Yeni yıl otomobillerin geleceği hakkında neler gösterdi?

Yılın ilk haftalarında düzenlenen iki büyük fuar, otomobilin de geleceği hakkında fikir vermeye yetiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni yıla henüz alışamamış olabilirsiniz ama birkaç haftada otomobil endüstrisinin rotası çoktan değişti. Bunun en önemli nedeni her yılın Ocak ayında gerçekleşen iki dev etkinlik: Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) ve Detroit’teki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS). Otomobil üreticileri bu fuarlarda medyanın ve tüketicilerin ilgisini çekmek için bir savaş veriyor ve geleceğin modellerini tanıtıyor.

CES 2018’in odak noktası yine elektrikli otomobillerdi. Byton ve Fisker gibi şirketler gösterişli modellerini tanıttı.

Ayrıca otonom araç teknolojisi konusunda iddiaların artışına da şahit olduk. Markalar sürücüsüz modellerini gösterme konusunda kendilerinden emin bir tavır sergilediler. Mercedes, EQ Fortwo konsept otomobilini geleceğin araç çağırma servisinin nasıl olabileceğini göstermek amacıyla Las Vegas’ta dolaştırdı.

Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda da gündemin ilk sırasında elektrik vardı. Üreticilerin, elektrikli otomobil için dünya genelinde 90 milyon Dolar’lık taahhütte bulunduğunu öğrenmiş olduk. Ford 2022’ye kadar elektriğe  11 milyar Dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Öte yandan Detroit’teki fuar benzinli otomobillerin hala uzun bir ömrünün olduğunu herkese hatırlattı. Pick-up araçların Amerikan otomobil üreticilerine büyük kârlar getirmeye devam etmesiyle, yeni modeller beraberinde geldi. Ford yeni Ranger‘ı tanıtırken, Dodge da yeni Ram 1500’i tanıttı. Aynı şekilde SUV’lerin devam eden popülaritesini gören Mercedes ise bu ilgiye karşılık olarak köşeli ve retro görünümlü yeni G-Class modelini duyurdu.

Bu iki fuar bize gösteriyor ki, üreticiler geleceğin sürücüsüz ve elektrikli olduğunu, bunu başarmak için de uğraştıklarını daha istekli söylüyor olsalar da, V8 egzozunun hayranları için şu anlık endişelenecek bir durum yok.

Kaynak: Wired

Yılın henüz başında olsak da otomobillerin geleceği hakkında yeterince fikir sahibi olduk. Bunun nedeni, Ocak ayında düzenlenen iki büyük etkinlik. Las Vegas'taki Tüketici Elektroniği Fuarı ve Detroit'teki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı, markaların yatırım yapacağı yönü göstermesi açısından gayet belirleyici.

1 Yorum

  • “Ford, Ranger serisinin yenilenmiş modeli Dodge Ram 1500’i tanıttı.”
    İfadesinde bir yanlışlık var. Dodge yeni Ram 1500’ü, Ford’da yeni Ranger’ı tanıttı olacak sanırım. ikisi de ayrı ayrı pick-up’lar üretiyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği