235 km menzilli elektrikli Mini otomobil 35 bin Dolar’a satılacak

BMW'nin eski i3 teknolojisiyle üretilen ve 235 kilometre menzile sahip Mini, 35 bin Dolar'a satılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BMW tamamen elektrikle çalışan Mini Cooper aracını görücüye çıkardı. 2020’nin başlarında satışa sunulacak otomobil yaklaşık 35 bin Dolar’dan satışa çıkacak ve tek şarjla 235 kilometre kullanılabilecek. Şu anda kullanılmakta olan ve benzer fiyatlarla satılan Kona Electric ya da Tesla 3 Model arabalarıyla kıyaslandığında Mini’nin menzili daha düşük. Seneye piyasaya çıkacak olan daha fazla elektrikli araçlarla birlikte Mini’nin işi daha da zorlaşacak. Elektrikli araba üretme konusunda öncü olan bir şirketten böyle bir şey görmek tuhaf geliyor. Bu durum, BMW’nin CEO’su Harald Krueger’in geçen haftaki istifasını açıklar nitelikte.

Dört yıldır BMW’nin CEO’su olan Krueger, şirketin elektrikli arazi taşıtı i3’ün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra göreve başlamıştı. Söylentilere göre Krueger, geçtiğimiz hafta çalışanlara ayrılma nedeninin otomobil sektöründeki ‘devasa değişimler’ olduğundan bahsetti. Mini’nin performans özellikleri sanki üç ya da dört yıl öncesine aitmiş gibi görünüyor. Böylesine küçük bir araba için 184 beygir gücü oldukça önemli bir hız, ancak 0-100 kilometre hızlanmasını 7,3 saniyede gerçekleştiriyor. Bu da onu iki yıl önce çıkan Chevy Bolt’tan daha yavaş kılıyor. BMW fiyatını açıklamamış olsa da, daha yüksek bir fiyata daha uzun mesafe gidebilen başka bir araç piyasaya sürülecek.

BMW başka arazi araçları da çıkaracak

BMW kaliteli araçlarıyla biliniyor ve Mini’nin de çok sıkı hayranları var, bu yüzden elektrikli seçenekleri de kesinlikle alıcı bulacaktır. Krueger’in bahsettiği ‘sektördeki devasa değişimler’ yaşanırken, tamamen elektrikle çalışan ilk Mini BMW’nin kapitülasyonu gibi görünüyor. Automotive News‘un haberine göre, yeni Mini i3 teknolojisi, 2014 model Mini’nin içine sıkıştırılmış bir arabadan sadece biraz daha farklı. Çoğu araç kullanıcısı arabayla birkaç ayda 300 veya 400 kilometre yol gidiyor. Yani 235 kilometre yeterli gelebilir. Ayrıca Mini, yeni çıkan, elektrikli ve kısa mesafe gidebilen tek araç olmayacak. Bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek olan sevimli Honda E modelinin menzili de sadece 200 kilometre. BMW’nin daha sonraki dönemlerde satışa sunacağı elektrikli arazi araçları daha da uzun mesafeler gidebilecek.

BMW bundan birkaç yıl önce elektrikli ve hibrit araç kulvarlarında yarışı önde götürüyordu. Dolayısıyla yeni
Mini ile birlikte Krueger bu avantajı kullanamamış olabilir.

Kaynak: The Verge

BMW'nin eski i3 teknolojisiyle üretilen ve 2020 yılında satılması planlanan elektrikli Mini modeli, tamamen şarj edildiğinde toplam 235 kilometre gidebiliyor. Piyasadaki diğer elektrikli araçlara göre menzili düşük kalan Mini, 35 bin Dolar'a satılacak. Mini'nin performans özellikleri sanki üç ya da dört yıl öncesine aitmiş gibi görünüyor. Böylesine küçük bir araba için 184 beygirgücü oldukça önemli bir özellik, ancak araç 0-100 kilometre hızlanmasını 7,3 saniyede gerçekleştiriyor. Bu da onu iki yıl önce çıkan Chevy Bolt'tan daha yavaş kılıyor. BMW'nin henüz fiyatını açıklamadığı bir diğer aracı ise daha yüksek bir fiyata satılacak ve daha uzun mesafe gidebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği