Chevrolet Bolt’un menzili 383 km

Tesla’nın makul fiyatlı, uzun menzilli modeli Model 3’e yanıt Chevrolet’den geldi. Şirketin Bolt adlı yeni otomobili tek şarjda 383 km yol yapabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektrikli araçlar söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulan ilk özelliklerden birisi aracın menzili. Bugüne dek üretilmiş en uzun menzilli elektrikli araçlar, 400 km’nin üzerindeki menzili ile Tesla’nın elektrikli araçları. Piyasadaki diğer araçlar bu rakamlara ulaşamıyor. Anca bu yılın en çok beklenen araçlarından birisi olan Chevrolet Bolt bu alanda ciddi bir alternatif oluşturmaya hazırlanıyor.

Fiyat ve performans Model 3’e yakın

General Motors’un ilk uzun menzilli aracı olarak üretilen ve bu yılın sonunda piyasaya sunulması beklenen Bolt’un tek şarjda gidebileceği mesafe 238 mil (383 km) olarak açıklandı. Bu rakam, Tesla’nın bu yıl tanıttığı ‘makul fiyatlı’ aracı Model 3’ün menzilinden daha fazla. Tesla Model 3 tek şarjda 350 km seyahat edebiliyor.

Şimdilik Bolt’un fiyatına dair net bir açıklama yapılmış değil. Ancak Chevrolet, tavsiye edilen satış fiyatının 37 bin 500 dolar civarında olacağını söylüyor. Eğer bu fiyattan satılırsa Chevrolet Bolt, fiyatı 40 bin doların altında olan en uzun menzilli elektrikli araç olacak. Tesla, Model 3’ü, 35 bin dolara satacağını duyurmuştu. İki aracın fiyat ve performans anlamında birbirine yakın olması, önümüzdeki bir kaç yıl boyunca bu modellerin rekabetine tanıklık edeceğimizi gösteriyor. Uzun menzilli, elektrikli aile aracı kategorisinde bu iki aracın yalnız kalması, aralarındaki rekabeti daha da alevlendiriyor.

Menzil, alan ve güç

Bolt EV Şef Mühendisi Josh Tavel “Menzilin önemli olduğunun farkındayız ancak Bolt EV kullanıcılarının daha fazla alana ve daha fazla güce ihtiyaç duyacağını düşündük. Ekibimiz aracın her bir özelliğini optimize etme konusunda kendisiyle gurur duyuyor.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta Facebook üzerinden bir gönderi paylaşan Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, Bolt çıktığında Tesla’dan Bolt’a geçebileceğini söylemişti. Wozniak, Tesla ile ilgili tüm iç mekan ve kullanıcı arayüzü şikayetlerinin Bolt’ta çözüldüğünü gördüğünü belirtmişti.

General Motors da Tesla gibi kendi şarj istasyonlarını kurmayı amaçlıyor ancak araçta kullanılan kombine şarj sistemi protokolü, aracın diğer şarj istasyonlarında da şarj edilebilmesini sağlıyor. Şirket Bolt’un üçüncü seviyede 30 dakikalık şarjla 145 km yol kat edebileceğini belirtiyor.

Kaynak: Ars Technica

Chevrolet’nin genel kullanıma yönelik olarak ürettiği uzun menzilli elektrikli aracı Bolt’un menzili açıklandı.  Tek şarjda 383 km yol kat edebilen Bolt bu anlamda Tesla’nın benzer modeli Model 3’e yaklaşık 30 km fark atmış durumda. Bolt’un 37 bin 500 dolara satılması beklenirken Model 3 ise 35 bin dolardan alıcı bulacak. Uzun menzilli, elektrikli aile arabası kategorisinde önümüzdeki yıllarda bu iki aracın rekabeti sık sık gündeme gelecek gibi duruyor.4 yanıt

Yorumunuz: