CES 2017’de tanıtılan 9 yeni otomobil

Ford, Mercedes, BMW, FCA, Volkswagen ve diğer otomobil üreticileri, son teknolojilerini Tüketici Elektronikleri Fuarı'nda sergiledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomobil üreticileri bu yıl da Tüketici Elektroniği Fuarı’nın (CES) gözdeleri arasındaydı. Ford, Mercedes, BMW, FCA, Volkswagen ve diğer otomobil üreticileri, son teknolojilerini fuarda sergiledi. İşte dikkat çeken tasarımlar ve teknolojiler:

Otonom Ford Fusion

Ford’un otonom sürüş özelliğine sahip hibrit aracı Fusion, CES’te tanıtıldı. Aracın şık tasarımı, otonom araç sensörlerinin gizlenmesine yardımcı oluyor. Ford ayrıca araca Amazon’un yapay zeka asistanı Alexa’yı da dahil ettiğini açıkladı. Bu sistemle arabadayken evi, evdeyken arabayı Alexa üzerinden kontrol edebileceğiz.

BMW’nin Holoactive Touch sistemi

BMW yeni nesil araçlarda kullanılması için geliştirdiği holografik kontrol sistemi Holoactive Touch‘ı tanıttı. Sürücünün el hareketlerini takip eden sistem, dokunmatik geri bildirim için parmak uçlarına hava üflüyor. BMW ayrıca fuarda BMWi Inside Future adını verdiği iç tasarımı da tanıttı. Bu tasarımda araç otonom moddayken direksiyon katlanarak ortadan kalkıyor.

Mercedes Concept EQ ve Vision Van

Eylül’de Paris Motor Fuarı’nda tanıtılan Mercedes Concept EQ, CES 2017’de de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 2019’da piyasaya sürülmesi planlanan elektrikli araç, tek şarjda 500 km gidebilecek. Mercedes ayrıca yapay zeka ortaklığı için Nvidia ile anlaştığını da duyurdu. Bu anlaşma sonucu üretilecek yapay zekalı araç 2018’de yollarda olacak.

Mercedes yine Eylül ayında tanıttığı teslimat aracı Vision Van‘i de fuara getirdi. Garip görünüşlü araç dronelar ile teslimat yapması için geliştirildi.

Faraday Future ilk aracını tanıttı

Elektrikli otomobil girişimi Faraday Future, seri üretime geçeceği ilk aracını fuarda tanıttı. FF91 adlı model tek şarjda 600 km yol kat edebilecek. 1050 beygir gücüne sahip aracın 0-100 km arasını sadece 2,39 saniyede aldığı belirtiliyor. Tesla’nın S P100D modelinin 2,4 saniyelik rekoru da böylece geçilmiş olacak.

Yeni jenerasyon Nissan Leaf

Fuara getirilen yeni Nissan Leaf ile ilgili çok fazla detaylı bilgi paylaşılmadı. Araçta kullanılan Nissan’ın akıllı sürüş sistemi Intelligent Mobility’nin bir parçası olarak geliştirilen Seamless Autonomous Mobility sistemi, tehlikeli bir durumla karşılaştığında kararsız kalırsa sürücüye haber verebilecek.

Toyota Concept-i

Toyota’nın geliştirdiği Concept-i, Yui adlı bir yapay zeka asistanı ile birlikte geliyor. Şirketin amacı insan sürücülerden kurtulmaktan ziyade, sürücüyü anlayıp yardımcı olabilecek bir sistem geliştirmek.

Fiat-Chrysler’ın milenyum aracı Portal

Milenyum nesline hitap etmek için bu nesilden tasarımcılar tarafından geliştirilen elektrikli minivan Portal, içinde pek çok cihaz bulunduruyor. Aracın iki yana doğru kayarak açılan kapıları bir otomobilden çok bir mobil istasyona giriliyormuş hissi veriyor.

Hyundai Ioniq

Hyundai tarafından geliştirilen otonom araç konsepti Ioniq dışarıdan bakıldığında sıradan bir araç gibi görünüyor. Normalde otonom araçlarda görmeye alışkın olduğumuz sensörler Ioniq’te başarılı bir şekilde tasarıma yedirilmiş.

Honda NeuV

Honda’nın Aralık ayında tanıttığı NeuV adlı iki kişilik otonom aracı ilk kez fuarda müşterilerle buluştu. Aracın kullanılmadığı zamanlarda taksi gibi hizmet vererek kendi masrafını çıkarması amaçlanıyor.

Kaynak: Business Insider

Otomobil üreticileri bu yıl da Tüketici Elektroniği Fuarı'nın (CES) gözdeleri arasındaydı. Ford, Mercedes, BMW, FCA, Volkswagen ve diğer otomobil üreticileri, son teknolojilerini fuarda sergiledi. Dikkat çeken tasarımlar ve araçlar arasında otonom Ford Fusion, BMW'nin Holoactive Touch sistemi, Mercedes Concept EQ ve Vision Van Faraday Future'un ilk aracı FF91, yeni jenerasyon Nissan Leaf, sürücünün halinden anlayan Toyota Concept-i, Fiat-Chrysler'ın milenyum aracı Portal, otonom olduğunu belli etmeyen Hyundai Ioniq, çalışıp parasını çıkaran Honda NeuV bulunuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği