VW elektrikli araçlara 10 milyar Dolar yatıracak

Volkswagen yöneticisi Matthias Müller, önümüzdeki 5 yıl içerisinde elektrikli araçlara toplam 10 milyar Dolar yatırım yapılacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen, gelecekte üretmeyi planladığı elektrikli araçlara dair pek çok konsept tasarım göstermesine rağmen bu alanda şimdiye dek hatırı sayılır bir gelişme yaşanmamıştı. Şirketin yöneticisi Matthias Müller, Viyana Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada, önümüzdeki 5 yıl içerisinde elektrikli araçlara toplam 10 milyar Dolar (35,5 milyar Lira) yatırım yapılacağını açıkladı.

Otomobillerin geleceğinin elektrikli araçlarda yattığını belirten Müller, Tesla’nın yakın zamanda açıklanan yüksek değerlendirmesinin sokaklardaki gerçekle örtüşmediğini ifade etti. “Volkswagen geçtiğimiz yıl 10,3 milyon araç üretirken Tesla’nın üretimi 80 bin civarındaydı.” diyen Müller, elektrikli araçların hala niş bir pazar olduğunu dile getirdi ve Volkswagen’in bu araçları geniş kitlelere yayacak şirket olmasını istediklerini ifade etti.

Bu hedefe ulaşmak için şirket önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 milyar Dolar yatırım yapacak. Bu meblağ her ne kadar büyük olsa da şirketin içten yanmalı motorlara yapmayı planladığı 22 milyar Dolar’lık (77,8 milyar Lira) yatırımın yanında küçük kalıyor. Geleceğin elektrikli araçlarda olduğunu düşünen bir şirketin, içten yanmalı motorlara bu kadar yatırım yapıyor olması kulağa çok da mantıklı gelmiyor.

Araçlar yollara çıkıyor

Yine de, Volkswagen geçtiğimiz 5 yıl içinde elektrikli araçlara, önümüzdeki 5 yıl içinde harcamayı planladığı miktarın sadece üçte birini harcamıştı. Yani önümüzdeki 5 yıl içinde şirketin elektrik araçlarının çok daha hızlı gelişmesini bekleyebiliriz.

Volkswagen’in elektrikli araç üretimi, önümüzdeki yıl Audi markası altında üretilecek e-tron quattro modeliyle başlayacak. Şirket daha sonra, yeni I.D. konseptlerini hayata geçirmeyi planlıyor. Bu araçların üretimi de 2019’da başlayacak.

Kaynak: Electrek

Volkswagen, gelecekte üretmeyi planladığı elektrikli araçlara dair pek çok konsept tasarım göstermesine rağmen bu alanda şimdiye dek hatırı sayılır bir gelişme yaşanmamıştı. Şirketin yöneticisi Matthias Müller, Viyana Otomobil Fuarı'nda yaptığı açıklamada, önümüzdeki 5 yıl içerisinde elektrikli araçlara toplam 10 milyar Dolar (35,5 milyar Lira) yatırım yapılacağını açıkladı. Volkswagen'in elektrikli araç üretimi önümüzdeki yıl Audi e-tron quattro modeliyle başlayacak.

3 Yorum

  • -“Otomobillerin geleceğinin elektrikli araçlarda yattığını belirten Müller”- Yüzyıllık itiraf, elektrikli araç üretmek için niye bu zamana kadar beklediler?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği