4 saatte imal edilebilen kamyon

İngiliz otomobil şirketi Charge, elektrikli kamyonların geleceği için tasarladığı ve 4 saatte monte edilebilen kamyon modelini Wired 2016'da tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz otomobil şirketi Charge, ‘elektrikli kamyonların geleceği’ için tasarladığı otonom aracı ilk kez görücüye çıkardı. Bu yeni aracın en önemli özelliği ise 4 saat içinde monte edilebiliyor olması. Charge günümüzde kullanılan kamyonlara bir alternatif olarak ürettiği kamyonu, geçtiğimiz hafta yapılan Wired 2016 konferansında ilk kez tanıttı.

Sade tasarım, düşük maliyet

Günümüzde kullanılan kamyonları ‘tamamen yanlış’ bulan şirketin amacı hem daha düşük maliyetli, hem daha güvenli hem de daha çevreci bir model üretmekti. Şirketin CEO’su Denis Sverdloy, “Günümüzde kullanılan kamyonları tamamen yanlış buluyoruz. Elektrikli kamyonları geleneksel kamyon fiyatlarına satarak elektrikli araçların daha kolay bir şekilde kabul görmesini sağlamak istiyoruz.” dedi.

Araçlarda, elektronik aksam ve motorlar da dahil olmak üzere tüm alanlarda ultra hafif bileşik malzemeler ve özel olarak üretilen donanımlar kullanılıyor. Şirkete göre sadece bu durum bile masrafları yüzde 50 oranında azaltabilir. Şirketin beyanına göre kamyonu monte etmek o kadar kolay ki tek bir kişi 4 saat içinde kamyonu monte edebilir. Şirket ayrıca, “Fiyat ve itibarın hüküm sürdüğü bu sanayi alanında, üretilecek olan elektrikli kamyon lojistik sektörünün değişimine katkıda bulunacak. Tasarımın sadeliği kolayca monte edilebiliyor olmasından da anlaşılıyor.” dedi.

Otonom sürüş

Bütün araçlar otonom sürüş yeteneğine sahip ve tıpkı akıllı telefonlar gibi güncellenebiliyor. Kamyonlar yolculuğun ilk 160 kilometresinde karbon salınımı yapmıyorlar, fakat daha uzun yolculuklar için kullanılabilen ikili bir mod mevcut. Bu modla kamyonlar 805 kilometreye kadar yol kat edebiliyor.

Şirket ilk fabrikasını 2017 yılında İngiltere’deki Oxfordshire’da yer alan genel merkezine yakın bir yere kurmayı planlıyor. Sverdlov, fabrikanın kurulmasından kısa bir süre sonra aracı yollarda görmeyi planladıklarını belirtti.

Bu, elektrikli araçlar için atılan önemli bir adım olsa da Charge gelecek için alternatif bir kamyon sunan ilk şirket değil. Örneğin bu yıl Mercedes-Benz ‘geleceğin kamyoneti’ olarak adlandırdığı bir kamyoneti görücüye çıkarmıştı. Bu kamyonun özellikleri ise tam otomatik yük taşıma özelliği ve koli teslim edebilen dronelardı.

Kaynak: Dezeen

İngiltere, Oxfordshire merkezli otomobil şirketi Charge, geçtiğimiz günlerde yapılan Wired 2016 konferansında yeni otonom kamyon modelini tanıttı. Şirketin CEO’su Denis Sverdloy, amaçlarının daha az maliyetli, daha çevreci ve daha güvenli bir kamyonet yapmak olduğunu belirtti. Kullanılan malzemeler ve donanım sayesinde aracın masrafları yüzde 50 oranında azalabilir. Bütün araçların otonom olacağı ve tıpkı akıllı telefonlar gibi güncellenebileceği de paylaşılan bilgiler arasında. Şirket, ilk fabrikasını 2017 yılında genel merkezine yakın bir yere açmayı planlıyor.

1 Yorum

  • Tasarım basit ama bir o kadar da güzel. Yalnız bu kamyon değil de, daha çok kamyonete benziyor!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği