola çıkmayacaklarını söylüyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği