BMW’nin Geleceği: The Vision Next 100

BMW 100. yılı şerefine, önümüzdeki 100 yıla ilham vermesi amacıyla, gelecekten gelmiş gibi görünen bir konsept otomobil tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BMW’nin 100. yılına özel ürettiği konsept otomobili The Vision Next 100, sürücüsüz araç teknolojisinin otomotiv tasarımını hangi noktaya getirebileceğini göstermeyi amaçlıyor. BMW’nin 100. yıl etkinliğinde tanıtılan aracın tasarımcıları sadece hayal gücünün sınırlarını zorlamayı değil, gelecekte şehirlerde dolaşacak otonom araçların gelecekte nasıl görüneceğini de öngörmeyi amaçladıklarını ifade ediyorlar.

Son yıllarda kullandığımız teknolojik cihazların git gide daha akıllı hale gelmesi ve kullanıcısının taleplerine göre kendini geliştirmesinden ilham alan tasarımcılar The Vision’a da bu tarz özellikler eklediler. Araç kendisine doğru yaklaşan sürücüsünün yüzünü tanıyor, kapıları açıyor ve direksiyonu geri çekerek sürücünün kolayca yerleşmesini sağlıyor. Sürücü oturup direksiyondaki BMW logosuna dokunduğunda direksiyon geri geliyor.

Aracın en dikkat çekici özelliği ise tam olarak çamurluk diyemeyeceğimiz, tekerleği tam olarak kapatan kaportası. Kaportanın bu kısmı dinamik olarak tasarlanmış ve üçgen şeklindeki küçük parçalar, sağa sola dönen tekerlekle birlikte bir yılanın derisindeki pullar gibi hareket ediyor. Tekerleğin hava ile direkt temasını engelleyerek aerodinamiğe katkıda bulunan sistem sayesinde aracın hava sürtünme katsayısı 0.18’e kadar düşüyor.

Boost ve Ease adında iki modda kullanılabilen araç farklı sürücülerin farklı taleplerine göre seçenekler sunuyor. Boost modunda araç sürücünün kontrolüne geçiyor ve maksimum performans ve sürüş rahatlığı için araç kendisini ayarlıyor. Sürücünün rahatlığı için direksiyonun konumu ve koltuk ayarlanıyor. Ease seçeneğinde ise araç sürüş kontrolünü eline alıyor, şoförün koltuğu yolculara doğru dönerek aracın içini karşılıklı sohbet edilebilecek bir ortama çeviriyor. Ayrıca üst kısımdaki göstergeler Ease modunda birer ekrana dönüşerek sürücünün yolculuğun keyfini çıkarmasını sağlıyor.

bmw-vision-next-boost-mode

Ön camı komple bir ekran gibi kullanarak sürüş sırasında ekstra bilgiler veren otomobilin ayrıca Companion adında bir yapay zeka ünitesi de bulunuyor. Companion zamanla kullanıcının tercihlerini öğrenip basit görevleri üstlenerek sürücüye sadece daha büyük kararları alması için danışıyor. ABD, Büyük Britanya ve Çin’de etkinliklere katılması beklenen otomobil Eylül ayında Münih’teki BMW festivali için Almanya’ya geri dönecek.

BMW'nin 100. yıl etkinliğinde, konsept otomobil The Vision Next 100 basına tanıtıldı.  Aracın en dikkat çeken kısmı tekerlekleri tamamen kapatan tasarımı. Bu tasarım aracın aerodinamik yapısına katkıda bulunuyor.  Geleceğin otomobilleri gibi görünmesi amaçlanan araç, sürücünün tercihlerine göre şekillenebiliyor.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği