BMW’nin hologramlı kabin tasarımı

BMW, gelecekte üretilecek araçlarda kullanılması amacıyla geliştirdiği hologramlı otomobil kabinini CES 2017 fuarında tanıtacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Büyük otomobil fuarları, otomobil üreticileri için halen önemli olsa da, her yıl Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) konsept araçlar ve sürücü kabinlerinn tanıtılması için git gide daha fazla tercih ediliyor. CES 2017, BMW’nin HoloActive Touch Concept adlı, el işaretleri ile kontrol edilen iç tasarımına sahne olacak.

HoloActive Touch, hareket ile kontrol, dokunmatik ekran ve baş üstü görüntüleme gibi, BMW’nin diğer modellerinde ve konsept araçlarında kullanılan teknolojileri bir araya getiriyor. Ön cama görüntü yansıtmak için kullanılan baş üstü görüntü teknolojisinin aynısı holografik kontrol arayüzünde de kullanılıyor. El hareketlerini takip eden bir kamera, hangi butona basıldığını algılıyor ve sürücüye bir enerji akımıyla eyleminin algılandığını ifade ediyor.

Geleceğin kokpitinde neler olacak?

BMW geleceğin dünyasında kullanılacak Mükemmel Sürüş Makinesi’nin iç  görünümünü tasarlamak için son dönemde ciddi çabalar sarf ediyor. Genellikle BMW’nin geliştirdiği iç aksam basit ve fonksiyonel olarak tasarlanıyor. Ancak kullanıcıların aracın içinden beklentileri zamanla değişiyor.

Volkswagen Group’un Sanal Kokpit’i, Mercedes’in çift ekranlı kabin düzeneği ve diğer markaların geliştirdiği holografik görüntüler, geleceğin sürücüsüne hitap edecek şekilde tasarlandı. Sadece bu yıl, iVision Gelecek Etkileşim Konsepti, iNext dönüşen kabin ve hareket kontrol sisteminin erişim alanını genişleten AirTouch gibi özellikler 7 serisinde kullanıldı.

Birbiriyle yarışan bu konseptlerden hangilerinin geleceğin araçlarında yer alacağını, hangilerinin ise tarihin tozlu sayfalarına karışacağını izlemek ilginç olacak. HoloActive Touch, Ocak ayında CES fuarında sergilenecek.

Kaynak: New Atlas

BMW geleceğin araçlarında kullanılacak ön konsolu ve genel olarak aracın içini tasarlama konusunda oldukça hevesli. Geçmişte de bu alanda pek çok yeni konsept sunan otomobil üreticisi, yeni geliştirdiği HoloActive Touch konsepti ile sürücülere hologramla etkileşime girme fırsatı sunuyor. Parmakların hareketini takip ederek hangi holografik butona basıldığını algılayan sistem, sürücülere gönderdiği enerji akımıyla, yapılan işlemi algıladığına dair geri bildirim veriyor.Bir yanıt

Yorumunuz: