Volvo’nun elektrikli aracı 2019’da geliyor

Volvo çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilk tam elektrikli otomobillerini Çin’de üreteceğini ve 2019 yılında bu araçları satışa sunacağını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volvo ilk elektrikli araçlarını üretmek için Çin’de çalışmalara başlıyor. Şirket çarşamba günü yaptığı açıklamada ilk tam elektrikli araçlarını Çin’de üreteceğini ve buradan tüm dünyaya göndereceğini söyledi. Çinli şirket Geely tarafından satın alınan İsveçli otomobil üreticisi, elektrikli araçlara büyük bir yatırım yapıyor. 2015’te ilk hibrit aracı XC90’ı piyasaya süren Volvo, 2016’nin Nisan ayında yaptığı açıklamada, 2025’e kadar bir milyon elektrikli araç satmayı planladığını belirtmişti. Şirketin ilk tam elektrikli aracı 2019’da üretilecek. Araçla ilgili şimdilik edindiğimiz bilgiler şunlar:

Volvo’nun Elektrikli İtiş Sistemleri Yöneticisi Mats Anderson, Şubat ayında katıldığı Yeşil Araç Kongresi‘nde şirketin ilk elektrikli aracının 100 kWh’lik bir bataryaya sahip olacağını belirtmişti. Araç Çin’in Luqiao şehrinde üretilecek.

Araç tam şarjla 250 mil (400 km) yol kat edebilecek. Karşılaştırmak için; Tesla’nın Model S 100D aracı 540 km menzile sahip.

Tesla’ya rakip

Volvo aracı 35 bin ila 40 bin Dolar arasında bir fiyata satacak; bu da Tesla Model 3 ile birebir rekabet anlamına geliyor. Aynı zaman diliminde piyasaya daha ucuz ve uzun menzilli elektrikli araçlar geleceği düşünüldüğünde bu hamle mantıklı görünüyor. Tesla, geniş kitlelere hitap eden ilk aracı Model 3’ü bu yılın sonunda piyasaya sürmeye hazırlanıyor ancak ön siparişi alınan araçların çoğu 2018’de gönderilecek. Volkswagen’in uzun menzilli elektrikli aracı ID ise 2020’de geliyor.

Volvo elektrikli aracın bir sedan mı yoksa SUV mi olacağına dair bir açıklama yapmadı ancak 40-Series’e benzer küçük bir platform kullanılacağını söyledi. Volvo daha önce, ilk elektrikli aracının daha büyük bir platform üzerine inşa edilebileceğini de söylemişti ancak daha sonra bu plan değiştirildi.

Volvo çarşamba günkü basın açıklamasında yeni elektrikli aracının Kompakt Modüler Mimari (CMA) tabanlı olacağını söyledi. Şirket 40-Series araçlarını da bu platformu kullanarak üretiyor. Ancak Volvo ilk elektrikli aracında mevcut CMA platformunu mu kullanacağına yoksa daha küçük bir platform mu üreteceğine karar vermiş değil.

Volvo 2019’da ayrıca daha büyük bir elektrikli araç üretmeyi de planlıyor. Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) platformu üzerinde de bir elektrikli araç geliştirileceği belirtiliyor. Şirket ikinci nesil XC90 SUV ve 90-Series sedan modellerini de bu platformda üretmişti.

Kaynak: Business Insider

Volvo ilk elektrikli araçlarını üretmek için Çin’de çalışmalara başlıyor. Şirket çarşamba günü yaptığı açıklamada ilk tam elektrikli araçlarını Çin’de üreteceğini ve buradan tüm dünyaya göndereceğini söyledi. Şirketin ilk tam elektrikli aracı 2019’da üretilecek. Araçla ilgili şimdilik edindiğimiz bilgiler şunlar:

 • Volvo’nun ilk elektrikli aracı 100 kWh’lik bir bataryaya sahip olacak.
 • Araç Çin’in Luqiao şehrinde üretilecek.
 • Araç tam şarjla 250 mil (400 km) yol kat edebilecek.
 • Volvo aracı 35 bin ila 40 bin Dolar arasında bir fiyata satacak.
 • Volvo elektrikli aracın 40-Series’e benzer küçük bir platform kullanılacağını söyledi.
 • Volvo yeni elektrikli aracının Kompakt Modüler Mimari (CMA) tabanlı olacağını söyledi.
 • Volvo 2019’da ayrıca daha büyük bir elektrikli araç üretmeyi de planlıyor.


3 yanıt

 1. Limon Kolonyası avatarı
  Limon Kolonyası

  Devir elektrikli otomobillerin devri artık, ayrıca depolama bataryaları ve güç ünitelerinde ki gelişmeleri de göz önüne alırsak, fosil yakıtlı araçların devri umulan süreden erken sona erebilir.

 2. republicofliquid avatarı

  Bunca büyük diye düşündüğümüz otomotiv üreticileri nasıl olurda şimdiye kadar Tesla ya rakip olabilecek birşeyler yapamazlar hayret ediyorum, pes diyorum, yuh diyorum. Oysaki Tesla patentleri halkada açmıştı oradan bakın bari bişeyler öğrenin

Yorumunuz: