Uber’in yeni rakipleri: Toyota ve VW

Pek çok otomotiv şirketinin ardından, Toyota ve Volkswagen de araç paylaşım uygulamaları Uber ve Gett'e yatırım yaparak bu piyasaya dahil oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomobil üreticileri teknoloji ile birleşen bir otomotiv sektöründe otomobil sahibi olmanın bir gereklilik olmayabileceğinin yavaş yavaş farkına varıyor. Salı günü dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden ikisi Toyota ve Volkswagen insanların otomobille seyahat etme şeklini değiştirmeyi amaçlayan teknoloji girişimlerine yatırım yaptığını açıkladı. Toyota Uber ile bir ortaklık anlaşması yaptığını ve bu girişime yatırım yaptığını açıklarken, Volkswagen de Avrupa’da popüler olan Gett uygulamasına 300 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

Onlarca yıldır sadece daha büyük ve daha güçlü otomobiller yaparak sektörü ilerleten otomobil firmalarının kurduğu düzen Uber, Lyft gibi girişimler ve Google, Tesla gibi teknoloji şirketleri tarafından değiştirildi. Otomobil paylaşımı, otonom araçlar ve elektrikli otomobiller otomotiv dünyasını kökten değiştirmeye başladı. Bu alanda hamle yapan Toyota’nın yöneticilerinden Shigeki Tomoyama “Araç paylaşımının geleceğin ulaşım sektörünü şekillendirmek için büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Güvenli, rahat ve göze hoş gelen ulaşım servisleri sunmanın yeni yollarını keşfetmekten mutluluk duyarız” şeklinde konuştu.

Sektör araç paylaşımına yöneliyor

Ocak ayında General Motors Lyft uygulamasına 500 milyon dolar yatırım yaptığını açıklamıştı. Ford Motor ise Michigan’da bulunan merkezini otonom servislerle donatmaya hazırlanıyor. Birkaç hafta önce Fiat Chrysler ve Google sürücüsüz minivanlar üretmek üzere bir anlaşma imzaladı. BMW ve Mercedes-Benz ulaşım servislerini test etmeye başladı.

Diğer teknoloji firmaları bile bu sektördeki değişimde bir pay kapmak için harekete geçmiş durumda. Apple bu ay yaptığı bir açıklamada Çin araç paylaşım servisi Didi Chuxing’e 1 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Uber Toyota’dan sadece para almayacak

Uber, Toyota gibi bir şirketle ortaklık yaparak sadece para elde etmeyecek. Toyota araçlar Uber sürücüleri arasında oldukça yaygın. Anlaşmayla birlikte gelecekte sürücüler Toyota’dan araç kiralayıp bunun ücretini Uber sürücülüğü yaparak ödeyebilir. Toyota bu ortaklığın, araç paylaşımının geliştiği ülkelerde de devam edeceğini belirtti. Şirketler ayrıca Toyota araçların içine Uber sürücülerine destek olarak uygulamalar yerleştirmeyi de planlıyor.

Volkswagen sektörde liderliği hedefliyor

Önümüzdeki ay Strategy 2025 adlı bir gelecek planlaması açıklamaya hazırlanan Volkswagen Nisan ayında ayrı bir ulaşım şirketi kurma girişiminde bulundu. Volkswagen CEO’su Matthias Müller “2025’e kadar dünyanın lider ulaşım sağlayıcısı olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Gett CEO’su Shahar Waiser, kendi şirketi ile Volkswagen’in Avrupa satışları arasındaki ilişkiye ve şirketlerin hem müşteriye hem de iş ortaklarına odaklandıklarına vurgu yaptı. Waiser Gett’in 500 milyon dolar yatırım alacağını belirtti. Avrupa’da 60 şehirde yaygın olarak kullanılan Gett Moskova ve New York gibi şehirlerde de oldukça popüler. “İnsanlar artık araç paylaşım piyasasının çok geniş olduğunun farkına vardı” diyen Waiser, “Bu alanda bir tekel görme ihtimali çok düşük, her gittiğiniz yerde en az iki ya da üç ana oyuncu göreceksiniz” diye konuştu.

 

Son dönemde popülaritesi gittikçe artan araç paylaşım uygulamaları otomotiv devlerinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Toyota geçtiğimiz günlerde Uber ile bir ortaklık anlaşması yaptığını açıkladı. Volkswagen de Avrupa'da yaygın olarak kullanılan Gett uygulamasına 500 milyon dolarlık yatırımda bulundu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği