Araç park etme işkencesine son

Bosch otomobiller için sürücüsüz park etme sistemi 'Home zone park assist'i tanıttı. Sistemin 2019'da kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomobil parçaları üreten Bosch yarı otomatik, yeni sürücüsüz araç park etme sistemini tanıttı. ‘Home zone park assist’ (ev çevresi park yardımı) adı verilen sistemin 2019’da Kuzey Amerika pazarında kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Pazarda şu anda kullanılan, Tesla’nın Summon özelliği gibi az gelişmiş park sistemlerinden farklı olarak, Bosch’un park yardımı sistemi yaklaşık 100 metreye kadar karmaşık park manevralarını gerçekleştirebiliyor.

Sistemi kullanmak için sürücü önce akıllı telefonundan bir başlangıç noktası belirliyor. Daha sonra rota üzerinde arabayı kendisi yürüme hızında sürüyor. Bu ilk sürüşün ardından sistem bu rotayı öğreniyor.Ancak sistem rotayı gözü kapalı takip etmiyor. Ön ve arka tamponlarda bulunan 12 adet ultrasonik sensör ve arka görüş aynasının yakınına yerleştirilmiş kameralar kullanılarak rota üzerindeki engeller tespit edilebiliyor. Kameraların görüntüsü engellenir ise aracın dört köşesine yerleştirilen radar sensörleri kullanılıyor.

Bu sensörlerden elde edilen veriler ve daha önce çizilen rota kullanılarak, sistem önüne çıkan engellerin etrafından dolaşarak otonom şekilde aracı park edebiliyor. Eğer araç bu engelleri aşıp kendi başına park edebileceğini algılarsa park işlemi tamamlanıyor. Ancak yoldaki engeller etrafından dolaşılamayacak şekilde ise araç kullanıcısını durumdan haberdar ediyor.

Sürücüsüz araç deneyimine giriş

Ayrıca sürücünün daha önce belirlenen başlangıç noktasını tam olarak tutturması gerekmiyor. İlk oluşturulan başlangıç noktasının hatalı olması da bir problem teşkil etmiyor. Sistem rotayı belirlerken 2 metre sapma payı ekliyor.

Bu sistem çoğu kullanıcı için çok da kullanışlı görünmese de aslında akşam eve gelince arabayı park etmek ve sabah aracı garajdan çıkarmak dışında başka amaçlara da hizmet ediyor. Öncelikle, bu sistem sayesinde otomatik park özelliğinin sadece kısa sürelerle sınırlı kalması gerekmediği ve tamamen plansız ve sürücüsüz park etmeye bir adım daha yaklaşıldığı gösteriliyor. Ayrıca bu sistemin, otonom araçlara karşı mesafeli olan kullanıcıların bu teknolojiyi kabul etmesini sağlayabileceği düşünülüyor.

Bosch_Tech_Roadshow_060216_3344

Bosch otomobillerin sürücü olmadan park edebilmesini ve garajdan çıkabilmesini sağlayan bir park sistemi geliştirdi. 'Home zone park assist' adı verilen sistem önceden belirlenen bir rota üzerinde aracı sürücüsüz olarak park edebiliyor. Eğer belirlenen rota üzerinde engeller varsa bu engeller sistemin sensörleri ile algılanıyor ve araç bunların etrafından dolaşmaya çalışıyor. Bunun mümkün olmadığı durumlarda sürücüye haber veriliyor. Bosch bu sistemin sürücüleri otonom araç teknolojisine alıştırmak için bir adım olabileceğini düşünüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği