Toyota da araç paylaşım pazarına giriyor

Toyota, San Francisco merkezli otomobil paylaşım şirketi Getaround ile işbirliği yaparak araç paylaşım sektörüne adım atan üreticiler arasına girdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araba imalatçıları ulaşımın geleceği üzerine düşünerek ortaklık programlarına yatırımda bulunuyor: Toyota, San Francisco merkezli otomobil paylaşım şirketi Getaround ile anlaşma yaparak bu alanda yatırım yapan şirketler arasına girdi. Toyota’nın yaptığı yatırıma Getaround’un teknoloji ve finans bölümüyle entegrasyon da dahil edilerek Toyota sahiplerinin sistemde aktif rol alması teşvik ediliyor.

Getaround, araba sahiplerinin, arabalarını kullanmadıkları zamanlarda kiralamalarına imkan sağlıyor. Şirketin amacı araba sahiplerinin boş zamanlarını değerlendirerek, aracı satın alırken yaptıkları masrafları karşılamalarını sağlamak.

Toyota ve Getaround arasında yapılan anlaşma kapsamında Toyota, özel Lexus araçlarıyla başlayarak Getaround üzerinden, sadece akıllı telefon uygulamasıyla, anahtarsız şekilde kiralanabilen araçlar sunacak. 2017 yılının Ocak ayından itibaren de Toyota finans hizmetleri, Toyota araçları kiralayanların Getaround kazanç havuzundan ödeme yapmalarını sağlayacak. Böylece gelir elde etme ve aracın masrafını çıkarma aşamaları arasındaki bir adım ortadan kaldırılmış olacak.

GM ve Tesla’nın da benzer planları var

Toyota ve Getaround arasındaki anlaşma GM ve Lyft gibi şirketlerin yaptığı otomobil üreticisi/girişimcilik ortaklıklarını akıllara getiriyor. Bu sistem ayrıca Tesla’nın gelecekteki Tesla Network modeline de benziyor. Bu modele göre araç sahipleri araçlarını kullanmadıkları zaman, talep üzerine araçlarını kiralayabilecekler. Fakat arada bir fark var; Tesla’nın planladığı ortak otomobil kullanımı sistemi kendi otonom araçlarının kullanımı baz alınarak tasarlanıyor.

Turo gibi şirketler ya da Tesla gibi otomobil üreticilerinin de bu iş modeline el atma planlarının bulunması, gelecekte bu iş kolunun daha rekabetçi bir hal alacağının ve araç üreticilerinin uzmanlığı ile daha da güçlü bir hale geleceğinin kanıtı olarak görülebilir.

Kaynak: Tech Crunch

Otomobil imalatçılarının günümüzde en çok önem verdiği konulardan biri ulaşımın geleceği. Bu konu üzerine kafa yoran şirketler çeşitli ortaklık programları kuruyorlar. Toyota ise San Francisco merkezli otomobil paylaşım şirketi Getaround ile ortaklık kurarak yeni bir program oluşturdu. Getaround, araba sahiplerinin, arabalarını kullanmadıkları zamanlarda kiralamalarına imkan sağlıyor. Şirketin amacı araba sahiplerinin boş zamanlarını değerlendirerek, aracı satın alırken yaptıkları masrafları karşılamalarını sağlamak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği