Volkswagen’in yeni ikonu: ID

Volkswagen'in ID adı verilen yeni elektrikli araç konsepti, geçmişteki Beetle ve Golf modellerinin ardından şirketin yeni ikonu olmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen’in yeni elektrikli araç konsepti ID, şirketin Beetle ve Golf modellerinin ardından yeni ikonu olmaya hazırlanıyor. 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen araç Golf boyutunda ama içi daha geniş; fiyatı Golf kadar olacak ancak hiç karbon salınımı olmayacak.

ID konsepti oldukça etkileyici. Otonom sürüş özelliği, havalı dış görünümü ve yayalarla iletişim kuran farları ile dikkatleri üzerine çekmesi çok da zor olmayacak. Dış görünüşün dışında aracın teknik özellikleri de tatmin edici. 168 beygir gücüne sahip elektrikli motoru, 400 ila 600 kilometre arasında değişen menzili ve saatte 160 km maksimum hızı ile ID günlük kullanım için ideal bir araç.

https://www.youtube.com/watch?v=pnB0MGt2piU

ID’yi kullanmak için sadece pedallara basmak ve direksiyonu çevirmek yeterli. Diğer işlemler tek bir dokunuşla halledilebiliyor. Aracın otomatik vitesi, direksiyon üzerindeki dokunmatik tuşlarla kullanılabiliyor. Kapılar da kolun üzerinde parmağınızı gezdirdiğinizde açılıyor. Arka kapılar ise geriye doğru kayarak açılıyor. İki kapıyı da açtığınızda, aracın ortasında bulunan B-sütununun kaldırıldığını görebiliyorsunuz. Böylece giriş çıkışlar çok daha kolay gerçekleşebiliyor.

Geniş iç hacim

Büyük bir motoru bulunmayan araç içerideki yolculara çok geniş bir alan bırakıyor. Konsept için üretilen modelde 4 koltuk bulunsa da seri üretim modelinde fazladan bir koltuğun araca rahatlıkla eklenebileceğini söylemek mümkün. Ayrıca arkada ortaya oturan kişinin dikiz aynası görüntüsünü kapatması gibi bir sorun da yok çünkü şoförün aynada gördüğü görüntü aslında aracın arkasında bulunan kameradan gelen görüntü.

Konsept araç, güzel görünmesi adına çok geniş ve büyük lastiklerle üretilmiş ancak bu lastikler sürüş sırasında aracı çok sarstığı için, seri üretimde daha küçük lastikler kullanılması planlanıyor.

Golf’ün veliahdı

ID piyasaya sürüldüğünde Golf’le birlikte satışa sunulacak. Zamanla, içten yanmalı motorları bulunan Golf’lerin yerini elektrikli ID’ye bırakması bekleniyor. 2020’de satışa çıkacak modelde otonom sürüş özelliği bulunması beklenmiyor. Ancak bugün bazı araçlarda kullanılan yarı otonom sürüş ID’de de yer alacak. Kapı kollarının da değiştirilmesi planlanıyor. Bu değişikliklerle aracın fiyatının standart fiyatlara yaklaştırılması amaçlanıyor.

Öte yandan ID’nin içinde kullanılacak tüm teknolojiler zamanın en yeni teknolojileri olacak. Pek çok şeyi akıllı telefonunuzla kontrol etmeye hazır olun. ID’nin dış görünüşü de konsept araçtaki kadar havalı olursa, şimdiden Volkswagen’in geleceğine baktığımızı söyleyebiliriz.

Kaynak: CNet

Volkswagen'in yeni elektrikli araç konsepti ID, şirketin Beetle ve Golf modellerinin ardından yeni ikonu olmaya hazırlanıyor. 2020'de piyasaya sürülmesi beklenen araç Golf boyutunda ama içi daha geniş; fiyatı Golf kadar olacak ancak hiç karbon salınımı olmayacak. ID konsepti oldukça etkileyici. Otonom sürüş özelliği, havalı dış görünümü ve yayalarla iletişim kuran farları ile dikkatleri üzerine çekmesi çok da zor olmayacak. Dış görünüşün dışında aracın teknik özellikleri de tatmin edici. 168 beygir gücüne sahip elektrikli motoru, 400 ila 600 kilometre arasında değişen menzili ve saatte 160 km maksimum hızı ile ID günlük kullanım için ideal bir araç.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği