Otonom kamyonla ilk teslimat yapıldı

Uber tarafından satın alınan otonom kamyon şirketi Otto, şehirler arası ilk teslimatını 50 bin kutu birayla gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yılın Ocak ayında kurulan otonom kamyon girişimi Otto Mayıs ayında ilk prototipiyle denemelere başlamış, kısa süre sonra da Uber tarafından satın alınmıştı. Uber bünyesinde gelişmeye devam eden şirket, geçtiğimiz günlerde ilk otonom teslimatını gerçekleştirdi. Kamyonun yükü 50 bin kutu biraydı.

Sıradan bir kamyonu, toplam 30 bin dolar değerindeki üç adet lidar, bir adet radar, bir adet tepe kamerası ve gelişmiş yazılım sistemiyle otonom bir kamyona dönüştürebilen şirket, bu alanda büyük bir ihtiyacı karşılamak istiyor. Sürekli büyüyen lojistik sektörü her geçen gün daha fazla şoföre ihtiyaç duyuyor. Ancak kamyon şoförlüğü çok çekici bir meslek olmadığı için işe başlayanlar genellikle bir yıl içinde işten ayrılıyor. Otonom kamyonlar bu probleme etkili bir çözüm getirebilir.

Sadece otoyollarda kullanılabiliyor

Şimdilik sadece şehirler arası otoyollarda kullanılabilen Otto (4. seviye otonom sürüş), şehir içinde sürüş için hala bir sürücüye ihtiyaç duyuyor. Yine de araç tamamen otonom hale gelmeden önce şoförlük mesleğini kökten değiştirebilir. Artık sadece fabrikadan çevre yoluna kadar sürülmesi gereken kamyonlar gelecekte şehirler arası yolları tek başına kat edebilir. Varış noktasında bir başka sürücü tarafından karşılanan kamyon, çevre yolundan ulaşacağı noktaya kadar sürülebilir. Böylece kamyon şoförlüğü, şehri terk etmeyi gerektirmeyen bir meslek haline gelebilir.

Kazaları önleyebilir

Her yıl ABD yollarında 400 bin civarında kamyon kazası gerçekleşiyor. Bu kazalarda 4 bin civarı ölü ve daha fazla yaralı olurken, kazaların ülkeye maliyeti ise milyarlarca dolar. Kazaların önemli bir çoğunluğunun sebebi ise sürücü hatası. Yorulmayan, dikkati dağılmayan, uykusu gelmeyen ve sarhoş olmayan otonom kamyonlar, bu kazaların önlenmesinde önemli bir rol oynayacak. Böylece hem hayatlar kurtarılacak hem de ekonomi zarar görmeyecek.

Otto, otonom kamyon teknolojisinde öncü rolünü üstlenmiş durumda ancak Daimler ve Volvo gibi kamyon üreticileri de benzer teknolojileri araçlarına yerleştirmeye başladı. Gelecekte yollarda daha fazla sürücüsüz kamyon göreceğimiz kesin gibi.

Kaynak: Wired

Otonom kamyon girişimi Otto, kuruluşunun 10. ayında ilk teslimatını yaptı. 50 bin kutu bira taşıyan kamyon, şehirler arası otoyolu sürücünün müdahalesi olmadan kat etti. Şehir içinde kendi başına hareket edemeyen araç hala bir sürücüye ihtiyaç duyuyor. Bu teknolojinin gelecekte yaygınlaşmasıyla, insan hatası sebebiyle yaşanan kamyon kazalarını ortadan kaldırabileceği düşünülüyor.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği