Nuro: Otonom kargo dağıtım aracı

Hızın öncelikli olmadığı yerel hizmetlere odaklanan Nuro, kargo dağıtım sektörüne girmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sürücüsüz araç konseptlerine iki eski Google mühendisinin ürünü olan Nuro da eklendi. Kendi otonom sürüş sistemini geliştiren Nuro, 92 milyon Dolar yatırım aldı ve kargo dağıtım sektörüne girmeye hazırlanıyor.

Nuro hızın öncelikli olmadığı yerel hizmetlere odaklanıyor. Araç alışveriş poşetleri, çamaşır veya pizza gibi birçok şeyi içine alacak şekilde tasarlandı. Şirket bu araç sayesinde Amazon çağında yerel işletmelerin büyük şirketlerle yarışabilmesini ve güvenli otonom sürüşü sayesinde insanlı kargo dağıtım araçlarına kıyasla daha güvenli bir alternatif olmayı planlıyor.

Yakın zamanda Mckinsey tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kargo dağıtım sektörü dünya çapında tüm zamanların en yüksek miktarı olan yıllık 86 milyar Dolar seviyesine ulaştı. Nuro sektörün rekor kırdığı bir dönemde çıkacak olsa da rakipleri de boş durmuyor. Toyota bu seneki CES’te kendi ‘e-palette’ konseptini tanıtırken, Amazon ise drone dağıtım konseptini geliştirmeye devam etti.

Nuro’nun r1 prototipi rakiplerine göre daha az gösterişli bir tasarıma sahip. Üstündeki tutacak görünümlü kısımda cihazın LIDAR, kamera, radar gibi sensörleri bulunuyor. Cihazın etrafındaki yaklaşık 1 metrelik güvenlik bölgesi ise yola aniden çıkan insanların veya hayvanların fark edilmesini sağlıyor.

Nuro’nun otonom sürüşünü mükemmelleştirmek için şirket şehirde altı otonom arabasıyla yollar hakkında genel bir veri edindi ve bunları prototip araçlarına yükledi. Girişim, Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi’nden izin aldığını ve bu sene içinde aracın trafiğe açık alanlarda denenmeye başlayacağını duyurdu. Toplamda 92 milyon Dolar yatırım toplamış olan şirketin şu anda birkaç perakendeci ve teslimat şirketiyle irtibat halinde olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Design Boom

Sürücüsüz araç konseptlerine iki eski Google mühendisinin ürünü olan Nuro da eklendi. Kendi otonom sürüş sistemini geliştiren Nuro, 92 milyon Dolar yatırım aldı ve kargo dağıtım sektörüne girmeye hazırlanıyor.Alışveriş poşetleri, çamaşır veya pizza gibi birçok şeyi içine alacak şekilde tasarlanan Nuro yavaş ve yerel dağıtımı hedefliyor. Şirket, bu teknoloji ile yerel işletmelerin Amazon çağında büyük şirketlerle yarışabilmesini umarken, güvenli otonom sürüşü sayesinde insanlı kargo dağıtım araçlarına kıyasla daha güvenli bir alternatif olmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği