Renault EZ-GO ile sürüş deneyimini değiştirmeyi hedefliyor

Renault, şehir sakinlerine toplu taşıma alternatifi sunabilecek otonom ve elektrikli bir araç konsepti tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Renault’nun EZ-GO konsepti hem araba hem de araç paylaşım hizmeti Uber gibi işliyor. En fazla altı yolcu taşıyabilen araç, kendi başınıza, arkadaşlarınızla veya ailenizle ya da bir akıllı telefon uygulaması vasıtasıyla araç çağıran kullanıcılarla paylaşılarak kullanılabilir.

Renault yaptığı açıklamada “Ulaşımın geleceği elektrikli, internet bağlantılı ve otonom olacak. İnsanlar aracı süren kişi mi yoksa arabada herhangi bir sürücü olmaksızın taşınan kişi mi olmak istediklerini seçebilecek. Çevreyle çok daha uyumlu araçlar ile sensörler sayesinde ‘akıllı’ hale gelen şehirlerde, bağlantılılık ve diğer yenilikler şehir yaşamını herkes için daha hoş kılmak için tasarlanacak.” dedi.

Bir hizmet olarak bakıldığında EZ-GO, gece gündüz hizmet vererek, araç sahibi olma durumuna bir alternatif oluşturacak. Renault, şu anki toplu taşıma hizmetleriyle karşılaştırıldığında EZ-GO’nun fiyatlarının epeyce uygun olacağını belirtti. Ancak ücretlerle ilgili detaylar henüz paylaşılmadı.

EZ-GO aracı akıllı telefonunuzdaki uygulamadan (Uber ve Lyft’te olduğu gibi) ve istasyonlardan çağrılabilecek. İstasyonlar şehre entegre olacak şekilde tasarlanıyor ve yolcuların yer ayırtabileceği ekranlar barındırıyor. Belirli bir istasyona EZ-GO çağrıldığında aracın arka kısmı rampaya doğru açılıyor. Böylece yolcular kolayca inip binebiliyor. Bir bekleme salonunu andıran iç tasarım, yolcular yüz yüze bakarak oturabilsin diye U şeklinde düzenlendi. Sürücü koltuğu olmayan ve motor yerine zemin altı bataryalar bulunduran aracın yolcuları maksimum kabin boşluğundan faydalanmış olacak.

Wi-Fi bağlantısı ve akıllı telefon şarj cihazlarıyla tamamlanan iç kısımda, seyahat detaylarıyla ilgili bilgi verilen bir de ekran bulunuyor. Şirket yaptığı basın açıklamasında “Renault EZ-GO’nun trapez şekilli tasarımı şehre uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Aracın içine giren yolcular rahatça sohbet edebilecekleri, koltuk benzeri yarım daire şeklindeki oturma düzeninde keyifli vakit geçirebilecek. Rezervasyon yaparken nereye oturmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Herkes yerleştiğinde, bütün çantalar/bavullar önceden belirlenen boşluklara konduğunda bir butona basıp aracın hareket etmesini sağlıyorsunuz.” dedi.

Renault’nun başka konsept araçları da var

Sürücüsüz EZ-GO, önündeki araçla arasındaki mesafeyi korumasını, kendi şeridinde yola devam etmesini, şerit değiştirmesini ve tamamen kendi başına bir kavşaktan dönmesini sağlayan sensörlere sahip. Yolcu güvenliğini sağlamak amacıyla aracın hız limiti saatte 48 kilometre olarak belirlendi. Yayalara ve bisikletlilere aracın varlığını fark ettirmek için çeşitli seslerle sinyal veriliyor. Renault, EZ-GO’nun hem paylaşımlı bir ulaşım yöntemi olarak hem de şehirlerdeki ses ve hava kirliliğini azaltarak trafik sıkışıklığını hafifleteceğini umuyor.

Bu konsept, Renault’nun 2023 yılının sonuna kadar araç çağırma hizmeti ve robot-taksi çıkarma hedefinin bir parçası. EZ-GO’nun ileride akıllı şehir ekosistemlerinin bir parçası olacağı ümit ediliyor. Şirketin açıklamasına göre EZ-GO, 2018’de tanıtılan bir dizi konsept aracın ilki olma özelliği taşıyor. EZ-GO, 8-18 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Cenevre Otomobil Fuarı’ndan önce duyuruldu.

Kaynak: Dezeen

Renault, en fazla altı yolcu taşıyabilen araç, kendi başınıza, arkadaşlarınızla veya ailenizle ya da bir akıllı telefon uygulaması vasıtasıyla araç çağıran kullanıcılarla paylaşılarak kullanılabilecek EZ-GO adlı otonom ve elektrikli araç konseptini tanıttı. Gece gündüz hizmet verecek EZ-GO, akıllı telefonunuzdaki uygulamadan veya istasyonlardan çağrılabilecek. Sürücüsüz EZ-GO, önündeki araçla arasındaki mesafeyi korumasını, kendi şeridinde yola devam etmesini, şerit değiştirmesini ve tamamen kendi başına bir kavşaktan dönmesini sağlayan sensörlere sahip. Yolcu güvenliğini sağlamak amacıyla aracın hız limiti saatte 48 kilometre olarak belirlendi. Renault, EZ-GO’nun ileride akıllı şehir ekosistemlerinin bir parçası olacağını umuyor.4 yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Neee? Ama arabanın dümeninde kimse yok ;) Yalnız araba konforlu bir oda gibi olmuş, bayıldım.

Yorumunuz: