Otonom BMW 2021’de yollarda

BMW’nin CEO’su Herald Krüger, kendi logolarını taşıyan otonom araçları 2021’de yollarda görebileceğimizi söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BMW Mart ayında 100. yıl kutlamaları için geliştirdiği ‘The Vision Next 100’ adlı otonom konsept otomobili tanıtmıştı. Fütüristik tasarımıyla dikkat çeken otomobil yakın zamanda yollarda görebileceğimiz bir modele benzemiyordu. BMW CEO’su Herald Krüger bu hafta katıldığı bir toplantıda, BMW’nin otonom araçları için 2021’i beklememiz gerektiğini açıkladı.

Audi ve Volvo gibi şirketler de otonom araçlar için ciddi çalışmalar yürütüyor ancak büyük otomotiv şirketleri arasında otonom araçlar için net tarih veren ilk şirket BMW oldu. i Next adı verilecek olan otonom aracın nasıl görüneceğini henüz bilmiyoruz ancak BMW’nin konsept araçları bize bu konuda biraz olsun ışık tutuyor. Krüger yeni aracı “Otonom sürüş, dijital bağlantılar, akıllı hafif tasarım, tamamen yeni bir iç dizayn ve yollara getirdiği yeni nesil elektro-hareket kabiliyetiyle inovasyonda öncü konumunda olacak” diyerek tanıtıyor.

Krüger “Bu alanda duygusal bir tartışma devam ediyor ancak önemli olan bizim ilerliyor olmamız. Eminin devlet de gerekli önlemleri alacaktır” diyerek otonom araç teknolojisinin harekete geçebilmesi için tüm endüstrinin işbirliği içerisinde olması gerektiğinin önemine dikkat çekti. Krüger konuşmasına şöyle devam etti: “Karar almak her zaman beklemekten daha iyidir. Zaten bizim bu yarışa katılacağımıza dair hiçbir şüphe yoktu. Herhangi bir konuya tüm endüstrinin bu şekilde dahil olması çok görülen bir durum değil. Sonuçta ilerleme kaydetmek için üreticilerin, müşterilerin, kanun yapıcıların ve toplumun birlikte hareket etmesi gerekiyor.”

Bu açıklama Volvo’nun otonom sürüş araştırmasını Çin ve Birleşik Krallık’a genişletmesinin ve kamyon üreticilerinden oluşan bir ekibin otonom filolar oluşturmanın önemini kanıtlamasının ardından geldi. Ayrıca Google da otonom sürüş donanımını Chrysler’ın minivanlarına yerleştirmek için adım atarken Tesla’nın araçları da Autopilot modu ile aracın hızlanma ve direksiyon kontrolünü eline alabiliyor.

Yani BMW’nin bu hamlesi hiç de sürpriz değil. Otonom araçların hayatımıza girmesi için tüm endüstri dört koldan çalışıyor.

BMW daha önce konsept olarak tanıtımını yaptığı otonom aracı i Next’in 2021 yılında piyasaya çıkacağını açıkladı. Volvo, Audi, Chrysler ve Tesla bu alanda çalışmalarını sürdürse de tam otonom bir araç için net tarih veren ilk şirket BMW oldu.2 yanıt

Yorumunuz: