MINI Cooper’ın fütüristik tasarımı

Gelecekte üretilecek MINI Cooper’ların sahip olacağı özellikleri göstermek üzere geliştirilen konsept tasarımı tanıtan bir video yayınlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Orijinal tasarımı İzmir doğumlu ve ‘Sir’ unvanlı Alec Issigonis’e ait olan ve tüm dünyada popüler olarak kullanılan MINI Cooper yeni bir görünüme kavuştu. BMW’nin yüzüncü yılı şerefine başlatılan ‘Vision Next 100‘ (gelecek 100 yıl vizyonu) hareketinin bir devamı olarak geliştirilen fütüristik görünümlü yeni MINI konsept tasarımı geçtiğimiz hafta yayınlanan bir video ile tanıtıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=TcQCkWGcwVM

MINI Vision Next 100 adı verilen tasarımın en dikkat çeken yanı, aracın her kullanıcıya göre kişiselleştirilmiş olması. Araca yaklaşan kullanıcı algılanarak kapının önüne yansıtılan ışıklı mesajla sürücü karşılanıyor. Aynı şekilde aracın içindeki kontrol panelinde de kişisel mesajlar yer alıyor. Sürücü araca bineceği zaman, direksiyon ve pedallar sürücünün bindiği kapıya doğru kayarak sürücüye kolaylık sağlıyor.

Araç birden fazla sürücüye göre düzenlenebilecek şekilde ayarlanmış çünkü tek bir aracı birden fazla sürücünün kullanması planlanıyor. Bu da gelecekte araç sahipliğinin daha farklı boyutlar alacağı yönündeki iddiaları destekler nitelikte bir hamle.

Cooperizer gelecekten gelmiş gibi

Dışı çoğunlukla ışık geçiren plastik ile kaplı olan ve dış görünüşü değişebilen aracın en çok göze çarpan özelliği ise ‘Cooperizer’ adı verilen kontrol kolu. Silindir yapılı cihaz MINI’nin günümüzde kullanılan gösterge paneline benziyor ancak genellikle ışık tabanlı ve etkileşimli kontrol arayüzüne sahip. Cooperizer üzerinden hız, klima ve diğer özellikler kontrol edilebiliyor.

Tabii ki tüm bu özellikler sadece konsept olarak tasarlanmış ancak eğer bu özelliklerden herhangi birisi MINI Cooper’larda kullanılmaya başlarsa sokaklar birdenbire çok ilginç bir hal alabilir.

mini_vision_next_100_1_2560x1440

Basit ve etkileyici tasarımı ile dünyanın her yerinde tanınan MINI Cooper’ın gelecekte nasıl bir tasarıma ve ne tarz özelliklere sahip olacağına dair bir video yayınlandı. Konsept tasarımın tanıtıldığı videoda MINI Cooper kullanıcıları tanıyor ve onlara özel mesajlar gösteriyor. Araçtaki ‘Cooperizer’ adlı silindir şeklindeki cihaz ile aracın pek çok özelliği kontrol edilebiliyor. Birden fazla kişi tarafından kullanılacağı öngörülerek tasarlanan araç gelecekte otomobil sahipliğinin değişeceği fikrine de göz kırpıyor.Yorumunuz: