Süpermarket zinciri Kroger otonom teslimat sistemi kuruyor

Süpermarket devi Kroger, otonom teslimat aracı üreten Nuro adlı şirketle iş birliği yaparak evlere insansız teslimat hizmeti sunacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gelecekte sokaklarımızda bir çok farklı şekil ve boyutta otonom araç görmek artık kaçınılmaz. Süpermarket devi Kroger bu teknolojiyi perakende sektörüne getirme yarışında öne geçmek için adım atıyor. Nuro adlı girişimle iş birliği halinde çalışan Kroger, bu yıl içinde insansız teslimat araçlarını test etmeye başlayacağını duyurdu.

İki eski Waymo mühendisi, bu yılın başlarında tamamen benzersiz, tam otonom teslimat araçları üretmek amacıyla Nuro adı bir girişim kurmuştu. Şirketin geliştirdiği araç mahalleler arasında hızla gezinip müşterilere siparişlerini dağıtmak için özel olarak tasarlandı.

Bugün Amerika’nın en büyük süpermarket zinciri Kroger, Nuro ile güçlerini birleştiriyor. ABD genelinde 35 eyalette toplam 2 bin 800 süpermarketi ve alışveriş merkezi bulunan Kroger’ın bu hamlesi insansız teslimat sistemleri için önemli bir adım.

Testler bu yıl yapılacak

Şimdilik iş birliğinin detayları bilinmiyor ancak Kroger bu yıl içinde test sürüşü gerçekleştireceğini söylüyor. Bu testlerin nerede gerçekleştirileceği bilinmiyor ama test sırasında Kroger’ın internet üzerinden kullanılabilen ClickList adlı sipariş sistemi ve Nuro’nun uygulaması kullanılacak. Süreç oldukça basit. İnternet üzerinden alışveriş listenizi yapıp sipariş veriyorsunuz, ürünler paketlenip Nuro’ya yükleniyor. Küçük otonom araç evinizin önüne kadar geliyor. Siz de sokağa çıkıp ürünlerinizi alıyorsunuz.

Benzer ancak bu kadar detaylı olmayan bir sistem geçtiğimiz yıl Londra’da denenmişti. CargoPod adı verilen deneysel proje başarılı pilot sürüşler gerçekleştirmiş olsa da Nuro ve Kroger tarafından önerilen sistem çok daha kapsayıcı görünüyor. Ayrıca Starship Technologies’in mini teslimat robotları son birkaç yıldır dünyanın farklı noktalarında görülmeye başladı.

Nuro kurucu ortağı Dave Ferguson “İnsansız teslimat yerel ticaret için büyük bir yenilik olacak ve Kroger ile birlikte, müşterilere yeni kolaylıklar ve değerler sunacak bu yeni teslimat deneyimini test etmekten heyecan duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: New Atlas

Gelecekte sokaklarımızda bir çok farklı şekil ve boyutta otonom araç görmek artık kaçınılmaz. Süpermarket devi Kroger bu teknolojiyi perakende sektörüne getirme yarışında öne geçmek için adım atıyor. Nuro adlı girişimle iş birliği halinde çalışan Kroger, bu yıl içinde insansız teslimat araçlarını test etmeye başlayacağını duyurdu. Süreç oldukça basit. İnternet üzerinden alışveriş listenizi yapıp sipariş veriyorsunuz, ürünler paketlenip Nuro'ya yükleniyor. Küçük otonom araç evinizin önüne kadar geliyor. Siz de sokağa çıkıp ürünlerinizi alıyorsunuz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği