BMW telefonunuzu ‘araba anahtarına’ dönüştürmek istiyor

BMW, Mobil Dünya Kongresi'nde en yeni araç içi teknolojilerini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tüketici Elektroniği Fuarı’na (CES) son yıllarda otomobil üreticilerinin ilgisi arttığı gibi Mobil Dünya Kongresi de odak noktası haline geliyor. Otomobil üreticileri bu hafta Barcelona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde en yeni araç içi teknolojilerini tanıtıyor. BMW de geçtiğimiz yıllardaki gibi geleceğin sürüş deneyimini değiştirecek en yeni inovasyonlarından bazılarını göstermek için fuarda yerini aldı.

BMW’nin en göze çarpan tanıtımı elektrikli ve otonom aracı i3 oldu. BMW i3’ü telefonunuzla olduğunuz yere çağırabiliyorsunuz. Geldiğinde de arkadaki koltuğa oturup aracın içindeki eğlence sistemiyle vakit geçirirken sizi hedefinize götürüyor. Araç içindeki eğlence sistemi aynı zamanda selektör, kapı kilitleme ve korna gibi özellikleri kontrol etmenizi sağlıyor. Hedefinize ulaştığınızda da araçtan çıkıp kapıları kilitliyorsunuz ve i3 kendine park yeri aramaya gidiyor.

Bu teknolojinin satış için hazır hale gelmesine henüz birkaç yıl daha olduğu belirtiliyor. Ancak BMW, Temmuz 2018 gibi oldukça yakın bir zamanda “BMW Dijital Anahtar” adı verdiği teknolojiyle aracınızı telefonunuzla kilitleyip açabileceğinizi ve hatta aracınızı çalıştırabileceğinizi belirtiyor. Aynı zamanda bu dijital anahtarınızı beş farklı kişiyle daha paylaşmanıza olanak sağlıyor. Ancak şimdilik bu dijital anahtarın yalnızca Samsung telefonlarla çalışabileceğini belirtelim.

BMW’nin Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı bir diğer yenilik ise araçlarına ikinci bir eSIM yerleştirecek olması. eSIM 2016 yılından beri tüm BMW modellerinde bulunuyor ancak ikinci bir eSIM sürücülerin var olan mobil telefon tarifelerini kullanmalarını sağlıyor. Böylece araç, telefon aramalarını doğrudan alabilecek ve var olan tarifeyi kullanarak araç içi Wi-Fi hotspot oluşturulabilecek.

Kaynak: Techcrunch

Otomobil üreticileri bu hafta Barcelona'da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi'nde en yeni araç içi teknolojilerini tanıtıyor. BMW de geçtiğimiz yıllardaki gibi geleceğin sürüş deneyimini değiştirecek en yeni inovasyonlarından bazılarını göstermek için fuarda yerini aldı. BMW'nin en çok dikkat çeken tanıtımı otonom ve elektrikli aracı i3 oldu. Telefonunuzla çağırabildiğiniz ve araç içi eğlence sistemine sahip olan bu araç hedefinize sizi götürdükten sonra kendi başına otopark aramaya gidiyor. Henüz bu aracın piyasaya gelmesine zaman var. Ancak BMW, Temmuz 2018 gibi yakın bir zamanda telefonunuz ile aracınızı kilitleyip açabileceğinizi hatta aracınızı çalıştırabileceğinizi belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği