Sürücüsüz turist servisi

İngitere'deki Lake District Milli Parkı'nın ziyaretçilerine daha rahat ulaşım imkanı sağlamak için parkta otonom kabinler hizmet verecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngitere’deki Lake District Milli Parkı‘nı ziyaret eden kişiler özellikle yaz aylarında dünyanın dört bir yanından turistler bölgeye akın ettiğinde burada yaşanan trafik sıkışıklığını tecrübe etmek zorunda kalmışlardır. Parkın müdürü Richard Leafe, hem trafik problemini çözmek hem de park içindeki ulaşıma daha çevreci bir yöntem sunmak için otonom servis kabinlerini kullanma kararı aldı. Kamuoyunun da konu hakkındaki görüşünü almak isteyen park yönetimi otonom araçları bir süre deneyecek.

Westfield Technology Group tarafından geliştirilen otonom kabinler 4 yolcu kapasiteli. Kabinler yol koşullarını ve engelleri kameralar ve algılayıcılar aracılığıyla tespit edebiliyor. Bu araçların park içinde ‘son kilometre yolcuğu’ için kullanılması amaçlanıyor. Yani bir istasyondan otele ya da otelden tırmanışın başlayacağı vadiye kadar bu kabinlerde gidilmesi planlanıyor.

Leafe “Sürücüsüz kabinler Lake District’te çok yakında göreceğimiz bir konsept olmasa da sürdürülebilir ulaşım seçeneklerini gözden geçirmemiz çok önemli. Kabinlerin kullanıma başlaması bizi heyecanlandırdı. Halkın da bu teknolojiyi kullanmak isteyip istemediğini öğrenmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir ve erişilebilir seyahat

Araçları geliştiren Westfield Technology Group’un Başkanı Julian Turner hem kabinler için muhtemel rotalar belirlemek hem de yerel halkın ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını söyledi. Turner bu iş birliğinin geleceğin sürdürülebilir ve erişilebilir seyahatlerine ulaşmak için faydalı olacağını ifade etti.

Fizibilite çalışması Haziran’a kadar devam edecek. Çalışmaların ardından bu ulaşım yönteminin bölge halkının ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına ne kadar hitap ettiği belirlenecek.

Benzer servis kabinleri günümüzde Heathrow Havalimanı’nda kullanılıyor ve Londra’nın başka noktalarında da denenmişti. Ancak Lake District’teki uygulama, bu teknolojinin kırsaldaki ilk uygulaması olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: Digital Trends

İngitere'deki Lake District Milli Parkı'nı ziyaret eden kişiler burada yaşanan trafik sıkışıklığını tecrübe etmek zorunda kalmışlardır. Parkın müdürü Richard Leafe, hem trafik problemini çözmek hem de park içindeki ulaşıma daha çevreci bir yöntem sunmak için otonom servis kabinlerini kullanma kararı aldı. Kamuoyunun da konu hakkındaki görüşünü almak isteyen park yönetimi otonom araçları bir süre deneyecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği