Yeni otonom kamyon girişimi: Embark

Maven Ventures tarafından desteklenen otonom kamyon girişimi Embark, cuma günü piyasaya sessiz sedasız bir giriş yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Maven Ventures tarafından desteklenen otonom kamyon girişimi Embark, cuma günü piyasaya sessiz sedasız bir giriş yaptı. Şirketin hedefi, sürücüler tarafından otoyola bırakıldıktan sonra hedefine ulaşana kadar otoyol üzerinde seyahat edebilen ve daha sonra tekrar bir sürücü tarafından alınıp yükü boşaltılabilen kamyonlar üreterek uzun yolun dertlerini ortadan kaldırmak.

Bu fikir bir yerden tanıdık geliyorsa geçtiğimiz yıl Uber tarafından satın alınan ve ilk teslimatını gerçekleştiren Otto adlı otonom kamyon girişimini hatırlıyor olabilirsiniz.

Okul servisi ile başladılar

Daha önceden Varden Labs adıyla bilinen Embark, Y Combinator kuluçka programından çıktı. Şirket şimdiden Nevada eyaletindeki halka açık yollarda yarı otonom test sürüşleri için izin aldı. Embark’ın CEO’su ve kurucularından biri olan Alex Rodrigues, robotik dünyasında çok uzak değil. Rodrigues ve kurucu ortağı Brandon Moak, Waterloo Üniversitesi’nden ayrılarak kendi okullarına otonom bir servis geliştirmek için çalışmaya başlamıştı. Şirket daha sonra otonom kamyonlar üretmeye yöneldi.

Bu karar aslında çok daha mantıklı çünkü hem daha kolay hem de daha geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Otonom kamyonlar sadece şehirler arası otoyollarda sürücüsüz olarak çalışacağı için ihtimaller çok daha kısıtlı. Böylece geliştirmek çok daha kolay hale geliyor. Öte yandan, ABD’de son açıklanan rakamlara göre 100 bine yakın kamyon şoförü ihtiyacı bulunuyor. Üstelik mevcut sürücülerin de önemli bir kısmının önümüzdeki 10 yıl içinde emekli olması bekleniyor. Bu boşluğun otonom kamyonlarla doldurulması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Şirketin uzun vadeli planları arasında, kamyonların şehir içinde de otonom olarak seyahat etmesi bulunuyor olabilir. Ancak şimdilik Embark, şoförlerin yerini almak yerine sadece yüklerini hafifletmek istiyor.

Kaynak: Recode

Maven Ventures tarafından desteklenen otonom kamyon girişimi Embark, cuma günü piyasaya sessiz sedasız bir giriş yaptı. Şirketin hedefi, sürücüler tarafından otoyola bırakıldıktan sonra hedefine ulaşana kadar otoyol üzerinde seyahat edebilen ve daha sonra tekrar bir sürücü tarafından alınıp yükü boşaltılabilen kamyonlar üreterek uzun yolun dertlerini ortadan kaldırmak. Şirketin uzun vadeli planları arasında, kamyonların şehir içinde de otonom olarak seyahat etmesi bulunuyor olabilir. Ancak şimdilik Embark, şoförlerin yerini almak yerine sadece yüklerini hafifletmek istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği