Uber’in sürücüsüz kamyonları Arizona yollarında

Uber, sürücüsüz kamyonların birkaç aydır Arizona'da binlerce sürüşü tamamladığını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber, sürücüsüz kamyonların son birkaç aydır Arizona’da faaliyet gösterdiğini açıkladı. Şirket, Sanders’ta ve Topock’ta iki ana transfer merkezi bulunduğunu söyledi ancak operasyon hakkında ağzını oldukça sıkı tutuyor. Mesela, kaç kamyonun kullanıldığı, kaç kilometre yol alındığı, neler taşıdığı veya sürücülerin otonom sistemi ne sıklıkla devraldığı paylaşılmadı. Yalnızca bugüne kadar kamyonların binlerce sürüşü tamamladığı belirtildi.

Buradaki fikir, normal bir göndericiden teslimat yükünü almak ve önce onu bir transfer merkezine götürmek. Uber’in otonom kamyonlarından biri ve bir güvenlik sürücüsü, treyleri alıp yolculuk boyunca taşıyacak. Araç teslimat yerine geldiğinde geleneksel bir kamyon ve onun şoförü treyleri son durma noktasına götürecek. Son gönderen şirket, nakliyatçıları ve kamyon şoförlerini bağlayan şirket gibi gönderi detayları Uber Freight tarafından işlenecek.

Uber, ilk teslimatını 2016 yılında sürücüsüz bir kamyonla gerçekleştirdi ve Fort Collins’ten Colorado Springs’e Budweiser’ın 2 bin teslimatını yaptı. Ayrıca Embark, 2017 yılında Teksas ve Kaliforniya arasında Frigidaire cihazları teslimatıyla ve bu yılın başlarında Kaliforniya’dan Florida’ya uzun mesafe yolculuğuna çıkarak otonom nakliyat oyununa katıldı.

Uber’in sürücüsüz kamyonları, şirketin 2016 yılında Otto’yu satın almasının bir sonucu ve neticede Waymo ile büyük bir hukuki tartışmaya yol açmıştı. Uber ve Waymo geçen ay bir anlaşmaya varmayı kabul etti ve söylentiye göre şu anda bir ortaklık düşünülüyor.

Kaynak: Engadget

Uber, sürücüsüz kamyonların birkaç aydır Arizona'da faaliyet gösterdiğini açıkladı ancak kaç kamyonun kullanıldığını, kaç mil yol alındığını, neler taşıdığını veya sürücülerin otonom sistemi ne sıklıkla devraldığını paylaşmadı, yalnızca bugüne kadar kamyonların binlerce sürüşü tamamladığını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği