Uber’in kaderini belirleyecek dava

Otonom araç sistemlerindeki rekabet artarken, bu alanda çalışma yürüten en büyük şirketlerden ikisi Waymo ve Uber ciddi bir anlaşmazlıkla karşı karşıya.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araç sistemlerindeki rekabet artarken, Silikon Vadisi’nin bu alanda çalışma yürüten en büyük şirketlerinden ikisi Waymo (Google) ve Uber ciddi bir anlaşmazlıkla karşı karşıya. Waymo, eski çalışanı Anthony Levandowski’nin, şirketin önemli bir teknolojisini çalarak Uber’e sattığını iddia ediyor. Levandowski ise kendi teknolojilerinin ‘temiz’ olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz yılın başlarında Google’ın otonom araç çalışmalarından ayrılan Levandowski, otonom kamyon geliştirmek için Otto adlı şirketi kurmuştu. Kısa sürede hızla yol kat eden şirket, yılın ilerleyen dönemlerinde Uber tarafından satın alınmıştı. Bir süre sonra, tedarikçiler tarafından Otto ve Uber’e gönderilmesi gereken bir e-posta yanlışlıkla Google’ın otonom araç departmanı Waymo’ya gönderildi. E-postayı inceleyen Google, Otto’nun kullandığı lidar teknolojisinin Google’ın teknolojisine çok fazla benzediğini fark etti.

Verileri özel cihazına kaydetti

Bu olay üzerine Levandowski’nin şirketteki son günlerini incelemeye alan Google, eski çalışanın işten çıkmadan önce özel bir taşınabilir belleğe 9,7 GB boyutunda veri kaydettiğini fark etti. Şimdi Google, Levandowski’nin Google’ın teknolojisini Uber’e sattığını düşünüyor ve konu açıklığa kavuşturulana kadar Uber’in otonom araç çalışmalarının durdurulmasını talep ediyor. Levandowski’nin şirketi Otto, Uber tarafından satın alınınca, Levandowski de Uber’in otonom araçlar departmanının başına getirilmişti.

Mühendisin konu ile ilgili savunması ise Google bilgisayarlarından aldığı verileri, evden çalışabilmek için kullandığı ve yeni şirketini Google’ın teknolojisi üzerine kurmadığı yönünde. Ancak şimdi Waymo’nun açtığı davaya Uber ve Levandowski tarafından henüz resmi bir yanıt verilmiş değil.

Neden önemli?

Uber her ne kadar tüm dünyada hızla gelişen bir şirket olsa da daha karlı bir hale gelmek için otonom araç teknolojisini kullanmak zorunda. Uber’in şu anda en büyük gideri şoförlere ödediği paralar. Eğer bu masraftan kurtulursa Uber çok daha karlı bir şirkete dönüşebilir.

Waymo ise şimdilik otonom araç teknolojileri üretip otomotiv şirketlerine bu teknolojiyi satmak için çalışıyor. Ancak şirketin gelecek planları arasında, Uber’e rakip olabilecek bir otonom araç çağırma hizmeti sunmak da yer alıyor. Eğer Waymo bu alanda Uber’den önce adım atar ve başarılı olursa, bu durum Uber’in sonu haline gelebilir.

İşin garip yanı, Google’ın yatırım departmanı Google Ventures, 2013 yılında Uber henüz küçük bir şirketken Uber’e yatırım yapmış ve şirketin yüzde 7 hissesini satın almıştı. Yani Uber’in ticari başarısı bir yandan Google’a para kazandırıyor. Yine de otonom ulaşım sektörü, Google’ın yüzde 7 ile yetinemeyeceği kadar büyük bir pazar. Gelecekte bu alanda çatışmalar daha da kızışabilir.

Kaynak: Business Insider

Otonom araç sistemlerindeki rekabet artarken, Silikon Vadisi’nin bu alanda çalışma yürüten en büyük şirketlerinden ikisi Waymo (Google) ve Uber ciddi bir anlaşmazlıkla karşı karşıya. Waymo, eski çalışanı Anthony Levandowski’nin, şirketin önemli bir teknolojisini çalarak Uber’e sattığını iddia ediyor. Levandowski ise kendi teknolojilerinin ‘temiz’ olduğunu belirtiyor.Bir yanıt

Yorumunuz: