Goodyear’dan oksijen üreten tekerlek

Goodyear, içinde canlı yosun bulunan ve oksijen üreten bir tekerlek konsepti tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

En büyük lastik üreticilerinden biri olan Goodyear geçmişte de ilgi çekici konsept tekerlekler tanıtmıştı ancak 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterdiği Oxygene, çok daha farklı bir konsept.

Oxygene, daha temiz ve daha pratik bir kentsel mobilite oluşturmak için tasarlanan bir konsept tekerlek. Merkezine canlı yosun yerleştirilen tekerlek, yolun nemini içine çekerek karbondioksidi emiyor ve oksijen çıkarıyor. Yani temelde bitkilerin yaptığı işi yapıyor. Goodyear’ın tahminine göre, Paris’teki bütün arabaların bu lastikten kullanması mümkün olsaydı yer yıl havadan yaklaşık 4 bin ton karbondioksit temizlenirdi. Bu da, yaklaşık 4 bin 500 arabayı kullanımdan kaldırmanın yaratacağı etkiyle eşdeğer oluyor.

Tekerleğin yosunlu kısmı, fotosentezden az miktarda elektrik üretecek şekilde düzenlendi. Bu da, tekerleğin üstündeki sensörleri ve yeni bir tür araba-yaya iletişimi olarak tasarlanan lastik yanağındaki aydınlatma çizgilerini çalıştırıyor. Elektrik üretme kısmı tamamen hayal değil. Georgia Üniversitesi 2013 yılında bunun mümkün olduğunu laboratuvar ortamında göstermişti.

Goodyear’ın Oxygene konsepti, soluduğumuz havayı temizlemek, eski lastikleri geri dönüştürmek ve kendi elektriğini üretmek gibi çözümlerle birlikte geleceğin şehirlerine pürüzsüz biçimde entegre edilecek şekilde tasarlandı.

Kaynak: Goodyear Corporate, CNet

Goodyear, daha temiz ve daha pratik bir kentsel mobilite oluşturmak hedefiyle yola çıkarak Oxygene adlı bir tekerlek konsepti oluşturdu. Merkezine canlı yosun yerleştirilen tekerlek, yolun nemini içine çekerek karbondioksidi emiyor ve oksijen çıkarıyor. Yani temelde bitkilerin yaptığı işi yapıyor. Goodyear'ın tahminine göre, Paris'teki bütün arabaların bu lastikten kullanması mümkün olsaydı yer yıl havadan yaklaşık 4 bin ton karbondioksit temizlenirdi. Bu da, yaklaşık 4 bin 500 arabayı kullanımdan kaldırmanın yaratacağı etkiyle eşdeğer oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği