Yeni bir otonom kamyon girişimi: Einride

İsveçli ulaştırma şirketi Einride, dünyanın ilk karbon salınımsız ulaştırma sistemini kurmak için çalışmalara başladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom kamyon piyasasında artık yeni bir oyuncu var ve bazı büyük iddialarla piyasaya girmeye hazırlanıyor. İsveçli ulaştırma şirketi Einride, dünyanın ilk karbon salınımsız ulaştırma sistemini kurmak için çalışmalara başladığını açıkladı. Şirketin hedefi, tırlarla çalışan mevcut tedarik zincirini tamamen ortadan kaldırmak.

Einride, salınımsız modelini tamamen yeni bir araç sınıfını göz önünde bulundurarak geliştirdi. Şirketin T-pod adını verdiği bu sınıf, tamamen elektrikli, otonom sürüş özelliği olan ve uzaktan kontrol edilebilen araçlardan oluşuyor. T-pod, 7 metre uzunluğunda ve 20 ton taşıma kapasitesine sahip olacak.

Einride otonom kamyonun 200 km menzile sahip olacağını ifade ediyor. Bu mesafe çok uzun olmasa da şirket sistemin verimliliği ve düşük operatör ihtiyacının menzil kaybını dengeleyeceği görüşünde. İlk T-pod rotasının İsveç’in Gothenburg ve Helsingborg şehirleri arasında olması ve yılda 2 milyon palet taşıma kapasitesine sahip olması planlanıyor. Ancak hizmetin ne zaman başlayacağına dair açıklanmış herhangi bir tarih yok. Hatta T-pod’un mevcut bir prototipi ya da otonom sürüş sisteminin nasıl çalışacağını gösteren bir tanıtımı bile bulunmuyor.

İddiaların altı boş duruyor

Testlere bu yıl içinde başlanacağı belirtiliyor. Ayrıca rota üzerinde şarj istasyonu ve altyapı inşa edilmesine de bu yıl başlanacak. Şirket 2020’ye kadar 200 araçlık bir filo sahibi olmayı hedefliyor. Şimdilik ortada adı açıklanmayan iş ortakları, anonim müşteriler ve bilgisayarda hazırlanmış bir tasarımdan başka bir şey yok. Bu yüzden belirlenen hedeflerin ne kadar gerçekçi olduğu tartışılır.

Diğer otonom kamyon şirketleri, var olan kamyonlara yeni nesil otonom sürüş sistemlerini yerleştirerek bu alanda oldukça ilerledi. Otto, Embark ve Nvidia’nın PACCAR girişimi Einride’dan çok daha ileri durumda olmasına rağmen, bu kadar büyük hedefler açıklamıyor. Einride bu planların altını doldurabilecek fiziksel adımlar atmadığı sürece, T-pod sadece havalı bir konsept olarak kalacak.

Kaynak: Mashable

 

İsveçli ulaştırma şirketi Einride, dünyanın ilk karbon salınımsız ulaştırma sistemini kurmak için çalışmalara başladığını açıkladı. Şirketin hedefi, tırlarla çalışan mevcut tedarik zincirini tamamen ortadan kaldırmak. Einride, salınımsız modelini tamamen yeni bir araç sınıfını göz önünde bulundurarak geliştirdi. Şirketin T-pod adını verdiği bu sınıf, tamamen elektrikli, otonom sürüş özelliği olan ve uzaktan kontrol edilebilen araçlardan oluşuyor. T-pod, 7 metre uzunluğunda ve 20 ton taşıma kapasitesine sahip olacak. Einride otonom kamyonun 200 km menzile sahip olacağını ifade ediyor. Bu mesafe çok uzun olmasa da şirket sistemin verimliliği ve düşük operatör ihtiyacının menzil kaybını dengeleyeceği görüşünde. Planlar heyecan verici olsa da şirketin bugüne kadar gerçekleştirdiği elle tutulur bir gelişme bulunmuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği