BMW’nin ‘büyük kaçış’ motosikleti

BMW, kuruluşunun yüzüncü yılını kutlamak için, geleceğin araçlarını tasarladığı Vision Next 100 serisine bu kez de bir motosiklet ekledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuruluşunun yüzüncü yılını, önümüzdeki 100 yılın araçlarını tasarlayarak kutlayan BMW, daha önce tanıttığı  BMW Vision Next 100, Rolls Royce Vision Next 100 ve Mini Vision Next 100 araçlarının ardından şimdi de bir motosiklet konsepti geliştirdi. BMW Motorrad Vision Next 100 adı verilen araç, geleceğin otonom dünyasında kontrolü sürücüye bırakarak farklılık yaratıyor. Tasarımcılar bu özelliği ile motosikletin büyük bir kaçış (Great Escape) sağladığını ifade ediyor.

Güvenlik ön planda

‘Büyük Kaçış’ teması üzerinden tasarlanan BMW Motorrad Vision Next 100, motosikletlerin en büyük sorunu olan güvenlik risklerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Öyle ki bu motoru kullanan sürücülerin kask takmasına bile gerek olmayacak. Sürücünün yeteneklerine göre farklı seviyelerde düzenlemeler sunan motor, sürüş esnasında devrilmeyi imkansız hale getiriyor. Virajlarda gereğinden fazla eğilen sürücüye rağmen motorun otomatik sistemi kendi dengesini buluyor.

Yine aynı düşünce çerçevesinde, motorun hızına göre dönüş yapmak için uygulanması gereken güç artıyor. Böylece yüksek hızda seyahat ederken aşırı keskin dönüşler yapılmasının ve muhtemel kazaların önüne geçiliyor.

Geleneksel tasarımlardan ilham aldı

Klasik BMW motosikletlerinin tasarımından alınan ilhamla tasarlanan araç, geçmişten izler taşısa da tüm bu nostalji, geleceğin teknolojisiyle harmanlanmış olarak sunuluyor. Örneğin, ilk BMW motosikletlerinin motor yapısına benzeyen yeni motor tasarımı, sürüş esnasında dışa doğru genişleyecek şekilde hazırlandı. Böylece motor, sürücünün vücuduyla uyumlu olarak aerodinamik yapıyı tamamlıyor. Park halindeyken motor tekrar içe doğru çekilip aracın daha ince bir görünüme sahip olmasını sağlıyor.

BMW Motorrad Vision Next 100’ün üçgen yapısı da yine geleneksel BMW motorlarından ilham alınarak, geleceğin malzemeleri ile tasarlandı. Gidonun çevrilmesiyle sağa sola bükülebilen yapısı ile dış yüzey, hem sürüşün aerodinamiğine hem de motorun estetik yapısına katkıda bulunuyor.

Aksesuarlar

Bu estetik yapı, özel olarak tasarlanmış gözlük ve kıyafetle de tamamlanıyor. Sürücünün gözünün önüne taktığı Visor adlı tek parça gözlük, aynı zamanda sürüşle ilgili bilgiler sunan bir ekran görevi görüyor. Sürücü yukarı ve aşağı bakarak bu bilgileri görebilirken, tam karşıya baktığında ise konsantrasyonu bozmamak için tüm bilgiler ekrandan kayboluyor.

BMW Motorrad Vision Next 100 için tasarlanan özel kıyafet de sürüş koşullarına göre şekillenebilen yapısıyla sürücünün daima konforlu olmasını sağlamayı amaçlıyor. Gerektiğinde ısı ya da serinlik sağlamak için tasarlanan kıyafet, insan vücudunun kas yapısına uyumlu tasarımıyla sportif bir görüntü sağlıyor.

Kaynak: New Atlas

BMW, geleceğin otonom dünyasında sürücülere bir kaçış imkanı sağlayacak, manuel kullanımlı bir motosiklet tasarladı. Kuruluşunun 100. yılı şerefine tasarladığı Vision Next 100 araçlarına bir yenisini ekleyen BMW geçmişten aldığı ilhamla geleceğin tasarımını oluşturdu. BMW Motorrad Vision Next 100 adı verilen araç, motosiklet kullanımının tüm güvenlik risklerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Devrilmeyi önleyecek şekilde denge teknolojisiyle donatılan motorda kask yerine sadece bir gözlük takmak yeterli oluyor. Bu gözlük aynı zamanda gösterge paneli işlevi görüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği