BMW trafiği azaltmak için yeni bir konsept geliştirdi

BMW'nin Vision E3 Way adlı konsepti elektrikli bisiklet ve motosiklet sürücülerine özel bir yol sunmayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçok şehirde en yaygın şekilde kullanılan elektrikli araçlar bisikletler ve motosikletler oluyor. Fakat şehirlerin çoğu buna uygun olarak tasarlanmış değil. Eğer bisiklet veya motosiklet kullanıcısıysanız yollarda otomobillerle mücadele etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu duruma çözüm bulmak isteyen BMW ve Tongji Üniversitesi iş birliği yaparak Vision E3 Way adlı bir konsept geliştirdi. Bu konsept, elektrikli bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına özel bir yol sunmayı amaçlıyor. Tahmin edileceği üzere bu yollar bisiklet ve motosiklet kullanıcıları için çok daha güvenli olacağı gibi normal yollarda oluşan trafik sıkışıklığının azalmasına da katkı sağlayacak.

Yapay zeka destekli trafik yönetimi

Bisiklet yollarının otomobil yollarının üst kısmına inşa edilmesi ve arındırılmış yağmur suyuyla çalışan bir soğutma sistemine sahip olması planlanıyor. Konseptin otomatik hız limiti yaklaşık 25 km/saat olarak belirlendi. Ayrıca yapay zeka destekli trafik yönetimi, nispeten hızlı araçların daha yavaş araçlara çarpmasını engelleyecek. BMW, acelesi olanların bisiklet kiralamasını sağlayacak bir kiralama sistemi oluşturmayı da düşünüyor.

Çin gibi ülkelerde faydalı olabilir

Kuzey Amerika gibi otomobillerin egemen olduğu coğrafyalarda BMW’ninki gibi bir yol görmek pek mümkün görünmüyor. Vision E3 Way gibi bir sistem Çin gibi ülkelerde faydalı olabilir. Bunun sebebi birçok insanın bisiklet kullanması değil, nüfusun yoğun olması. Vision E3 Way gibi bir konsepti gerçek hayatta görebilmemiz için gerekli olan şey, fikri benimseyebilecek şehirler bulmak.

Kaynak: Engadget

Birçok şehirde en yaygın şekilde kullanılan elektrikli araçlar bisikletler ve motosikletler oluyor. Fakat şehirlerin çoğu buna uygun olarak tasarlanmış değil. Eğer bisiklet veya motosiklet kullanıcısıysanız yollarda otomobillerle mücadele etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu duruma çözüm bulmak isteyen BMW ve Tongji Üniversitesi iş birliği yaparak Vision E3 Way adlı bir konsept geliştirdi. Bu konsept, elektrikli bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına özel bir yol sunmayı amaçlıyor. Bisiklet yollarının otomobil yollarının üst kısmına inşa edilmesi ve arındırılmış yağmur suyuyla çalışan bir soğutma sistemine sahip olması planlanıyor. Konseptin otomatik hız limiti yaklaşık 25 km/saat olarak belirlendi. Ayrıca yapay zeka destekli trafik yönetimi, nispeten hızlı araçların daha yavaş araçlara çarpmasını engelleyecek. Kuzey Amerika gibi otomobillerin egemen olduğu coğrafyalarda BMW'ninki gibi bir yol görmek pek mümkün görünmüyor. Vision E3 Way gibi bir sistem Çin gibi ülkelerde faydalı olabilir. Bunun sebebi birçok insanın bisiklet kullanması değil, nüfusun yoğun olması.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği