Cenevre Otomobil Fuarı’ndan 10 fütüristik konsept

2018 Cenevre Otomobil Fuarı birçok fütüristik araç konseptine ev sahipliği yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cenevre Otomobil Fuarı her yıl dünyanın görüp görebileceği en abartılı araba tasarımlarına ev sahipliği yapıyor. Aslında bu fuar Ferrari ve McLaren gibi otomotiv şirketlerinin süperspor otomobillerinin gösterildiği bir ticaret fuarı olsa da son yıllarda fuarda gördüğümüz süper teknolojili arabaların sayısı giderek artıyor. 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda da durum farklı değildi. İşte bu yıl fuarda yer alan en fütüristik konsept araçlar;

Icona Nucleus

‘Otonom oturma odası’ olarak tanımlanan sürücüsüz Icona Nucleus, geleceğin ulaşımını örnekliyor. Bu konsept arabanın tasarımı, yolcu odağının artık yolda değil varış noktasında olduğunu gösteriyor.

AUDI, Italdesign ve Airbus’ın Pop.up Next’i

AUDI, Italdesign ve Airbus, Pop.Up Next konsept aracını fuarda sundu. Pop.Up Next, otonom araba ve şehirlerdeki trafik sorununu çözmeyi amaçlayan yolcu drone’unu aynı potada eriten bir hibrit araç. Tamamen elektrikli olan konsept, yatay ve dikey hareketlilik sağlıyor. Ultra hafif, iki koltuklu yolcu kabini arabaya ya da uçak modülüne yerleştirilebiliyor. Bu konsept araç ileride yolcuların hem yollarda hem de havada hızlı ve rahat şekilde seyahat etmesini sağlayabilir.

Pininfarina HK GT

Hong Kong’da yer alan yüksek teknoloji markası Hybrid Kinetic Group ile iş birliği yapan Pininfarina’nın HK GT konsept arabası, gran turismo’nun (uzun mesafe sürüşleri için tasarlanmış yüksek performanslı otomobil) modern bir tercümesi niteliğinde.

Renault EZ-GO

Paylaşımlı, elektrikli, sürücüsüz konsept araç EZ-GO, en fazla altı yolcu taşıyabilen bir ‘robot taksi’ olarak tanımlanıyor. Hem bir hizmet (Uber gibi) hem de gerçek bir araç olarak EZ-GO, akıllı şehir ekosisteminin bir parçası olacak. EZ-GO ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için geçtiğimiz hafta yayımlanan haberimize bakabilirsiniz.

Lagonda Vision

Lagonda Vision konsepti, hem zarif hem cesur bir tasarıma sahip. Aracın yumuşatılmış yüzeyi ve keskin kenarları dış kısmını şekillendirirken ön taraftan arkaya kadar kesilmeden devam eden bir cam görüyoruz. Bu mütevazı lüks hissi, konseptin lüks bir yata benzeyen iç tasarımında da kendini belli ediyor.

Volkswagen I.D.VIZZION

Orijinal I.D., I.D. Crozz ve I.D. Buzz ile birlikte Wolkswagen I.D. VIZZION, 2020 yılı itibariyle üretime girmesi planlanan elektrikli konsept araç serisi I.D ailesini tamamlıyor. Bu otonom araç, ses ve hareket kontrolüyle idare ediliyor. Aracın ferah iç tasarımı yolculuklarda daha fazla kişisel özgürlük sunmayı amaçlıyor.

BMW Concept M8 Gran Coupe

Sportiflik ve lüks için yeni ve zıt bir tanım oluşturan BMW Concept M8 Gran Coupe, Concept 8 Series’in dört kapılı versiyonu. Ancak bu araç, ‘M’ harfinden de anlaşılacağı üzere, çok daha fazlasını sunuyor. Dinamikliğini vurgulayan dış yüzeyiyle, aracın tasarımı çarpıcı ön kısmıyla kendini belli ediyor; kaput altın çerçeveli çift böbrek ızgarasıyla buluşuyor. Arabanın arka kısmı sportif silueti tamamlıyor.

Hyundai Le Fil Rouge

Hyundai’nin Le Fil Rouge adlı yeni tasarım konseptinde orantı, mimari, tasarım ve teknoloji bir ahenk oluşturuyor.

PAL-V Liberty

Hem Cenevre Otomobil Fuarı’nda hem de Top Marques Otomobil Şovu’nda gösterilen Liberty, hem yollarda hem de göklerde kullanılabilecek bir araba. ‘Uçan bir araba, sürülebilen bir uçak’ olarak tanımlanan ve normal bir arabanın boyutlarını geçmeyen bu araç, günlük hayattaki yol trafiğine gayet güzel şekilde uyum sağlarken yeni bir tür ulaşım seviyesi sunacak.

Zenvo TSR-S

Yeni Zenvo TSR-S, yüksek performanslı yol otomobillerine bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor. Çift süperşarjlı V8 motoruna sahip modelden yılda sadece beş adet üretilecek. Çarpıcı biçimde yontulmuş dış tasarımın bütün detayları aracın aerodinamiğine katkıda sağlayacak şekilde düşünüldü.

Kaynak: Design Boom

Bu yıl 8-18 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Cenevre Otomobil Fuarı'nda çok sayıda fütüristik araç konsepti gördük. Design Boom'un derlediği 10 fütüristik araç konsepti listesinde 'otonom oturma odası' olarak tanımlanan Icona Nucleus'tan 'uçan bir araba, sürülebilen bir uçak' olarak tanımlanan PAL-V Liberty'ye kadar pek çok konsept araç var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği