BMW insanlara otonom araçları sevdirecek

BMW Yönetim Kurulu Başkanı Peter Schwarzenbauer sürücüsüz teknolojinin önündeki psikolojik bariyerlerin, yasal bariyerlere göre daha büyük olduğunu söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BMW Yönetim Kurulu Başkanı Peter Schwarzenbauer’e göre otonom araçların, kullanıcılarını güvende olduklarına ikna edebilmek için onlarla bir ‘ilişki kurması’ gerekecek. Deezen’e konuşan Schwarzenbauer, sürücüsüz teknolojinin önündeki psikolojik bariyerlerin, yasal bariyerlere göre çok daha büyük olduğunu söyledi:

“Bence düzenlemeler, sigortalar ya da bunun gibi diğer engeller bu teknolojinin gelişmesine engel olmayacak. Ben bunların üstesinden gelecek çözümler üretebileceğimize inanıyorum. Ancak insanların bir robot tarafından gezdirilmesi fikrine alışması ve kendilerini güvende hissetmesi asıl sorun olabilir. Bence psikolojik bariyerler, yasal bariyerlerden daha büyük.

“Psikologlarla çalışıyoruz”

Schwarzenbauer 2030 yılında insanlar tarafından kullanılan araçların şehir içine girmesinin yasaklanacağını düşündüğünü dile getirdi. 57 yaşındaki yöneticiye göre bu düzenleme, kazaları ve trafik sıkışıklığını engellemek için getirilecek. Ancak önce insanların otonom araçlar içinde rahat ve güvende hissetmesi gerekiyor. Schwarzenbauer “Bu alanda çözümler üretebilmek için psikologlarla çalışıyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz yaz BMW, teknoloji devi Intel ve görsel teknoloji şirketi Mobileye ile iş birliği yaptığını açıklamıştı. Şirketler 2021’e kadar iNEXT adlı sürücüsüz aracı piyasaya sürmek için çalışıyor. BMW ayrıca Vision Next 100 konsept araçlarını da tanıtmış ve bu araçlarda, sürücüye yardımcı olacak bir dijital ‘yol arkadaşından’ (Companion) bahsetmişti. Bu fikir 2014’te tasarımcı Matthew Plummer-Fernandez tarafından ortaya atılmıştı. Fernandez, araçların ön panelinde yer alacak dijital avatarların, aracın yolcuları ile iletişim kurması için kullanılabileceğini belirtmişti.

Robot dinozor ilham verdi

Schwarzenbauer, geçtiğimiz ay katıldığı ‘Ütopya vs. Distopya‘ festivalinde bir yemeğe katıldığını ve burada MIT’den robotik uzmanı Kate Darling’in masaya robot dinozor getirdiğini anlatıyor.

Mevzubahis robot dinozor

Herkesin bu robotla oynamaya ve onu sevmeye başladığını ifade eden Schwarzenbauer, “Beynimiz bize bunun bir makine olduğunu söylüyor ancak bir yandan da bu yapay hayvanla insansı bir ilişki kurmak istiyoruz.” diyor. Schwarzenbauer BMW’nin amacının benzer bir ilişkiyi otomobil ve yolcular arasında kurabilmek olduğunu söylüyor.

Kaynak: Deezen

BMW Yönetim Kurulu Başkanı Peter Schwarzenbauer'e göre otonom araçların, kullanıcılarını güvende olduklarına ikna edebilmek için onlarla bir 'ilişki kurması' gerekecek. Deezen'e konuşan yönetici, sürücüsüz teknolojinin önündeki psikolojik bariyerlerin, yasal bariyerlere göre çok daha büyük olduğunu söyledi. Schwarzenbauer 2030 yılında insanlar tarafından kullanılan araçların şehir içine girmesinin yasaklanacağını düşünüyor. Ancak önce insanların otonom araçlar içinde rahat ve güvende hissetmesi gerekiyor. Schwarzenbauer "Bu alanda çözümler üretebilmek için psikologlarla çalışıyoruz." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği