Google ile Fiat anlaşmış olabilir

6 yıldır otonom araç teknolojisi üzerine çalışan Google'ın Fiat-Chrysler ile otonom araç üretimi için anlaşmak üzere olduğu iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz ay Fiat Chrysler Otomobil (FCA) CEO’su Sergio Marchionne, Apple ile otonom araç üretimi konusunda birlikte çalışmak istediklerini belirten bir açıklama yapmıştı. Yeni haberler apayrı bir işbirliğinin perdesini aralıyor. Buna göre FCA ve Alphabet Google‘ın otonom araç departmanının ortaklık anlaşmasına ramak kaldı. Auto Extremist‘in haberine göre Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen CES konferansından hemen sonra başlayan konuşmaların sonucunda, Google’ın otonom araç teknolojisini satmak için aradığı ‘ileri teknoloji ortaklığı’ konusunda uzlaşma sağlandı. Google otonom araç teknolojisi üzerinde 6 yıldır çalışmalarını sürdürüyordu.

Konu ile ilgili görüşleri sorulan FCA Sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. Google da “Söylenti ve spekülasyonlar hakkında yorum yapmıyoruz” şeklinde konuyu geçiştirdi.

Bloglarındaki haberlere göre Google’ın otonom araç departmanı CEO’su John Krafcik son üç haftadır pazarlıkları sonlandırmak için çalışıyordu. Ocak ayında Google’a katılan eski Hyundai yöneticisi Krafcik, yakın zamana kadar otomobil satış sitesi Truecar‘ın da Başkanlığını yürütüyordu.

İlk ürün minivan olacak

Auto Extremist’e göre bu muhtemel ortaklık biraz kafa karıştırıcı bir gelişme çünkü FCA teknolojiye en uzak otomotiv markalarından biri. Ancak bu tam da Krafcik’in istediği şey olabilir. Anlaşmanın kısa vadede FCA’in yeni Pacifica adlı minivan modelinin bir otonom versiyonunu üretmeyi içerdiğini ifade eden blog, Krafcik’in uzun vade getirileriyle daha çok ilgilendiğini savundu.

Anlaşmayla birlikte Google gelecekte üreteceği otomobiller için hem üretim gücüne hem de halihazırda kullanılan bir satış ağına ulaşacak. Google’ın otonom araçlarını piyasaya sürmesi için bu iki özelliğe ihtiyacı var.

Fiat Chrysler ile Google'ın otonom araç üretmek için anlaşmaya varmaya yakın olduğu iddia edildi. İddiaya göre iki şirket Ocak ayından beri bu ortaklık üzerine görüşmeleri sürdürüyor. Ortaklığın ilk ürünü olarak bir otonom minivan üretilmesi planlanıyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği