Otonom kabinlerden oluşan teslimat konvoyu

Renault Ez-Pro konsepti ile otonom elektrikli araçları konvoy halinde kullanarak şehirlerde kargoların dağıtılma yöntemini değiştirmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Renault Ez-Pro konsepti ile otonom elektrikli araçları konvoy halinde kullanarak şehirlerde ürünlerin ve hizmetlerin dağıtılma yöntemini değiştirmek istiyor. Her bir teslimat servisi otonom bir lider kabinden ve sürücüsüz diğer robo-kabinlerden oluşuyor. Bu kabinler birbirini takip ederek tek sıra halinde ya da bağımsız olarak hareket edebiliyor.

Her iki tür araçta da paket taşınabilecek ancak robo-kabinler aynı zamanda taşınabilir mağaza ya da yiyecek standı olarak da hizmet verebilecek. Bu kullanımı mümkün kılan şey robo-kabinlerin modüler tasarımı. Her biri standart bir temelin üzerine yerleştirilen farklı ünitelerden oluşuyor.

İnsan görevli lider kabinde oturacak ve sürecin sorunsuz işlemesi için gerekli kontrolleri yapacak. Renault “Araç kullanmanın gerekliliklerinden kurtulan görevli yol planlamasını ve robo-kabinleri kontrol ederek birebir teslimat ya da hassas ürünlerin özel olarak teslim edilmesi gibi etkili müşteri hizmetleri sunabilir.” diyor.

İsteyene eve teslim, isteyene self-servis

Ez-Pro hem profesyonel hem de günlük kullanıcılara hizmet vermek için tasarlandı. Kullanıcılar kendilerine en uygun zamanı ve teslim noktasını tercih ederek ürünlerini teslim alabilecekler. İsteyen kullanıcılar ürünlerin araçtaki görevli tarafından kapılarına getirilmesini tercih edebilecek. Diğer seçenek ise sokakta bekleyen robo-kabine gidip özel kilitli kutulardan ürünü teslim almak. Bu kilitli kutular bir mobil uygulama aracılığıyla açılacak.

Aynı lojistik operatörü tarafından yönetildikleri için, farklı türlerde ürünleri taşıyan bir kabin konvoyu aynı dağıtım merkezinden ayrılabilir ve ürünleri hedef noktaya götürebilir. Her bir kabin birden fazla mağaza için teslimat yaparak üretkenliği artırabilir ve maliyeti düşürebilir.

Şirketin rakamlarına göre son kilometre teslimatı (dağıtım merkezinden varış noktasına) şehirlerdeki trafiğin yüzde 30’unu oluşturuyor. Ez-Pro sayesinde, kalabalık saatlerde yollarda daha az dağıtım aracı bulunabilir ve kötü sürüş ya da dağıtım araçlarının hatalı park etmesi gibi sebeplerden kaynaklanan trafik tıkanıklığı engellenmiş olur. Robo-araçlar aynı zamanda şehrin trafik ışığı altyapısına bağlanarak trafikte daha rahat bir akış sağlayabilir.

“Bu alan inovasyona açık”

Renault açıklamasında “Son kilometre hizmetleri, profesyonel kargo hizmetleri için dönüştürülmeye en müsait fırsatlardan birini sunuyor. E-ticaretteki patlama devam ederken, müşteriler anında teslimat istiyor, perakendeciler teslimat masraflarını düşürmek istiyor ve şehirler trafik tıkanıklığını engellemenin yollarını arıyor.” ifadelerine yer verdi.

Ez-Pro, Renault’nun araç paylaşım projesi Ez-Go’nun üzerine tasarlanmış bir konsept. Ez-Go da hem otomobil hem de Uber gibi bir araç paylaşım hizmeti olarak kullanılabilen alternatif bir toplu taşıma yöntemi sunuyordu. Renault yeni konseptini bu hafta Almanya’nın Hanover şehrindeki Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtacak.

Kaynak: Dezeen

Renault Ez-Pro konsepti ile otonom elektrikli araçları konvoy halinde kullanarak şehirlerde ürünlerin ve hizmetlerin dağıtılma yöntemini değiştirmek istiyor. Her bir teslimat servisi otonom bir lider kabinden ve sürücüsüz diğer robo-kabinlerden oluşuyor. Bu kabinler birbirini takip ederek tek sıra halinde ya da bağımsız olarak hareket edebiliyor. Her iki tür araçta da paket taşınabilecek ancak robo-kabinler aynı zamanda taşınabilir mağaza ya da yiyecek standı olarak da hizmet verebilecek. Bu kullanımı mümkün kılan şey robo-kabinlerin modüler tasarımı. Renault yeni konseptini bu hafta Almanya'nın Hanover şehrindeki Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tanıtacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği