Renault’un yeni sürücüsüz konsepti: EZ-Ultimo

Renault’nun üst tabakaya hitap eden otonom aracı EZ-Ultimo, oturma odasının konforunu yollara taşımayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransız otomobil şirketi Renault yeni otonom konsepti EZ-Ultimo’yu tanıttı. Geleceğin tamamen elektrikli araçlarından oluşan EZ ailesini genişleten şirket, EZ-Ultimo’yu mobil oturma odası (lounge) ve üst tabakaya hitap eden araç çağırma servisi olarak tasarladı.

Lüks seyahat deneyimi

2018 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan elektrikli araç, ahşap, mermer ve deri gibi asil malzemelerle bezeli lüks bir seyahat deneyimi sunuyor. Evlerdeki tekli koltuklara benzeyen bir koltuğu geriye doğru bakan, bank gibi iki kişilik diğer koltuğu ise öne bakan araçta toplamda üç yolcu seyahat edebiliyor. Çatı, parçalardan oluşan cam panellerle kaplı. Altında ise ızgara benzeri bir yapı bulunuyor. Aracın camları da siyah filmle örtülü.

EZ-GO modelinde olduğu gibi EZ-Ultimo da alçak ve uzun. Geniş lastikler, lastik boşluklarının tamamını dolduruyor. Işıklar ön kaportaya gömülü durumda yukarıdan aşağıya doğru uzanıyor. Yukarı doğru açılan kapılar rahat giriş çıkış sağlıyor.

Teknolojiyi etkili kullanıyor

4. seviye otonom sürüş teknolojisiyle donatılan EZ-Ultimo geniş bir kullanım alanı sunuyor. Otonom sürüş kameraları, radar ve LiDAR teknolojileri ve algılayıcılar aracın köşelerine yerleştirilmiş. Araç altyapı ile uyumlu çalışabiliyor. Şehir içi kullanımına uygun araç aynı zamanda şehirler arası yollarda ya da özel tasarlanmış rotalar üzerinde servis aracı olarak kullanılabiliyor. Yolcular, 5G anteni ile sağlanan kablosuz internete bağlanabiliyor. Ayrıca bir akıllı telefon uygulaması, aracı kiralamanızı ve gideceğiniz yolu planlamanızı sağlıyor.

Kaynak: Design Boom

Fransız otomobil şirketi Renault yeni otonom konsepti EZ-Ultimo’yu tanıttı. Geleceğin tamamen elektrikli araçlarından oluşan EZ ailesini genişleten şirket, EZ-Ultimo’yu mobil oturma odası (lounge) ve üst tabakaya hitap eden araç çağırma servisi olarak tasarladı. Araçta ahşap, mermer ve deri gibi malzemeler kullanan Renault, EZ-Ultimo’yu 4. seviye otonom sürüş teknolojisiyle donattı. En fazla üç yolcuyu ağırlayabilen araç bir akıllı telefon uygulaması üzerinden çağrılabiliyor ve kablosuz internet bağlantısı sunuyor.Yorumunuz: