Bosch’un kişiselleştirilebilir konsept aracı

CES 2017'de bir konsept otomobil tanıtan Bosch, araca yerleştirdiği şeylerin interneti cihazları ile maksimum düzeyde kişiselleştirme sağlamak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bosch CES 2017 Tüketici Elektronikleri Fuarı’na bir konsept araç getirdi. Ama aracın kendisinden çok içindeki teknolojiler önemli. Bosch’un gücü burada yatıyor. Şirketin amacı, şeylerin internetini kişiselleştirerek, kullanıcıya en iyi deneyimi sunmak. Bu amaç doğrultusunda Bosch aracına yüz tanıma teknolojisini yerleştirdi. Bu teknoloji, sürücünün kim olduğunu algılayarak aracı onun isteklerine göre şekillendiriyor. Radyo istasyonu, ayna pozisyonu ve sıcaklık, o sürücünün tercihlerine göre ayarlanıyor.

Şirket ayrıca akıllı telefonu, anahtar olarak kullanan bir güvenli platform üzerinde çalışıyor. Yüz tanıma teknolojisinden daha fazla bilim kurgu gibi görünen özellik ise kullanıcının sistemle etkileşim şekli. Dokunma hissi veren görüntü ve el hareketi takip sisteminin birleşiminden oluşan kontrol sistemi, sürücünün bir büyücü gibi, hiçbir şeye dokunmadan aracın ayarlarını değiştirmesini sağlıyor. Şirket ayrıca bu görüntülerin elle hissedilebilen bir geri bildirim sunduğunu da söyledi ancak bu teknolojinin nasıl çalıştığına dair bir açıklama yapılmadı.

BMW iş birliği olabilir

Dokunmatik geri bildirimli el hareketi takip sistemi, BMW’nin HoloActive Touch sistemine oldukça benziyor. Bosch hologramları nasıl oluşturduğu konusunda bir kaynak belirtmezken, şirketin Alman otomobil üreticileri ile yakın ilişkileri göz önünde bulunduğunda, bu alanda BMW ile bir iş birliği yapılmış olabileceği düşüncesi akla geliyor.

Araç ayrıca sürücünün gözlerini de takip ederek, gerekli bilgileri öne çıkarıyor. Böylece sürücünün dikkatinin gereksiz yere dağılması engelleniyor. Eğer araçta bir butona basılması gerekiyorsa, Bosch’un aracı bunu da kendi başına yapabiliyor.

Alıştığımız gelecek tasarımları

Araçta bir çok geleneksel konsept araç dokunuşu da yerini almış. Örneğin araç, bilim kurgu yapımlarından alışık olduğumuz o garip yumurtamsı şekilde tasarlanmış. Yan aynalar da tabii ki arkada bulunan kameraların görüntüsünü gösteren birer ekran haline getirilmiş. Hatta aracın her noktası ekranlarla donatılmış denebilir. Görünüşe göre gelecek ekranlardan oluşuyor ve buna karşı çıkma şansımız yok. Direksiyon da geleceğe yakışır bir şekilde, yuvarlak değil ve ahşapla kaplanmış.

Her yerde ekran var!

Tekrar belirtmek gerekirse, önemli olan aracın kendisi değil, bu konseptte yer alan bireysel parçalar. Bosch’un tüm amacı, IoT cihazlarını aracın içine yerleştirerek her şeyi daha kişisel hale getirmek. Bunu ev aletlerinde gerçekleştirmeye çalışan şirket, otomobillerde de aynı amacı güdüyor.

Kaynak: Cnet

Bosch CES 2017 Tüketici Elektronikleri Fuarı'na bir konsept araç getirdi. Ama aracın kendisinden çok içindeki teknolojiler önemli. Bosch'un gücü burada yatıyor. Şirketin amacı, şeylerin internetini kişiselleştirerek, kullanıcıya en iyi deneyimi sunmak. Bu amaç doğrultusunda Bosch aracına yüz tanıma teknolojisini yerleştirdi. Bu teknoloji, sürücünün kim olduğunu algılayarak aracı onun isteklerine göre şekillendiriyor. Aracın, dokunma hissi veren görüntü ve el hareketi takip sistemi, sürücünün bir büyücü gibi, hiçbir şeye dokunmadan aracın ayarlarını değiştirmesini sağlıyor. Bu teknoloji geliştirilirken BMW ile iş birliği yapılmış olabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği