BMW’nin elektrikli araçlarının sesini Hans Zimmer tasarladı

Birçok meşhur filmin müziklerini yapan Hans Zimmer, BMW'nin yeni fütüristik elektrikli aracının sesini tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu hafta açıklama yapan BMW, 2023 itibariyle, Motorrad Vision DC Roadster motosiklet ve BMW Vision M NEXT konsept spor araba gibi, 25 tane yeni elektrikli araç çıkaracağını söyledi. Ayrıca Blade Runner 2049 filminin şarkılarını yapan Hans Zimmer‘ın, fütüristik görünüşlü elektrikli aracına ses tasarlamasını istedi.

BMW’nin arabası gerçekten de bir siberpunk filmi ya da videosundan fırlamış gibi duruyor. Elektrikli araçların motor sesi olmadığı için, şirketler elektrikli araçlara ses üretmeye çalışıyor. Bunun sebebi yayaları arabanın varlığından haberdar etmek veya motor sesini özleyen sürücüleri tatmin etmek. Jaguar veya Harley Davidson gibi üreticiler, kendi araçları için kendi fütüristik motor seslerini ürettiler. Hans Zimmer; Yıldızlararası, Başlangıç, Kara Şövalye Üçlemesi, Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı gibi filmlerdeki işleriyle tanınıyor. Zimmer ile BMW ses tasarımcısı Renzo Vitale bir filmden çıkmış hissi uyandıran bir ses ürettiler. Videoda duyulabilen ses, filmlerdeki uzay araçlarının çıkarabileceği türde tiz bir vızıltıyı andırıyor.

Kaynak: The Verge

BMW, siberpunk filmi ya da videosundan fırlamış gibi duran elektrikli aracının sesini Hans Zimmer'a tasarlattı. Elektrikli araçlar ses çıkartmadığı için, yayaları uyarmak ya da motor sesini özleyen sürücüleri tatmin etmek için şirketler araçlara ses ekliyor. Yıldızlararası, Başlangıç, Kara Şövalye Üçlemesi, Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı gibi filmlerdeki işleriyle tanınan Zimmer'ın BMW ses tasarımcısı Renzo Vitale ile iş birliği içinde ürettiği araba sesi, filmlerdeki uzay araçlarının çıkarabileceği türde tiz bir vızıltıyı andırıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği