Volkswagen’in tamamen elektrikli ilk yarış otomobili

Volkswagen tamamen elektrikli ilk yarış otomobilini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen daha önce birkaç fotoğrafla nasıl gözükeceği konusunda ipucu verdiği tamamen elektrikli ilk yarış otomobilini tanıttı. I.D. R Pikes Peak, adını taşıdığı “Pikes Peak” yarışını kazanmak için özel tasarlandı.

“Bulutlara Yarış” olarak bilinen Pikes Peak‘te otomobiller 156 virajı olan 20 kilometrelik dağ yolunda yarışıyor. Volkswagen bu efsanevi yarışa en son 30 yıldan daha uzun bir süre önce katılmış, 652 beygirlik çift motorlu Golf’ü zorlu yokuşu süspansiyon sorunundan dolayı tamamlayamamıştı. Alman otomobil üreticisinin dönüşü sicilini düzeltme amaçlı olduğu gibi aynı zamanda elektrikli araç stratejisinin de bir parçası. Crozz, Buzz ve Vizzion gibi elektrikli araç konseptlerini içeren Volkswagen’ın I.D. ailesi sıfır emisyonlu elektrikli bir gelecek tasarlıyor.

I.D ailesinin bir parçası olan Pikes Peak geçtiğimiz gün Fransa’da tanıtıldı. Aracın 24 Haziran’daki yarışa kadar hazır olması bekleniyor. 1987’deki Golf gibi, Pikes Peak de çift motora sahip. Tamamen elektrikli olan bu çift motor lityum iyon batarya sistemiyle destekleniyor. Bu, araca 680 beygirlik güç ve 650 Nm’lik bir tork veriyor.

Pikes Peak, ivme anlamında Bugatti Chiron ve Formula 1 araçlarıyla aynı sınıfta yer alıyor. Bununla birlikte 1,1 tonluk tamamen elektrikli bu yarış arabasının rejeneratif frenleme ile enerjiyi yüzde 20 oranında geri kazandığı belirtiliyor.

Volkswagen, yalnızca yarışı kazanmayı değil aynı zamanda 8 dakika 57 saniyelik elektrikli araç rekorunu da kırmayı planladığını belirtti.

Kaynak: New Atlas

Volkswagen daha önce birkaç fotoğraf ile nasıl gözükeceği konusunda ipucu verdiği tamamen elektrikli ilk yarış otomobilini tanıttı. I.D. R Pikes Peak, adını taşıdığı "Pikes Peak" yarışını kazanmak için özel tasarlandı.

680 beygir ve 650 Nm torka sahip Pikes Peak, tamamen elektrikli çift motorla geliyor. Sıfırdan altmış mile 2.25 saniyede çıktığı belirtilen araç, bu konuda Bugatti Chiron ve Formula 1 araçlarıyla yarışıyor.

1 Yorum

  • İçten yanmalı araçların o yükseklikte atmosferik basınçtan dolayı bir dezavantajı var mı bilmiyorum ama elektrikli araçların yüksek tork’u, böyle virajlı ve yokuşlu parkuru bir rekorla rahat tamamlayabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği