2016’nın en iyi 25 icadı

Time dergisinin her yıl seçtiği, dünyayı daha iyi, daha akıllı ve daha eğlenceli yapan icatların listesi açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her yıl Time dergisi, dünyayı daha iyi daha akıllı ve bazı örneklerde olduğu gibi daha eğlenceli bir yer haline getiren icatları seçiyor. Bu yıl seçkiye girmeye hak kazanan icatlar şu şekilde:

Flyte

Flyte adlı bir ampül elektromanyetizma sayesinde havada durabiliyor ve dönebiliyor. (349 Dolar)

Morpher

Morpher, plastikten üretilen ve neredeyse düz bir şekilde katlanabilen bir bisiklet kaskı. (119 Dolar)

Solar Roof

Tesla ve SolarCity tarafından geliştirilen güneş panelleri alıştığımız güneş panellerinin aksine demir yığınlarını andırmıyor.

Nike Hyperadapt 1.0

Nike tarafından üretilen, Geleceğe Dönüş filminde gördüğümüz bu modelde ayakkabının diline yakın bir düğmeye basılarak ayakkabının bileği kavraması ya da çözülmesi mümkün. (720 Dolar)

Her yere sığabilen futbol sahası

AP Thailand tarafından geliştirilen ve ‘The Unusual Football Field’ (alışılmadık futbol sahası) adlı verilen futbol sahaları alıştığımız futbol sahalarından biraz farklı. Dikdörtgen olmayan futbol sahalarının üretilme amacı ise yer kıtlığı.

ap-thailand-bangkok-unusual-soccer-fields

PlayStation VR

Sony’nin ürettiği PlayStation VR, birçok kişinin halihazırda sahip olduğu PlayStation 4 ile uyumlu olarak tasarlandı. Bu sayede oyun severler daha gerçekçi ve daha yoğun bir oyun tecrübesi yaşayabilecekler. (400 Dolar)

Hmbldt Elektronik Sigaraları

Bu sigaraları içinize çektiğiniz zaman rahatlamanızı, uykunuzun gelmesini ya da ağrınızın dinmesini sağlayan bir dozluk kenevir yağı salınıyor. Gitgide daha fazla hükumetin tıbbi kenevir kullanımını yasallaştırmasıyla birlikte Hmbldt gibi ürünlerin yaygınlaşması bekleniyor. (100 Dolar)

Hello Sense

Hello Sense adlı çalar saat odanızın sıcaklığını, nem oranını, aydınlatmasını ve hatta hava kalitesini ölçümleyerek en rahat şekilde uyumanıza yardımcı oluyor. Ayrıca uyku-uyanıklık döngünüzü ölçümleyerek en az zorlanacağınız anda sizi uyandırıyor. (149 Dolar)

Eagle 360

Goodyear tarafından geliştirilen tekerlekler araçların birçok yönde hareket edebilmesine imkan sağlıyor. Eagle 360 tekerlekleri otonom araçlar için tasarlandığından yakın zamanda yollarda görmemiz mümkün görünmüyor.

Quip

Quip, pille çalışan, kullanıcıya pozisyon değiştirmesini hatırlatan akıllı bir diş fırçası. (25 Dolar)

Eatwell Assistive Tableware

Sha Yao, beyin ya da vücutla alakalı rahatsızlıkları olan kişiler için özel bir yemek takımı tasarladı. Sıcak renkler kullanılarak tasarlanan takım kişinin yemeği tabaktan ayırt edebilmesini amaçlıyor. (60 Dolar)

Better Shelter

Kapı kilitleri ve güneş panelleri gibi özellikleri olan Better Shelter dört saatten az bir zamanda inşa edilebiliyor. Şimdilerde mülteciler için kullanılan Better Shelter farklı özellikler eklenerek iyileştirilmeye çalışılıyor.

Dyson Supersonic

Alışılmış saç kurutma makinelerinin aksine sessiz ve çok daha hızlı çalışabilen Dyson Supersonic, sensör mekanizması sayesinde de oldukça yumuşak bir his veriyor. (399 Dolar)

The Orange-Fleshed Sweet Potato

HarvestPlus ve CIP’teki bitki bilimciler, Afrika ülkelerine A vitamini açısından zengin olan biyolojik takviyeli tatlı patates üretmeleri için yardımda bulunuyor.

Dji Mavic Pro

DJI’ın ürettiği drone sadece profesyonellere değil herkese yönelik. Mavic Pro’nun engelden kaçınma teknolojisi, 4K kamerası ve uçarken etraftaki nesneleri takip etme özelliği var. Ayrıca bir somun ekmek boyutuna kadar küçülebiliyor. (999 Dolar)

Arc InstaTemp

Arc tarafından üretilen InstaTemp, kişinin alnına sadece birkaç cm uzaklıkta tutulduğunda ateşini ölçebiliyor. (40 Dolar)

Minimed 670g

Medtronic tarafından geliştirilen yapay pankreas bir iPod büyüklüğünde. Vücuda takıldığında her beş dakikada bir kan şekeri seviyenizi ölçüyor ve ihtiyacınız olan kadar insülin takviyesi yapıyor.

Tiangong-2

Çin 2016’nın Eylül ayında Tiangong-2 adlı uzay istasyonunu uzaya göndermişti.

IKO

Carlos Arturo Torres tarafından geliştirilen IKO, arkadaşlarıyla oyun oynamak isteyen çocuklar düşünülerek tasarlanmış bir protez.

Chevrolet Bolt

General Motors, tek seferlik şarjla 300 km’den fazla yol alabilen elektrikli araba Chevrolet Bolt’u geliştirdi. (40 bin Dolar)

Kid Power Band

UNICEF’in ürettiği bileklik, çocukların daha fazla spor yapmasını sağlayacak. İstenilenler yerine getirildiğinde ise verilen puanlar sayesinde dünyanın çeşitli yerlerindeki aç çocuklara kargoyla yiyecek gönderilecek. (40 Dolar)

Apple AirPod

Apple tarafından üretilen kablosuz kulaklığın mikrofon özelliğinin yanı sıra arama geldiğinde müziği otomatik olarak durdurma gibi özellikleri de mevcut. (159 Dolar)

Amazon Echo

Amazon’un hoparlörü Echo, Alexa sayesinde Uber’den araç çağırmanıza, ışıkları söndürmenize ya da Dominos’tan pizza sipariş etmenize imkan sağlıyor. (180 Dolar)

Wynd

Ortalama bir su şişesi boyutundaki Wynd hava temizleyicisi, odanızdaki zararlı kimyasalları emiyor. (154 Dolar)

Mattel Barbie

Mattel tarafından üretilen gerçekçi Barbie’ler uzun yıllardır dayatılan zayıflık ve güzellik algısını yıkıyor. (Tanesi 10 Dolar)

Kaynak: Time

Her yıl Time dergisi, dünyayı daha iyi daha akıllı ve bazı örneklerde olduğu gibi daha eğlenceli bir yer haline getiren icatları seçiyor. Bu yıl seçkiye girmeye hak kazanan icatlar şu şekilde:

 • Uçan ampül Flyte – 349 Dolar
 • Katlanabilen bisiklet kaskı Morpher – 119 Dolar
 • Göze batmayan güneş panelleri Solar Roof
 • Kendi kendine bağlanabilen ayakkabı Nike Hyperadapt 1.0 – 720 Dolar
 • Her yere sığabilen futbol sahası
 • Devrim yaratan sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation VR – 400 Dolar
 • İlaçların yerini tutan kenevir Hmbldt Elektronik Sigaraları – Tanesi 100 Dolar
 • Kusursuz çalar saat Hello Sense – 149 Dolar
 • Her yönde hareket edebilen tekerlek Eagle 360
 • Akıllı diş fırçası Quip – 25 Dolar
 • Bilişsel zayıflama sağlayan tabak Eatwell Assistive Tableware – 60 Dolar
 • Çok amaçlı barınak Better Shelter
 • Daha güçlü ve yumuşak saç kurutma makinesi Dyson Supersonic – 399 Dolar
 • Hayat kurtaran tatlı patates The Orange-Fleshed Sweet Potato
 • Herkese yönelik drone Dji Mavic Pro – 999 Dolar
 • Dokunulmayan ateşölçer Arc InstaTempt – 40 Dolar
 • Yapay pankreas Minimed 670g
 • Çin’in uzay istasyonu Tiangong-2
 • Oyun oynamak için tasarlanan protez IKO
 • Kitleleri memnun eden araç Chevrolet Bolt – 40.000 Dolar
 • Yardıma dönüşen oyun bilekliği Kid Power Band – 40 Dolar
 • Kablosuz kulaklık Apple AirPod – 159 Dolar
 • Cevap veren hoparlör Amazon Echo – 180 Dolar
 • Kişisel hava temizleyicisi Wynd – 154 Dolar
 • Gerçekçi Mattel Barbie oyuncakları– Tanesi 10 Dolar

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği