Domino’s Almanya’da robotla pizza dağıtacak

Dünyaca ünlü pizza zinciri Domino's otonom robotla pizza teslimatını Almanya'ya getiriyor. Servis öncelikle Hamburg şehrinde denenecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknoloji ışık hızında ilerliyor ancak o sevdiğimiz eski pizzalar yakın zamanda değişecek gibi durmuyor. Öte yandan, pizzanın size teslim edilme yöntemini değiştirmek için şirketler var gücüyle çalışıyor. Geçmişte, pizzayı yolda teslimat kamyonunda pişiren ya da robot ile teslimat yapan şirketleri görmüştük. Dünyaca ünlü pizza zinciri Domino’s şimdi otonom robotla teslimatı Almanya’ya getiriyor.

Estonyalı robot girişimi Starship Technologies ile iş birliği yapan Domino’s, bu yıl içinde Almanya’nın Hamburg kentinde robotla teslimatlara başlayacak. İlk teslimatın önümüzdeki iki ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Başlangıçta insanlar eşlik edecek

Starship’in altı tekerli robotları 60 santim boyunda ve 18 kilogram ağırlığında. Robotlar saatte 6,5 km hızla (yürüme hızında) hareket edebiliyor. Şimdilik robotlu teslimatların sadece seçilen Domino’s mağazalarının çevresindeki bir mil (1,6 km) çapında bir alanda gerçekleşmesi hedefleniyor. Ayrıca, robotların otonom hareket kabiliyeti bulunmasına rağmen, herhangi bir sorun çıkmaması için bir insan çalışan da bir süre robotlara eşlik edecek.

Bu aslında Domino’s’un son teknolojiyi kullanarak teslimat yapma konusunda ilk girişimi değil. Şirket geçtiğimiz yıl Yeni Zelanda’da drone ile teslimat yapmış, pizza fırından çıktıktan sadece 5 dakika sonra teslimat tamamlanmıştı. Ayrıca Avustralya’da da Almanya’dakine benzer robot kuryeler denenmişti.

Çalışacak eleman kalmayacak

Domino’s Group CEO’su Don Meij, “Robotik teslimat üniteleri, otomobil, motosiklet ve elektrikli bisiklet gibi mevcut teslimat yöntemlerimize eşlik edecek. Büyüme planlarımız göz önüne alındığında, önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında yeteri kadar teslimat elemanı bulamayabiliriz. Bu yüzden bu tarz yeni yaklaşımlarla ekibimizi güçlendirmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Pizzasının robot tarafından teslim edilmesini isteyen müşterilerin bu hizmet için başvuruda bulunması gerekecek. Aksi taktirde teslimatlar klasik yöntemle yapılacak. Geçtiğimiz yıl Domino’s kendi kaldırım robotlarını üretip test etmiş ve Avustralya’da teslimatı başarıyla gerçekleştirmişti. Şirketin bu çalışmalara devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Starship ortaklığı, kendi robotunu geliştirmekten daha cazip gelmiş olabilir.

Kaynak: Recode

Teknoloji ışık hızında ilerliyor ancak o sevdiğimiz eski pizzalar yakın zamanda değişecek gibi durmuyor. Öte yandan, pizzanın size teslim edilme yöntemini değiştirmek için şirketler var gücüyle çalışıyor. Geçmişte, pizzayı yolda teslimat kamyonunda pişiren ya da robot ile teslimat yapan şirketleri görmüştük. Dünyaca ünlü pizza zinciri Domino's şimdi otonom robotla teslimatı Almanya'ya getiriyor. Estonyalı robot girişimi Starship Technologies ile iş birliği yapan Domino's, bu yıl içinde Almanya'nın Hamburg kentinde robotla teslimatlara başlayacak. İlk teslimatın önümüzdeki iki ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Domino's Group CEO'su Don Meij, "Büyüme planlarımız göz önüne alındığında, önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında yeteri kadar teslimat elemanı bulamayabiliriz. Bu yüzden bu tarz yeni yaklaşımlarla ekibimizi güçlendirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği