Toyota, Uber’e 500 milyon Dolar yatırım yapıyor

Toyota, araç paylaşım şirketi Uber'e 500 milyon Dolar değerinde yatırım yapacağını açıkladı. Şirketler sürücüsüz teknolojiler konusunda iş birliği yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toyota, otomobil paylaşım şirketi Uber’e 500 milyon Dolar değerinde yatırım yapacağını açıkladı. Şirketler sürücüsüz teknolojiler konusunda iş birliği yapacak. Yatırımda Uber 72 milyar Dolar üzerinden değerlendirilecek. Uber’in sürekli zarar eden otonom sürüş departmanının satılmasının daha doğru olacağını düşünen yatırımcılar da mevcut ancak Uber bu teknolojiyi geliştirerek başarılı ve güvenli bir alternatif sunmak istiyor.

Uber’in teknolojisi Toyota’nın güvenliği

Toyota’dan konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında “Bu anlaşma ve yatırım, bir ulaştırma şirketine dönüşümümüzde önemli bir kilometre taşı anlamına geliyor. Toyota araçlarını ve teknolojilerini kullanan araç paylaşım servisleri ile güvenli ve emniyetli bir yol sunmak istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Uber CEO’su Dara Hosrovşahi de “Amacımız dünyanın en güvenli otonom sürüş araçlarını Uber ağına yerleştirmek ve bu anlaşma, amacımızı gerçekleştirme yolunda önemli bir adım. Uber’in ileri teknolojisi, Toyota’nın güvenliğe olan bağlılığı ve üretim alanındaki başarısı sebebiyle bu ortaklık doğal bir sonuç haline geldi. Ekiplerimizin birlikte elde edeceği başarıları görmek için sabırsızlanıyorum.” şeklinde konuştu.

İki sistem bir arada çalışacak

Bu iş birliği ile birlikte, Toyota’nın Sienna minivanlarından oluşan bir Autono-MaaS (otonom-ulaşım hizmeti) filosu oluşturulacak. Uber’in otonom sürüş teknolojisi ve Toyota’nın Guardian adlı kaza önleme sistemi iş birliği içinde çalışarak araç güvenliğini maksimum seviyeye çıkaracak. Uber’in daha önce kullandığı ve ölümlü bir kazaya sebep olan Volvo araçlarda normalde bulunan kaza önleme sistemi, otonom sürüş teknolojisini kullanmak için devre dışı bırakılmıştı. Bu yüzden, normalde Volvo’nun önleyebileceği bir kaza önlenememişti. Toyota ile yapılan iş birliği ile geliştirilecek araçların 2021’de Uber filosuna katılması bekleniyor.

Kaynak: Engadget

Toyota, otomobil paylaşım şirketi Uber'e 500 milyon Dolar değerinde yatırım yapacağını açıkladı. Şirketler sürücüsüz teknolojiler konusunda iş birliği yapacak. Yatırımda Uber 72 milyon Dolar üzerinden değerlendirilecek. Uber'in sürekli zarar eden otonom sürüş departmanının satılmasının daha doğru olacağını düşünen yatırımcılar da mevcut ancak Uber bu teknolojiyi geliştirerek başarılı ve güvenli bir alternatif sunmak istiyor. Yeni anlaşma ile Uber Toyota'nın araç üretimindeki tecrübesinden ve güvenliğe verdiği önemden faydalanmak istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği