Renault ve Fiat-Chrysler birleşebilir

Fiat Chrysler’in Renault’ya yaptığı teklif sayesinde iki şirket de elektrikli ve otonom otomobiller üretmeye daha rahat geçebilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Renault ve Fiat-Chrysler’in muhtemel birleşmesinin avantajları olsa da ortada bir sorun var; Renault zaten Nissan ve Mitsubishi’ye bağlı ve Fiat-Chrysler’in yaptığı 35 milyar dolarlık birleşme teklifi, bu iki markayı içermiyor.

FCA’nın yarı yarıya birleşme teklifiyle ortaklık dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisini yaratabilir. Renault-Nissan arasında zaten eski başkan Carlos Ghosn’in tutuklanması ve işten atılması yüzünden hali hazırda bir gerginlik mevcut. Nissan, Renault’nun tam bir birleşme isteğine epeydir direniyordu bu da FCA’nın harekete geçmesi için kapıyı açmış oldu.

Fiat-Chrysler’den Nissan’a da açık kapı 

FCA’nın, Renault’yla yapılacak olası ortaklığa Nissan ve Mitsubishi’nin de sonradan katılabileceğini söylediği ve yüzde 43’ü Renault’ya ait olan Nissan’a yeni şirketin kurulunda bir yer teklif ettiği biliniyor. Bu şekilde yeni ortaya çıkan ortaklık dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline gelecek ancak öncesinde Nissan ve Renault’nun arasındaki husumetin sona erdirilmesi gerekiyor.

Kaynak: Axios

Renault ve Fiat-Chrysler’in muhtemel birleşmesinin avantajları olsa da ortada bir sorun var; Renault zaten Nissan ve Mitsubishi’ye bağlı ve Fiat-Chrysler’in yaptığı 35 milyar Dolar'lık birleşme teklifi, bu iki markayı içermiyor ancak FCA’nın, Renault’yla yapılacak olası ortaklığa Nissan ve Mitsubishi'nin de sonradan katılabileceğini söylediği ve yüzde 43'ü Renault'ya ait olan Nissan’a yeni şirketin kurulunda bir yer teklif ettiği biliniyor. Bu şekilde yeni ortaya çıkan ortaklık dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline gelecek ancak öncesinde Nissan ve Renault’nun arasındaki husumetin sona erdirilmesi gerekiyor.

1 Yorum

  • işin üzücü kısmı artık batmaktan kurtulamazlar. denge maliyet ve gelir noktalarını çoktan geçmiş firmalar. yakın dönemde bir çok sektörde binlerce işsiz yaratacaklar. 1000 yılda ulaşacakları hacme 20 yılda ulaştılar. hikayeleri çoktan bitti gözüküyor. iddialı bilgi ve sosyal birikimleri ile bu noktalara gelen insanlar kamp ateşi yerine ürüne odaklanma beceriksizliğine nasıl düşüyorlar çok şaşırtıcı.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği