Yeni elektrikli sürücüsüz kamyon: T-log

İsveçli otonom kamyon girişimi Einride, arazide de gidebilen bir otonom kamyon geliştirdi. T-Log adlı kamyon ağaç kütüğü taşımak için kullanılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsveçli otonom kamyon girişimi Einride yeni bir prototiple karşımıza çıkıyor. Şirketin önceki otonom aracı T-Pod gibi, yeni otonom kamyon T-Log da tamamen elektrikli ve sürücüsüz bir şekilde çalışıyor. Hatta aracın insan sürücü için bir kabini bile yok. T-Log’u T-Pod’dan ayıran en önemli özellik ise arazide de kullanılabilmesi. Bu özellik T-Log’u ağaç kütüğü taşımak için ideal bir araç haline getiriyor.

Perşembe günü Birleşik Krallık’taki Goodwood Festivali’nde tanıtılan T-Log 16 ton yük taşıyabiliyor. Ayrıca düz olmayan orman yollarında da sürücüsüz olarak ilerleyebiliyor. Çoğu otonom araç karmaşık algılayıcı düzeneklerine ve haritalara dayanarak hareket ediyor. T-Log’un haritalandırılmamış orman yollarında sürücüsüz olarak dolaşabilmesi için Einride Nvidia’nın otonom sürüş tekniğinden faydalanıyor.

4. seviye otonom sürüş (belirlenmiş bir bölge içinde tam otonom sürüş) yeteneğine sahip kamyon aynı zamanda Phantom Auto uzaktan yönetim teknolojisini kullanarak bir operatör tarafından, yüzlerce kilometre uzaktan kontrol edilebiliyor. Bu teknolojinin kullanımı Einride’ın arazide hareket ederken karşılaşabileceği zorlukları aşmasına yardımcı olabilir.

Kamyonda sürücü kabini bulunmaması taşıma kapasitesini ve elektrikli motorun etkinliğini artırıyor. T-Log’un 16 kWh bataryası yaklaşık 200 km menzil sunuyor. Ancak bu aracı yollarda görmek için 2020’yi beklememiz gerekecek.

Kamyoncular işsiz kalacak

Çoğu uzman otonom sürüşten ilk etkilenen endüstrinin kamyonculuk sektörü olduğunu söylüyor. Sürücüsüz teknoloji için zaten daha uygun bir alan olamazdı. Yük kamyonlarının yolculuğunun önemli bir kısmı zaten otoyollarda geçiyor. Ancak Einride buna bir de arazi sürüşünü ekleyerek insan operatörü tamamen devre dışı bırakmayı hedefliyor.

Bu kabinsiz kamyon görüntüleri, otonom teknolojinin iş gücünde önemli bir değişikliğe sebep olacağı korkularını iyice artıracaktır. ABD’de 4,4 milyon kişi sürücülük yaparak para kazanıyor; bunlardan 2,5 milyon adedi kamyonculukla alakalı. Yeni yapılan bir çalışma, 2030’a kadar otonom kamyonların ABD ve AB’de, bu alandaki sürücü ihtiyacını yüzde 50 ila 70 oranında azaltacağını öngörüyor. Yani 6,4 milyon profesyonel sürücüden 4,4 milyonu işsiz kalacak.

Kaynak: The Verge

İsveçli otonom kamyon girişimi Einride, arazide de gidebilen bir otonom kamyon geliştirdi. T-Log adlı kamyon ağaç kütüğü taşımak için kullanılacak.T-Log tamamen elektrikli ve sürücüsüz bir şekilde çalışıyor. Hatta aracın insan sürücü için bir kabini bile yok. Böylece daha fazla kütük daha etkili bir şekilde taşınabiliyor. 2020'de kullanıma sunulması beklenen araç bir çok kamyon sürücüsünü işsiz bırakabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği