Uber otonom kamyon çalışmalarını sonlandırıyor

Uber iki yıl önce Otto adlı girişimi satın aldıktan sonra açtığı otonom kamyon departmanını kapatmaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber iki yıl önce Otto adlı girişimi satın aldıktan sonra açtığı otonom kamyon departmanını kapatmaya karar verdi. Pazartesi günü şirketten yapılan açıklamada Uber İleri teknoloji Grubu’nun (Uber ATG) otonom kamyon geliştirmeyi bırakacağı ve otonom arabalara odaklanacağı belirtildi. Uber ATG Başkanı Eric Meyhofer “Yakın zamanda Pittsburgh’da halka açık yollara dönme yolunda önemli bir adım attık. Bu ivmeyi korumak istiyoruz ve tüm ekibimizin enerjisinin ve uzmanlığının bu çabamıza odaklanmasının en doğru yol olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Meyhofer’ın çalışanlara gönderdiği e-postada “Farklı araçlara odaklanmış bir şekilde yan yana çalışan iki gruptan ziyade, iş birliği halinde çalışan tek bir ekip olmamızı istiyorum. Kamyon departmanımızın elde ettiği başarılardan herkesin çok gurur duyduğunu biliyorum ve ülkede otonom sürüş teknolojisiyle yük taşıma alanında önemli bir potansiyel olduğunun farkındayız. Ancak önceliğin yolcu taşımacılığı olmasını, otonom teknolojinin yük taşımacılığına daha sonra getirilmesini daha doğru bir yol olarak görüyoruz. Şimdilik tek bir ekip olarak net bir hedefe odaklanmalıyız.” ifadelerine yer verdi.

Uber’in otonom kamyon ünitesi San Francisco’da, otonom araba ünitesi ise Pittsburgh’da yer alıyor. Uber otonom kamyon üzerinde çalışan elemanlarını yine otonom sürüş teknolojisi üzerinde farklı rollere aktarmak istiyor. San Francisco’da uygun bir rol bulunamayan çalışanlar ise Pittsburgh’a gönderilebilir.

Skandallar üst üste geldi

Uber ATG öncelikle arabalar için bir otonom sürüş tekniği geliştirip bu alanda uzmanlaştıktan sonra bu teknolojiyi kamyonlara da aktarmayı hedefliyor. Uber kendi LiDAR teknolojisini geliştirmeye de devam edecek. Şirket Otto’yu satın aldığında Otto’nun başında yer alan eski Google mühendisi Anthony Levandowski Uber’in otonom araç departmanının başına getirilmişti. Daha sonra Levandowski’nin Google’da çalışırken elde ettiği bilgileri Uber’de de kullandığı iddiasıyla dava açıldı. Google Levandowski’nin şirket sırlarını Uber’le paylaştığını ve patent kurallarının ihlal edildiğini ifade etti. Mahkeme konu ile ilgili bir karara varmadan şirketler kendi aralarında anlaştı. Buna göre Uber Google’a toplam 244,8 milyon Dolar’lık hisse verdi.

Bu olaylar sırasında Levandowski’yle yollarını ayıran Uber daha sonra Pittsburgh’da otonom aracının karıştığı ölümlü kazayla gündeme geldi. Bu kazanın ardından otonom sürüş denemelerini durduran şirket geçtiğimiz haftalarda yeniden bu çalışmalara başladığını duyurmuştu. Şimdilik Uber’in otonom sürüş teknolojisiyle donatılan Volvo XC90 araçları insanlar tarafından manuel olarak kullanılıyor.

Kaynak: TechCrunch

Uber iki yıl önce Otto adlı girişimi satın aldıktan sonra açtığı otonom kamyon departmanını kapatmaya karar verdi. Pazartesi günü şirketten yapılan açıklamada Uber İleri teknoloji Grubu'nun (Uber ATG) otonom kamyon geliştirmeyi bırakacağı ve otonom arabalara odaklanacağı belirtildi. Uber ATG Başkanı Eric Meyhofer "Yakın zamanda Pittsburgh'da halka açık yollara dönme yolunda önemli bir adım attık. Bu ivmeyi korumak istiyoruz ve tüm ekibimizin enerjisinin ve uzmanlığının bu çabamıza odaklanmasının en doğru yol olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği