Fiat Chrysler 2022’de dizel araç üretimini sonlandıracak

Fiat Chrysler, dizel araçlarının üretimini aşamalı olarak sonlandıracağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomobil endüstrisi elektrikli araçlara yönelirken Fiat Chrysler da dizel motorlara sırtını döndü. Financial Times‘a göre, İtalyan-Amerikan otomobil üreticisi 2022’ye kadar dizel ile çalışan araçlarının üretimini sonlandıracak.

Financial Times‘ın haberine bakılırsa, Jeep, Dodge, Ram, Chrysler, Maserati, Alfa Romeo ve Fiat’ın üreticisi olan Fiat Chrysler 1 Haziran’da aşamalı olarak dizel araçları nasıl sonlandıracağını ortaya koyacağı 4 yıllık planını açıklayacak.

Dizel uzun zamandır hükümet ve otomobil üreticileri tarafından karbondioksit salınımını azaltmanın bir yolu olarak desteklendi. Ancak Volkswagen’ın 11 milyon dizel aracında kullandığı yazılım ile salınım testini aldattığından beri dizel gözden düşüyor.

Fiat Chrysler dahil olmak üzere diğer otomobil üreticiler temiz hava kurallarına uygun olmayan arabalar üretmekle suçlanıyor. Yakın zamanda Fiat Chrysler, ABD Adalet Bakanlığı ile salınımda hile yaptığı gerekçesiyle açılan davada anlaşmaya vardı. Bu anlaşma çerçevesinde otomobil üreticisi 104 bin aracını toplatacak ve önemli miktarda olduğu belirtilen ama açıklanmayan para cezası ödeyecek.

Diğer otomobil üreticileri de dizelden vazgeçiyor. Porsche dizel motorlu araçlarının üretimini durduracağını açıklarken Toyota da skandallarla dolu bu yakıttan uzaklaşıyor. Bu sırada FCA dahil olmak üzere, birçok otomobil üreticisi elektrikli araçlara yöneliyor. Fiat Chrysler’ın CEO’su Sergio Marchionne 2025 yılında yapılan araçların çoğunun ya tamamen elektrikli ya da hibrid olacağını belirtirken Bloomberg ile yaptığı röportajda şunları söylüyor:

“2025’e kadar yollarda gördüğünüz araçların yarısından fazlası bir şekilde elektrik ile alakalı olacak. Temelinde yanmalı motor olabilir ama makinenin çalışmasını sağlayacak olan şey yanmanın ve elektriğin birleşimi olacak. Elektriklenme süreci ille de tamamen elektrikle çalışan araçlar ile değil, yanmalı motorların diğer yöntemlerle birleşmesiyle gerçekleşecek. Çok ilginç bir dönem olacak.”

Kaynak: The Verge

Otomobil endüstrisi elektrikli araçlara yönelirken Fiat Chrysler da dizel motorlara sırtını döndü. Financial Times'a göre, İtalyan-Amerikan otomobil üreticisi 2022'ye kadar dizel ile çalışan araçlarının üretimini sonlandıracak. Times'ın haberine göre Jeep, Dodge, Ram, Chrysler, Maserati, Alfa Romeo ve Fiat'ın üreticisi olan Fiat Chrysler 1 Haziran'da aşamalı olarak dizel araçları sonlandıracak 4 yıllık planını açıklayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği